Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Kortizol

Kortizol

Spoštovani.

Zaradi suma na povišano izločanje kortizola nadledvične žleze (opažam določene znake), sem šla samoplačniško v laboratorij, da mi to tudi preverijo. Sicer imam tudi SPCO, vendar brez povišane teže, poraščenosti, so pa težave z mozolji in nerednimi menstruacijami. Sladkor je v mejah normale, sicer sem pa stara 29 let.

Sedaj sem prejela izvid, na katerem piše, da je res previsok. Kri sem dala ob 12:28, in če prav berem izvid, so mi upoštevali jutranje, višje dovoljene vrednosti.

dopoldan: 171.0 – 536.0 nmol/L Rezultat:583.4 H
popoldan: 64.0 – 327.0 nmol/L

Naročila sem se v samoplačniško endokrinološko ambulanto, vendar z vseeno 1 mesečno čakalno dobo, zato bi vas rada vprašala naslednje:

ALi se izmerjeni kortizol ob 12:30 tudi npr. v UKC v endokrinološki ambulanti, šteje za dopoldanski čas, kjer so vrednosti sicer višje.
Strah me je, ker so vrednosti tako visoke, bil pa je že (po mojem) popoldan, ko bi se lahko upoštevale nižje referenčne vrednosti in bi bil v slednjem primeru izvid še slabši.

Upam, da razumete moje vprašanje.

Pa še to. Ali obstajajo določena zdravila za zaviranje izločanja kortizola?
Ali npr. dodatno sproščanje (nor. meditacija, joga) in relaksacija pomagata pri že bolezenskemu povišanemu izločanju kortizola ali to v tem primeru (na sam kortizol) nima bistvenega vpliva?

Najlepša hvala za Vaše odgovore.

Spoštovani!

Vrednost kortizola je pri vas res nekoliko zvišana, vendar menim, da ni razloga za pretirano skrb. Verjetno bo potrebno določiti jutranje in popoldanske vrednosti in v primeru zvišanih vrednosti opraviti test supresije z dexametazonom. Pred morebitnim zdravljenjem je potrebno opredeliti vzrok prekomernega izločanja kortizola. Sproščanje, oziroma meditacija je vsekakor koristno, ne vem pa ali vpliva na povečano izločanje kortizola.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

stara sem 35 let,sicer oseba z veliko energije, 2 otroka, lahko rečem, da sem tudi “fit”-tedensko vsaj 3x tečem po 5km, tudi kolesarim redno. prehranjujem pa se malce slabše in tudi delam v kar stresni situaciji, ter se kar hitro “razburim”, a to s športom nekako odpravim.
A od prejšnje srede se malce slabše počutim (zjutraj vrtoglavica, bolečine v spodnjem delu nog-kar pripisujem tudi krčnim žilam na levi nogi in vročini, ki je bila), zato sem dne 5/8/09 ob 8ih zjutraj odšla na celotni razširjeni pregled v samoplačniško ambulatno, kjer je bil izvid imunološke preiskave na kortizol ob 8:19:18 v vrednosti 649,1.

lepo prosim, če sporočite kam se odpravim na nadaljnje preiskave…
hvala

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Vrednost kortizola pri vas je zvišana, ni pa izrazito visoka. Potrebna bo ponovna določitev in morda supresijski test z dexametazonom. Priporočam obisk pri izbranem zdravniku, verjetno bo potreben pregled pri endokrinologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hej.Na ultrazvoku trebuha je pokazalo,da je lleva ledvica zadebeljena bila pa bi naj prirojena torej takaka pač je.Vendar me endokrinolog pošilja na maLO bolši uz;ker je bil povišan hormon TESTOSTERON vendar ne preveč.Zdaj me pa zanima,če je zdravnica na navadnem uz dobro videla vse skoraj ne morem verjeti,da bi kaj spregledala napisala je normale uz abdomna le jetra so nekoliko zamaščena.Ali bi tudi ona lahko videla kakšne spšremembe?Skrbi me ;da bo ta drugi uz pokazal kaj hudega.

Pozdravljeni.Prosim,če mi lahko poveste za kortizol,ki je bil po 2mg dexametazona manj kot 27,6 ali je to vredu?

Spoštovani!

Sodobni utrazvočni aparati omogočajo opredeliti spremembe velikosti 5mm. Glede na to, da je bil UZ trebuha, z izjemo povečane ledvice, ki je taka od rojstva, v mejah normale, je malo verjetno, da gre za pomembno patologijo. Vsekakor pa je potrebno kontrolirati ravni testosterona.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “dežela uc”!

Vrednost kortizola po 2 mg dexametazona, kaže na dobro supresijo, kar pomeni, da ne gre za avtonomno izločanje kortizola.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem se šla samoplačniško testirat v laboratorij za nekatere hormone, katerih neravnovesje bi lahko bilo vzrok za nekatere moje težave. Danes sem dobila izvid in najbolj od vseh se je zdela raven kortizola. Saj je ob 11. uri zjutraj, ko sem šla v laboratorij, raven le – tega znašala 673 nmol/L. Je zelo blizu zgornji meji dovoljenega območja, saj so le tega za dopoldanske ure v laboratoriju definirali od 138 – 690 nmol/L. Zanima me, ali so ti rezultati preiskave v redu ali ne.

Hvala za odgovor.

Spoštovani!

Vrednost dopoldanskega kortizola pri vas je v zgornjem območju normale, kar je v redu in ne govori za avtonomno izločanje kortizola.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Rosie kako in kaj pa si rekla v laboratoriju, da so ti samoplačniško vzeli kri?Ali si točno definirala za katere hormone bi se testirala ali oni sami kaj vedo? Tudi mene zanima ta preiskava pa sploh ne vem kako začeti.Splošna zdravnica pa ne more sama dati razen za ščitnične hormone.

Spoštovani!

Mene pa zanima, ali so lahko nihanja ravni kortizola, namreč, da je eno obdobje raven nižja in možnost nastajanja Addisonove bolezni, drugo obdobje pa se obrne situacija in se povišuje raven kortizola, tako da se lahko razvija Cushingov sindrom? In je možno, da bi to bilo povezano z bipolarno duševno motnjo?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Tinnka

Spoštovani!

Raven kortizola niha tudi pri povsem zdravih osebah. raven kortizola se naglo poviša ob stresu. Izločanje ni povezano z bipolarno duševno motnjo.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Vrednost kortizola po 2 mg dexamethasona znaša 78.4 nano mol/L. Zanima me zakaj moram test ponoviti. Prosim za obrazložitev.

Lep pozdrav.

Spoštovani!

Ne vem kakšna je bila izhodna vrednost kortizola. naveden rezultat kaže na dobro supresijo izločanja kortizola ob 2 mg Dexametazona.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
tudi mene zanima par stvari glede povišanega kortizola… že dalj časa imam razne težave (probleme s kožo,nabiranje maščobnih oblog – kljub redni vadbi in uravnani prehrani, neredno menstruacijo, pokanje v sklepih, čustvena nihanja..), ki sta jih zdravnik in ginekologinja pripisovala hormonskemu neravnovesju. Odločila sem se,da stvari vzamem v svoje roke,saj drugega kot, da sem dobila kontracepcijske tabletke, s katerimi se stanje ni nič kaj izboljšalo, očitno ne bom dočakala. Naredila sem test in pri tem mi je pokazalo da je vrednost kortizola nad 1400. Ko sem prebirala malo o tem hormonu,sem opazila,da se moje težave ujemajo s simptomi povišanega kortizola. Z izvidi sem odšla k osebnemu zdravniku, ki mi je samo rekel, da je to stresni hormon in da sem bila verjetno pod stresom zaradi igle in da naj najdem neko dejavnost, ki me sprošča in je to, to. S tem se nebi ravno strinjala,saj mi igla do sedaj še ni povzročala težav. Zanima me ali lahko dejansko taka mala stvar, kot je npr. igla dvigne nivo kortizolal tako visoko in seveda kaj naj naredim v tem mojem primeru.

Hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni,
tudi mene zanima par stvari glede povišanega kortizola… stara sem 26 in imam že dalj časa razne težave (probleme s kožo,nabiranje maščobnih oblog – kljub redni vadbi in uravnani prehrani, neredno menstruacijo, pokanje v sklepih, čustvena nihanja..), ki sta jih zdravnik in ginekologinja pripisovala hormonskemu neravnovesju. Odločila sem se, da stvari vzamem v svoje roke, saj drugega kot, da sem dobila kontracepcijske tabletke, s katerimi se stanje ni nič kaj izboljšalo, očitno ne bom dočakala. Naredila sem test in pri tem mi je pokazalo da je vrednost kortizola nad 1400. Ko sem prebirala malo o tem hormonu,sem opazila, da se moje težave ujemajo s simptomi povišanega kortizola. Z izvidi sem odšla k osebnemu zdravniku, ki mi je samo rekel, da je to stresni hormon in da sem bila verjetno pod stresom zaradi igle in da naj najdem neko dejavnost, ki me sprošča in je to, to. S tem se nebi ravno strinjala,saj mi igla do sedaj še ni povzročala težav. Zanima me ali lahko dejansko taka mala stvar, kot je npr. igla dvigne kortizol tako visoko in seveda kaj naj naredim v mojem primeru.

Hvala za odgovor in lep dan.

Lp

Soštovani!

Zvišana vrednost kortizola je lahko posledica stresa, vendar verjetno ne samo igle pri odvzemu krvi. Priporočam ponovno določitev jutranjega kortizola. Če bodo vrednosti zvečane je priporočljivo opraviti pregled pri endokrinologu in test supresije z dexamethasonom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

pozdravljeni!

Ali se pri testu kortizola lahko zazna thc v krvi?
lp

Spoštovani!

Ne. Pri določitvi kortizola določamo kortizol. Za določitev THC so potrebni drugi testi.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close