Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje 26. teden nosečnosti in nizka T4 in T3

26. teden nosečnosti in nizka T4 in T3

Spoštovani g. dr. Pirnat!

Noseča sem 26 tednov in današnji odvzem krvi je pokazal naslednje vrednosti ščitničnih hormonov:

TSH: 1,85 (0,27-4,20)
T4: 12,50 (12,00-22,00)
T3: 3,65 ( 3,95- 6,80)

Hormone sem nazadnje testirala pred slabima dvema mesecema (19.4.) in takrat so bile vrednosti ob enakih referenčnih vrednostih

TSH = 2,70
T4 = 14,68
T3 = 4,21

Ker ste mi na pregledu v 12. tednu nosečnosti rekli, da je v nosečnosti merodajen predvsem T4, me zanima, ali je glede na njegovo nizko vrednost in še nižjo vrednost T3 potrebno zvišati odmerek Euthyroxa. Trenutno jemljem izmenično 100-100-75 Euthyroxa.

Kdaj mi svetujete naslednjo kontrolo?

Najlepša hvala za vaš odgovor vnaprej,

Spoštovani!

Glede na navedene izvide je pri vas odmerek EUthyroxa ustrezen. Nekoliko nižje vrednosti pT3 so v tem obdobju lahko normalne. Glede na mejno normalen pT4 pa ne bi bilo narobe zvišati odmerek Euthyroxa na 100 ug vsak dan in kontrolirati Tsh in ščitnična hormona čez šest tednov in nato približno šest tednov po porodu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Pred 5 tedni sem po vašem nasvetu in v dogovoru z osebno zdravnico odmerek Euthyroxa povišala s 100-100-75 na 100 na dan. Takrat je bil izvid sledeč:

TSH: 1,85 (0,27-4,20)
T4: 12,50 (12,00-22,00)
T3: 3,65 ( 3,95- 6,80)

Sedaj se je T4 sicer povišal, vendar je T3 še vedno zunaj normale.

TSH: 2,03 (0,27-4,20)
T4: 13,54 (12,00-22,00)
T3: 3,54 ( 3,95- 6,80)

Kaj mi predlagate? Ali je to v 32. tednu nosečnosti normalno ali bi bilo treba kako ukrepati oz. ali vrednosti zadostujejo za plod in zame do poroda?

Najlepša hvala za vaš odgovor vnaprej.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Nekoliko nižji pT3 v tretjem trimestru nosečnosti je fiziološki pojav. Glede na TSH in pT4 priporočam nadaljevati z jemanjem Euthyrox 100 ug dnevno in kontroliati TSH in ščitnična hormona šest do osem tednov po porodu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani g. dr. Pirnat,

tudi jaz bi imela za vas vprašanje glede ščitniških hormonov. Sem v 27. tednu nosečnosti, pred nosečnostjo mi je bila postavljena diagnoza kronični limfocitni tiroditis (hashimoto), terapija: brez specifičnega zdravljenja, kontrola TSH v primeru nosečnosti.

Raven ščitniških hormonov po tednih nosečnosti je bila sledeča:

– 6. teden nosečnosti:

Pri prvem odvzemu krvi ugotovljen mejno povišan TSH, pri ponovnem odvzemu krvi čez 3 dni so bili TSH, F3 in F4 očitno v mejah normale, ker se niso odločili za zdravljenje.

– 12. teden nosečnosti:

TSH: 2,55 (0,27-4,20)
T4: 15,20 (12,00-22,00)
T3: 4,28 ( 3,95- 6,80)

– 19. teden nosečnosti:

TSH: 5,8 (0,35-5,5)
T4: 24,82 (11,50-22,7)
T3: 6,9 ( 3,5- 6,50)

Ponovitev testiranja čez 3 dni:

TSH: 2,78 (0,35-5,5)
T4: 15,8 (11,50-22,7)
T3: 4,36 ( 3,5- 6,50)

Terapija: brez specifičnega zdravljenja

– 24. teden nosečnosti – zakrvavela (verjetno zaradi psihičnih in fizičnih naporov – stres, nespečnost, stalna aktivnost,..)

– 25. teden nosečnosti: počutim se zelo utrujeno, velik napor mi predstavlja že sama vožnja v službo in nazaj

TSH: 3,13 (0,27-4,20)
T4: 11,31 (12,00-22,00)
T3: 3,44 ( 3,95- 6,80)

ponovitev testa čez 3 dni:

TSH: 1,95 (0,27-4,20)
T4: 11,80 (12,00-22,00)
T3: 6,40 ( 3,95- 6,80)

Terapija: 5x tedensko po 25 mg Euthyrox tablet, 2x tedensko po 50 mg Euthyrox. Ponovni pregled ščitniških hormonov čez en mesec.

Zaenkrat je s plodom in nosečnostjo videti vse vredu.

Zanima me sledeče:

– ali lahko mejno zvišan TSH v začetni fazi nosečnosti (brez specifičnega zdravljenja) ter znižana T3 in T4 v drugi tretjini nosečnosti kakorkoli vpliva na mentalni razvoj otroka?

– ali je terapija s tableti primerna in nujna ter ali je jemanje tablet lahko samo začasno ali je ponavadi doživljensko?

– ali lahko stres ter jemanje multivitamiskega preparata centra med mami za nosečnice, ki vsebuje jod (v brošuri o hashimotu sem namreč prebrala, da naj se izogibamo multivitaminskih preparatom, ki vsebujejo jod), vpliva na znižanje ščitniškega hormona T4 ter tudi na krvavitev oz. kaj povzroči znižanje ščitniških hormonov?

– Ali lahko s pravilno prehrano (manj soli, joda,…) ter manj stresa in več počivanja pripomorem k boljšemu delovanju ščitnice v nosečnosti?

– kako je mogoče, da hormoni “skačejo” iz ene mejne vrednosti na drugo ter se vrednosti v treh dneh tako spremenijo?

Najlepša hvala za odgovore.

lp,

Spoštovani!

Mejno zvišana vrednost TSH v začetku nosečnosti ni vplivala škodljivo na razvoj ploda. Mejno znižane vrednosti pT4 in pT3 v drugi in tretji tretjini nosečnosti sta lahko fiziološki pojav in ne vplivata škodljivo na razvoj otroka. Glede na vrednosti TSH: 1,95 (0,27-4,20)
T4: 11,80 (12,00-22,00), T3: 6,40 ( 3,95- 6,80) je odmerek Euthyroxa, ki ga trenutno prejemate ustrezen Pri hipotirozi po kroničnem tiroiditisu je zdravljenje navadno trajno, možno pa je, da bo po porodu odmerek Euthyroxa bistveno nižji, oziroma, da ga prehodno ne boste potrebovali. Stres in prekomerno uživanje jodida lahko škodljivo vpliva na potek Hashimotovega tiroiditisa. Znižane vrednsoti pT4 v drugi in tretji tretjini nosečnosti gredo verjetno na raćun sprememb transportnih beljakovin za ščitnične hormone v nosečnosti. Pravilna prehrana in izogibanje stresu je koristno ne more pa bistveno izboljšati hipotiroze, ki nastane po kroničnem avtoimunskem vnetju ščitnice. Ravni TSH in ščitničnih hormonov nihajo tudi pri povsem zdravih ljudeh in tudi pri nosečnicah.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

sem v 15. tednu nosečnosti.

Danes sem prejela prvič izvide ščitničnih hormonov (test sem naredila zaradi pojavovo aritmije) in po telefonu mi je rekel, da je vse bp, edino t4 je nekoliko nižji – 11,75.

Ali to že pomeni, da bom morala celo življenje jemati tablete ali je možno, da gre za prehodno stanje in bi bile potrebne kontrole? Zadnje čase sem bila pod groznimi stresi.

Hvala za odgovor.

Spoštovani!

Žal niste navedli vrednosti TSH, vendar menim, da blago znižana vrednost pT4 ob normalnem TSH ne govori za hipotirozo. Vsekakor priporočam ponoviti določitev TSH in pT4 čez štiri tedne.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Pirnat,
Vljudno prosim za mnenje glede ščitniških hormonov. Sem v 15. tednu nosečnosti, pred nosečnostjo so bili vsi ščitniški hormoni vedno v mejah normale in zdravljenje ni bilo potrebno.

V 5. tednu nosečnosti so bile vrednosti naslednje: TSH: 0,95; T3: 4,1 in T4: 18,05, v 14. tednu nosečnosti pa so bile vrednosti sledeče: TSH: 1,26; T3: 3,97 in T4: 11,77. Referenčne vrednosti so obakrat enake, in sicer TSH: med 0,55 in 4,78, T3: med 3,50 in 6,50 ter T4: med 11,50 in 22,70.

Ali bi zaradi T4 in T3, ki sta že blizu spodnje referenčne meje, bilo potrebno karkoli spremeniti v prehrani oziroma dodajati zdravila oziroma ali bi bili potrebni dodatni pregledi? Osebna zdravnica je komentirala samo, da je vse v mejah normale. Ali so takšne vrednosti primerne za nosečnost in ne pomenijo nevarnosti za plod?

Najlepša hvala za odgovore in prijeten dan.

Spoštovani!

Navedeni izvidi so normalni za nosečnost. Ukrepanje ni potrebno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.
Tudi jaz bi vas povprašala za vaše mnenje glede moje ščitnice.
Imam za seboj že dva splava (missed abortion) in se trenutno pripravljam na drugi IVF postopek. Ginekologinja me je poslala k tirologu, ker mi je tudi že prej pokazalo nizko vrednost T3 in da raziščemo razloge za splave.

Vrednosti pri tirolgu so bile: TSH: 0,97 mE/L (0,59-4,23), FT4: 13,5 pmol/L, FT3: 3,6 pmol/L, antiTG: <15,0 kE/L (do 60), anti TPO 34 kE/L (do60)

Dg: solitarni gomolj v ščitnici

Mnenje: elementi ščitničnega tkiva, posamezni najdeni tirociti so pravilne zgradbe z znaki aktivnosti. Obilnejši ščitnični koloid kaže na možnost koloidne ščitnice. Atipičnih celic ne najdem. Na UZ je ščitnica izoehogene strukture, v sredini levega režnja je 7 mm velik hipoehogen gomolj, ki ga punktiram.

Th: brez specifičnega zdravljenja.

Včeraj sem imela možnost (sorodnik zaposlen v laboratoriju) ponovno si pregledati kri. Vrednosti so:

P-TSH 1,42 mlU/L (0,27-4,20)
P-Prosti T3 2,73 (3,1-6,8) (L)
P-Prosti T4 11,56 (12-22) (L)
P-Kortizol 573,5 (171-536) (H)

Glede na to, da so vredosti T3 in T4 nizke in Kortizol visok in glede na to, da planiram IVF ali priporočate kakšno terapijo? Ali vrednosti niso tako alarmantne?

Hvala in Lep pozdav.
Maja

Spoštovani,

glede na normalne vrednosti TSH gre za normalno delovanje ščitnice. Za postopekIVF verjetno ni zadržka.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

odgovor sem vam že posredoval.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

odgovor sem vam že posredoval.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev

New Report

Close