Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Vrednost šč.hormonov

Vrednost šč.hormonov

Dobila sem izvid (po pošti, brez kakršnekoli razlage):
ob pregledu je klinično evtirotična. TSH 0,009, FT4 18,03 FT3 7,3.
Ščitnica je povečana, v desnem režnju je hipoehogeni nodus velikosti 1,1×0,8×1,6 , v levem režnju je večji hipoehogen lisast nodus velikosti 3,8×2,5×1,4 cm. TG je zmerno zvišan.
Mnenje: ugotavljamo hipertirozo zaradi multifokalnega avtonomnega tkiva v ščitnici. Pacientko bomo hopsitalizirali zaradi zdravljenja z radiojodom (740 MBq).

Pojma nimam, kaj to pomeni. Naj povem, da je to bil moj prvi pregled, ne jemljem nobenih zdravil. Ko sem brala mnenja o radiojodu na netu, so ta zelo deljena: eni so za, drugi pa proti. Pri vseh sem brala, da jemljejo določena zdravila. Mene so takoj napotili na radiojod. Prosim za komentar z vaše strani. Hvala.

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za blago preveliko delovanje ščitnice (hipertirozo). Vzrok je t.i.avtonomno tkivo v žlezi. Gre za klon celic, ki je spremenjen in stalno prekomerno proizvaja in izloča ščitnične hormone ne glede na regulacijske mehanizme. Ker je vzrok genetska mutacija celic z zdravili ne dosežemo trajne remisije bolezni (umiritve stanja). Najprimernejši način zdravljenja je aplikacija radiojoda. Druga možnost je kirurška odstranitev ščitnice. Radiojod je v tem primeru eleganten, učinkovit in varen način zdravljenja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Najlepša hvala za odgovor. Samo še eno vprašanje imam. Kakšne so posledice terapije z radiojodom? Malo sem brala po netu, pa so razlage zelo različne. Če ščitnico uničimo, potem je posledica nedelovanje ščitnice in posledično jemanje tablet celo življenje. Je to neizogibno? Ali pa s to terapijo lahko uničimo le del ščitnice?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Po zdravljenju z radiojodom se lahko pojavi hipotiroza (premajhno delovanje šitnice). Vsekakor je to odvisno od bolezni, ki hipertirozo povzroči in odmerka (aktivnosti) radiojoda, ki jo bolnik prejme. Pri bazedovki (avtoimunski hipertirozi) se hipotirozo pojavi zelo pogosto (v prvem letu v približno 70% do 80%, kasneje približno 3% letno.Pri hipertirozi zaradi avtonomnega tkiva se hipotiroza v prvem letu po aplikaciji radijoda pojavi v približno 20% do 30% in kasneje približno 3% letno. Pri vas je torej kar nekaj možnosti, da vam bo ščitnica po zdravljenju z radiojodom delovala normalno, je pa vsekakor potrebno stalno spremljanje stanja, sprva pri tirologu, nato pri izbranem zdravniku.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
dobila sem izvid, a ne vem kaj sploh pomenijo nekatere besede in prosim za odgovor.TSH-14,248, klinično sem evtirotična,laboratorijsko pa hipotirotična, TSI je normalen.
Diagnoza; Hipotiroza po terapevtski dozi radioaktivnega joda.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani!

Pri vas gre za hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice) po zdravljenju z radiojodom. Klinično evtirotična pomeni, da pri kliničnem pregledu ni bilo znakov za moteno delovanje ščitnice. “Laboratorijsko hipotirotična” pomeni, da je zvišana raven TSH in verjetn tudi znižane ravni pT4 inpT3. Verjetno bo potrebno nadomeščanje tiroksina (Euthyrox, Eltroxin).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Mene pa zanima,koliko časa se čaka za prejem radijoda.
V mesecu oktobru sem dobila izvid,na katerem piše,da bom na aplikacijo poklicana.
Glede na to,da bo od tega kmalu 4 mesece me zanima,če je to običajno.
L.p. in hvala za odoovor!

Pozdravljeni!

Mene pa zanima,koliko časa se čaka za prejem radijoda.
V mesecu oktobru sem dobila izvid,na katerem piše,da bom na aplikacijo poklicana.
Glede na to,da bo od tega kmalu 4 mesece me zanima,če je to običajno.
L.p. in hvala za odoovor!

Pozdravljeni!

Mene pa zanima,koliko časa se čaka za prejem radijoda.
V mesecu oktobru sem dobila izvid,na katerem piše,da bom na aplikacijo poklicana.
Glede na to,da bo od tega kmalu 4 mesece me zanima,če je to običajno.
L.p. in hvala za odoovor!

Spoštovani!

Bolniki pri katerih je zdravljenje z radiojodom nujno na aplikacijo čakajo 7 do 14 dni. Za neurgentne bolezni ščitnice je čakalna doba za aplikacijo radiojoda na Oddelku za bolezni ščitnice Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana, približno pet mesecev. Če vas ne bomo poklicali v teku enega mesece prosim pokličite po telefonu (01) 2301 971 ali se osebno oglasite v triažni tirološki ambulanti, ki obratuje vsak delovni dan dopoldan.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

dober dan
pri meni je doktor v mariboru odkril imunogeno hipertireozo e0,62
moji izvidi pa so bili takšni TSH0,00 FT3 27,63 ATG 14 ATPO<5 TSI 6,5 Jemljem atirazol 2*1 tab dnevno na začetku sem jemala tudi propranol 2*20 mg dnevno zdaj pa ga ne več in zdaj bi vas vprašala za tole zdravljenje z radio jodem ki ga imam dne 8,6,2009 v ukc mb dobim apliciran jod 15mci I131 kaj pomeni to za mene in če so možne kakšne posledice z tem zdravljenjem ker sem pred 9 leti imela tudi možgansko kap z 30,05 neham jemati atirazol in začnem spet jemat propranol aatirazol pa spet 15,06,2009 stara sem pa 33 let pa vas bi prosila za vaš nasvet glede vsega skupaj hipertireozo so mi ugotvili pred dvenma mesecema
hvala za odgovor

Spoštovani,

radiojodno zdravljenje je ustrezen in varen način zdravljenja vaše ščitnične bolezni (sploh glede na pridružene bolezni – možgansko kap). Odmerek odredi tirolog na osnovi velikosti ščitnice, aktivnosti bolezni ščitnice, morebitne alergije na Athyrazol ali težav z očmi. Po radiojodnem zdravljenju ni potrebno več jemati Athyrazola (razen izjemoma v primeru ponovitve bolezni). Radiojod namreč povzroči postopen propad ščitničnega tkiva in zamnjšano delovanje ščitnice, ki se najpogosteje pojavi 3 mesece po zaužitju radiojoda. Takrat je potrebno pričeti zdravljenje s ščitničnim hormonom, ki je trajno. Ob tem zdravljenju boste imeli preskrbo s ščitničnim hormonom stabilno, ščitnična bolezen pa vam ne bo več povzročala težav.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni!

Po pregledu krvi so mi ugotovili hipertireozo. Moje vrednosti so naslednje:
– TSH: L 0,011
– FT3: H 28,33
– FT4: H 62,18

Imam verjetno kar zelo povečano ščitnico. Zanima me vaše mnenje o poteku zdravljenja. Imam namreč 5-mesečnega sina, katerega polno dojim. Kakšen je vpliv določenih tablet na dojenje in sinovo zdravje? Radiojod verjetno odpade (upam), kaj pa operacija?

Lep pozdarv in hvala!

Spošovani,

gre za hipertirozo, katere razlog iz navedenega ni jasen. Za opredelitev bolezni je potrebna še določitev protiteles in ultrazvok ščitnice. Od bolezni je odvisen način zdravljenja. Glede na relativno visoko raven ščitničnih hormonov bo v vašem primeru za začetek najverjetneje prišlo v poštev zdravljenje z zdravili, običajno se v času dojenja odločimo za propiltiouracil, ki slabše prehaja v mleko. Tablete ne bodo vplivale na sinovo zdravje, vsekakor pa se morate pričeti zdraviti čim prej, saj presežek ščitničnega hormona prehaja tudi v mleko in sinu ne koristi.

Od drugih načinov zdravljenja (radiojod, operacija) zaenkrat ne pride noben v poštev, najprej je potrebno umiriti ščitnico, nato pa vam bo glede na bolezen in njen potek tirolog ustrezno svetoval.

lep pzdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni!

V novembru 2008 sem začela z zdravljenjem avtoimune hipertiroze (Bazedovke) z Athirazolom in nato dodajala še Eutirox. Stanje se je počasi izboljševalo in junija letos sem po navodilu tirologa prenehala terapijo. Takrt sem imela pregeld pri tirologu, ker sem prvič odkar imam težave čutila, da imam povečano ščitnico, ampak je bil to samo moj občutek, saj uz ni pokazal nič. Takrat so mi kontrolirali hormone: TSH=1,73; TSI pa je bil nekoliko povišan. Septembra sem bila na kontroli, izvid pa je sledeč:
UZ ščitnice: oba režnj sta povečana in zadebeljena, nehomogene praktično še izoehogene strukture s posameznimi drobnimi anehogenimi predeli. Klinično je eutirotična, zdravljenje zaenkrat ni potrebno.
Dodten izvid:
TSH=0,005; T3=5,26; T4=20,7. Mnenje: TSH je zavrt, šćitničn hormona pa sta še normana. za zdravljenje se zaenkrat še ne odločim, ker je še eutirotična. kontrola čez dva meseca, če se pojavijo težave v smislu hipertiroze, pa prej.

Prosila bi vas če mi lahko razložite pomen izvida ultrazvoka.
Zanima me tudi, ali celoten izvid pomeni, da se bo hipertiroza vrnila.
Kakšno je zdravljenje v tem primeru?
Zanima me tudi kakšen je uspeh zdrvljenja z radiojodom?
Ali se potem še vedno lahko ponovi hipertiroza?
Kolikšna je verjetnost, da bo potem delovanje ščitnice normalno oziroma ali je to sploh mogoče? Brala sem, da se potem v večini primerov pojavi hipotiroza. Ali je to res?

Najlepša hvala za vaš odgovor.
Lepo vas pozdravljam, Marryana.

Spoštovani,

ultrazvok je značilen za vašo ščitnično bolezen.
Izvidi kažejo na blago ponovitev bolezni. Možno je, da se bo ob kontroli stanje poslabšalo. V tem primeru bi se bilo najbolj smiselno odločiti za radiojodno zdravljenje, saj z zdravili najverjetneje ne bo moč trajno umiriti bolezni. Uspeh radiojodnega zdravljenja je 90-95%, v 5% se hipertiroza lahko ponovi. V tem primeru lahko radiojodno zdravljenje ponovimo. Namen radiojodnega zdravljenja je v čim večji meri uničiti bolno ščitnično tkivo, kar pomeni, da je hipotiroza pričakovan in zaželen izid zdravljenja. Ob nadomeščanju ščitničnega hormona je stanje stabilno, brez zagonov bolezni in brez korničnih zapletov.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni!

V roku dobrega meseca, so se mi vrednosti hormonov spremenile, in sicer:

prej – TSH: L 0,011
– FT3: H 28,33
– FT4: H 62,18

in sedaj: – TSH: 0,005
– FT4: 18.1

To pomeni, da se mi stanje ščitnice umirja?
V času terapije nisem jemala predpisanih zdravil (Propiltiouracil), zaradi stranskih učinkov, vendar je stanje vseeno boljše.
Ali menite, da gre le za poporodno vnetje ščitnice (rodila sem namreč pred pol leta), ali za Bazedovko (protitelesa so bila pozitivna) in je potemtakem sedaj na vrsti faza hipotiroze?

Hvala in LP!

Tanja

Spoštovani!

Hipertirotično fazo poporodnega tiroiditisa in bazedovko (avtoimunsko hipertirozo) lahko razlikujemo predvsem po prisotnosti protiteles proti TSH receptorju (TSI). Glede na to, da ste imeli pozitivna protitelesa (niste sicer navedli katera) je možno, da gre za bazedovko. Glede na to, da so se hormoni znižali sami po sebi, ker Propiltiouracila niste jemali, pa je možno, da gre za poporodni tiroiditis. V tem primeru se lahko razvije tudi hipotiroza. Vsekakor je potrebno spremljanje in kontrola TSH in ščitničnih hormonov

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani.

TSH: 0,093 antiTg:48
FT4: 15,7 antiTPO: 156,6
FT3:5,59 TSI: 0
Tg: 21 recovery: 90%

Ščitnica je povečana, izoehogene UZ strukture. V spodnjem delu desnega režnja je hiperehogeni nodus z drobnimi cistami velikosti 12,0 x 16,3 x 11,7.

Po natančnem pregledu v ambulanti za bolezni ščitnice so glede na moje izvide ugotovili: Avtoimunsko obolenje ščitnice z latentno hiprtirozo, ki je prisotna že več let. Zdravljenja s tableti ni bilo. Svetujejo ambulantno aplikacijo z radiojodom.

Terapija: Napotitev na radiojodno zdravljenje 555 MBq ambulantno.

Zanima me, ali bom tudi jaz (glede na zgoraj navedeni odmerek joda) po končani terapiji potrebovala nadaljne hormonsko uravnavanje ščitnice s tableti? Imajo tablete za uravnavanje hormonov kakšne stranske učinke?
Kaj bi se z leti zgodilo, če na terapijo ne bi šla? Počutim se uredu, prisotna je samo občasna povečana utrujenost. Drugih večjih znakov hipertiroze nimam.
Kako to, da sta FT4 in FT3 normalna, kljub temu, da je TSH zelo nizek?
Kaj so te drobne ciste? Oz. zakaj nastanejo?

Ali je plodnost ženske po terapiji normalna? Ali tablete za uravnavanje hormonov, ki jih predpišejo po zdravljenju, vplivajo na razvoj otroka v maternici?

Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor. Lep pozdrav.
Ljuba

Spoštovani,

če je razlog vaše hipertiroze avtoimunska bolezen, potem radiojod praviloma učinkuje na vso ščitnico, kar pomeni, da je izid zdravljenja najpogosteje hipotiroza. Hipotirozo zdravimo z nadomeščanjem ščitničnega hormona, ki v ustreznem odmerku nima nikakršnih stranskih učinkov. Plodnost se po zdravljenju ne spremeni, le zanositev je potrebno odložiti za vsaj 6 mesecev po radiojodnem zdravljenju. Ščitnični hormoni, ki nadomeščajo lasten ščitnični hormon, nikakor ne škodijo plodu. Celo nasprotno – nujno potrebni so za razvoj otroka, zato jih nikakor ni dobro ukinjati med nosečnostjo. Izvid TSH v vaši krvi mora biti ob zdravljenju ves čas normalen.

Nazdravljena hipertiroza ima škodljive učinke na vse telo – povzroča osteoporozo, motnje srčnega ritma, mišično oslabelost, motnje razpoloženja,…..V vašem primeru normalna T4 in T3 ob znižanem TSH pomenita, da je motnja blaga, zato nimate izrazitih težav. To pa nikakor ne pomeni, da vaša ščitnična bolezen nima škodljivih učinkov.
Nodus s cistami pomeni delno tekočinsko spremenjen gomolj, razlogi za nastanek so pogosto genetska nagnjenost ali stimulacija žleze. Običajno naravo takega gomolja opredeimo s slikanjem s tehnecijem ali s pukcijo.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

New Report

Close