Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Nujno radiojodno zdravljenje – kdaj, kako?

Nujno radiojodno zdravljenje – kdaj, kako?

Pozdravljeni,

21.7.09 sem bila na pregledu na kliniki za nuklearno medicino, in prejela 31.7.09 izvid: Napotitev na radiojodno zdravljenje 740MBq hospitalno nujno (diagnoza: Hipertiroza z lokaliziranim avtonomnim tkivom; predhodne diagnoze Hashimoto Tyroidis brez zdravljenja – imela sem kronično nizki TSH, vendar FT3 in FT4 v mejah “normale”).

Glede na to, da bi morala jeseni (septembra) ravno na 2. IVF postopek, si lahko predstavljate moje mešane občutke ob tej novici. Vendar se oglašam z nekaj povsem banalnimi vprašanji (vse ostalo sem namreč uspela izvedeti iz različnih forumov):
1. Glede na to, da so mi na informacijah sporočili, da ambulanta še ne dela – kdaj lahko realno pričakujem poziv (in ali je vedno samo ob ponedeljkih?)
2. Zasledila sem različne informacije: nekateri ostanejo pri tej dozi hospitalizirani, drugi ne (če je gneča)? Ali to drži?
3. Konec avgusta, začetek septembra sem načrtovala 14-dnevni dopust (predno sem izvedela za nujno zdravljenje). Zdaj bomo načrte pač prestavili – me pa zanima, kdaj po zdravljenju je realno potovanje – v tujino? (Mehika, Dominikanska Republika, Egipt)

Mogoče se komu zdi predsvem zadnje vprašanje “smešno”, a verjemi te mi, da po obupnem zadnjem letu, ki sem ga imela (izguba “IVF” otroka v 4. mesecu nosečnosti zaradi odteka plodovnice, kronične depresije, še večji porast teže, šibak imunski sistem (stalni prehladi, vročine), izpadanje las (že 4. mesec), kronična utrujenost, težave s spanjem, napadi tesnob, …) sanjam samo še o 14-dnevnem oddihu…

Vnaprej hvala za mnenja in odgovore.

Spoštovani!

Glede na to, da gre pri vas za hipertirozo z lokaliziranim avtonomnim tkivom je aplikacija radiojoda najprimernejši način zdravljenja. Vsekakor priporočamo, da pol leta po zdravljenju z radiojodom ne zanosite, kar pomeni, da so v tem času kontraindicirani tudi postopki IVF. Kasneje za morebitno nosečnost in IVF postopke s strani ščitnice ne bo več zadržkov. Pri hipertirozi zaradi avtonomnega tkiva navadno apliciramo od 740 do 925 MBq radiojoda, glede na rezultate predhodno opravljenih preiskav, zato večino bolnikov hospitaliziramo. Ambulantno lahko, glede na trenutno veljavno zakonodajo, aliciramo do 800 MBq radiojoda. Bolnike, ki jih hospitaliziramo navadno sprejmemo na bolnišnični oddelek na ponedeljek, kjer navadno ostanejo en teden. Pričakovati je, da boste na zdravljenje z radiojodom klicani med 25.8. in 15.9. V tem primeru priporočam potovanje v tujino odložiti do začetka oktobra.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Pirnat,

najlepša hvala za odgovor, saj ste notri zajeli tudi druge, meni zelo uporabne, informacije.

Imam pa še eno podvprašanje: moja splošna zdravnica mi pred nekaj meseci priporočala prehod na antidepresive. Zdaj, ko bo IVF prestavljen, je ta ideja spet aktualna. Na to takrat nisem pristala, ker sem ves čas v sebi bila prepričana, da moram izgubo otroka žalovati naravno in da stanje moje ščitnice bistveno pripomore k temu, da sem bolj čustveno reaktivna in/ali depresivna.
Ali je smiselno jemati antidepresive zdaj, pred aplikacijo radiojoda oz. v kolikšnem času naj bi se pokazal pozitivni učinek zdravljenja (na psihični del)?

Hvala in lep dan vam želim.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Funkcijske motnje ščitnice, tako hipo, kot hipertiroza, lahko povzročijo tudi motnje razpoloženja in prispevajo k “depresiji”. Po aplikaciji radijoda pri hipertirozi zaradi avtonomnega tkiva se navadno doseže normalno delovanje ščitnice po dveh do treh mesecih. Po tem času je pričakovati tudi morebitne pozitivne učinke na psihično stanje. Vsekakor pa moteno delovanje ščitnice pri vas ni edini dejavnik, ki vpliva na psihično stanje. Tudi učinek antidepresivov ni takojšen ampak se navadno pokaže po 3 do 6 tednih zdravljenja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spostovani,

Stara sem 32 let in sem mama treh punčk. Po prvem porodu (leta 2008) sem dobila diagnozo AVTOIMUNSKA BAZEDOVKA – hipertiroza. Maja 2016 se mi je bolezen ponovila že petič, od takrat se zdravim z athyrazolom. Na začetku sem imela 2×2, zdaj pa 1×1 tel. Zdravnik mi že nekaj časa priporoča zdravljenje z radioaktivnimi jodom, ampak zaradi otrok se ne morem odločiti. Koliko časa ne bom smela biti v njihovi bližini, kako bo pa z telesno težo po takšnem zdravljenju? Imam kar nekaj dvomov, ampak trenutno imam težave zaradi katerih nimam kvalitetnega življenja, svojim puncam zaradi utrujenosti, kašlja in vsega drugega ne morem posvetiti dovolj časa in pozornosti.

Za odgovor se vam v naprej zahvaljujem.

Lep pozdrav,
Zaskrbljena mamica.

Spoštovani,

glede na to, da se vam je bazedovka ponovila že petič je potrebno trajno odpraviti hipertirozo. Navadno se odločamo za aplikacijo radiojoda ali kirurško odstranitev ščitnice. Prednost zdravljenja z radiojodom je, da je zdravljenje enostavno učinkovito in varno. Navadno apliciramo od 500 do 1000 MBq 131I, odvisno od volumna ščitnice, izrazitosti bolezni, količine testne aktivnosti radiooda, ki se nabere v ščitnici. Jod 131 v veliki večini oddaja žarke beta , ki ostanejo v ščitničnih celican in imajo terapevtski učink. približno 10% je žarkov gama, ki imajo doseg par metrov v bolnikovo okolico. Zaradi varstva pred inizirajočim sevanjem vska bolnik po aplikaciji radiojoda prejme pisna navodila glede varstava pred sevanjam. Posebej pomembno je, da se bolnik ne zadržuje v bližini majnih otrok, glede na starost otrok in aplicirano aktivnost 131 I 2 do tri tedne po aplikaciji. Učinek zdravljenja ocenjujemo 6 mesecev po aplikaciji.
Za kirurško odsranitev ščitnice pri bazedovki se navadno odloimo v primeru zelo velike ščitnica ali suma na karcinom žleze.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close