Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje ščitnica in punkcija

ščitnica in punkcija

Pozdravljeni!

Bila sem pri tireologu na pregledu, kjer je na ultrazvoku videl, da naj bi imela gomolj. Zato so me poslali na odvzem tkiva, izivid bodo znani čez 3 tedne. Zanima me, kaj bi ta gomolj lahko bil? Verjetno so te celice lahko ali pa so tudi ne spremenjene? Kaj to pravzaprav pomeni za nadaljno zdravljenje?

Verjetno je čuden občutek v grlu normalen po takšnem posegu (kot da me malo tišči)?

Doktor mi je rekel, da imam bolj vidno adamovo jabolko kot je to normalno. Ali to lahko na kaj vpliva? Zakaj sploh pride do tega, ali nimajo to ponavadi moški? Ali se to jabolko z leti spreminja?

Hvala za odgovore že v naprej!

Spoštovani!

Gomolji ščitnici so zelo pogosti.Velika večina je povsem nenevarnih (benignih). Karcinomi ščitnice so zelo redki. Pri tankoigelni biopsiji odvzamemo delček tkiva (celic) iz gomolja. Vzorec citolog nato obarva in pod mikroskopom pregleda za kakšne celice gre. Kadar so celice podobne normalnim ščitničnim celicam, oziroma gre za nesusupektne spremembe, je potrebno le spremljanje.Kadar pa so celice močno spremenjene ali celo maligne je potrebna kirurška odstranitev ščitnice.
Blago tiščanje v vratu je lahko normalna posledica tankoigelne biopsije. Izraziteje vidno adamovo jabolko navadno vidimo pri zelo vitkem vratu in ne pomeni nič posebnega.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

dobila sem izvid in prosila bi vas za bolj domačo razlago izvida. Nikjer na internetu nisem našla primernega odgovora:
Kaj prinaša Hashimoto (kakšne so posledice tega obolenja)?ž
Ali se lahko, glede na svojo starost (24 let) kako izognem posledicam torej hipotirozi?
Ali bo nosečnost kaj vplivala na spremembo stanja bolezni Oziroma bi bolezen lahko vplivala na nosečnost?

Sicer pa ima tudi mami (44 let) enako diagnozo. Malo shrljivo mi je le to, da imam takšno diagnozo tako zgodaj in sem še brez otrok.

Če mi morda priporočate kakšno literaturo, kjer si o tej bolezni lahko preberem kaj več, bom zelo vesela.

Tukaj pa je moj izvid:
TSH 2,203 mE/L (o.35-5.5)
FT4: 14,5 pmol/L (11.5-22.7)
FT3: 5,82 pmol/L (3.5-6.5)
antiTg: 124,5 KE/L (do 60)
anti TPO 194,1 KE/L (do 60)

CITOLOŠKA ANALIZA:
Vzorec je izpolnjen z različno zrelimi limfatičnimi celicami, številni so tudi fragmenti germinativnih centrov z retikulumskimi celicami. V več skupinag so tirocit, večinoma z enakimi, zmerno velikimi jedri in neostro omejeno citoplazmo. Posamezno so delci ščitničnega koloida.
Mnenje: Značila citološka slika za aktivno obliko limfocitnega tiroiditisa.

Na pregledu je bolnica klinično in laboratorijsko evtirotična, čšitnica palpatorno normalno veliko izoblikovana. Na ultrazvoku je v sredini desnega režnja 0.8 cm velik izoehogen gomolj, ki ga punktiram. Pozitivna protiščitnična protitelesa.

DIAGNOZA: Kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto)

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto, ki je v evtirotični fazi (ščitnica deluje normalno) in manjši gomolj desnega režnja ščitnice.Citološka analiza gomolja govori za aktivno fokalno obliko limfocitnega vnetja.
Kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto je avtoimunska bolezen ščitnice. Za bolezen je značilno nabiranje limfocitov (podvrste belih krvnih telesc) v ščitnici. Zaradi avtoimunskega vnetja se tvorijo različni produkti, ki uničujejo zdrave ščitnične celice. Dolgoročna posledica je hipotiroza (premajhno delovanje ščitnice). Trenutno je pri vas delovanje ščitnice normlano. Zdrvaljenje ni potrebno, pripoorčljivo je spremlajnje in kontrola TSH pri izbranem zdravniku enkrat letno. Vzrok za bolezen je predvsem genetska naravnanost k avtoimunskim boleznim.sami na potek bolezni ne morete posebej vplivati. Izogibanje stresu, zdrav način življenja in izogibanje prekomernemu vnosu joda v organizem morda lahko ugodno vplivajo na potek bolezni. V nosečnosti je potrebno kontrolirati TSH in ščitnične hormone.Sicer v nosečnosti ni pričakovati posebnih težav s strani ščitnice. V poporodnem obdobju se lahko pojavijo motnje v delovanju ščitnice. Prehodna je lahko hipertiroza (preveliko delovanje ščitnice), pogosteje pa se pojavi hipotiroza.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Iskrena hvala za odgovor.

Veste kaj me zanima, ali je spodnji problem lahko povezan z mojim problemom?

Zadnji mesec se mi namreč dogaja, da mi je velikokrat slabo. Postane mi slabo že takoj zjutraj ali pa tekom dneva, včasih tudi zvečer. Slabost občutim kot slabost iz želodca ali pa kot slabost, ki jo občutiš predno padeš v nezavest. Zadnjič se mi je na primer zgodilo, da se nisem mogla do konca stuširati, ker mi je postalo tako slabo. Ko sem se ulegla, sem najprej dobila mravljinčaste roke (obe roki). Potem pa je bilo stanje čez cca 20 minut čisto ok.

Ker se slabost ponavlja, sem si pogosteje merila pritisk in ugotovila, da je zelo nizek (cca 100/69, puls 55). Ker sem mlada (24 let) in se dokaj redno ukvarjam s športom (joga, pilates, tek), se mi zdi moj pritisk malo nenavaden. Imam pa tudi probleme z glavoboli – vsaj ti ki se pojavljajo čez dan, niso tako močni, vendar kar pridejo in gredo, zato sem imela na sumu nizek pritisk.

Prosim za vaše mnenje.

Hvala!

Iskrena hvala za odgovor.

Veste kaj me zanima, ali je spodnji problem lahko povezan z mojim problemom?

Zadnji mesec se mi namreč dogaja, da mi je velikokrat slabo. Postane mi slabo že takoj zjutraj ali pa tekom dneva, včasih tudi zvečer. Slabost občutim kot slabost iz želodca ali pa kot slabost, ki jo občutiš predno padeš v nezavest. Zadnjič se mi je na primer zgodilo, da se nisem mogla do konca stuširati, ker mi je postalo tako slabo. Ko sem se ulegla, sem najprej dobila mravljinčaste roke (obe roki). Potem pa je bilo stanje čez cca 20 minut čisto ok.

Ker se slabost ponavlja, sem si pogosteje merila pritisk in ugotovila, da je zelo nizek (cca 100/69, puls 55). Ker sem mlada (24 let) in se dokaj redno ukvarjam s športom (joga, pilates, tek), se mi zdi moj pritisk malo nenavaden. Imam pa tudi probleme z glavoboli – vsaj ti ki se pojavljajo čez dan, niso tako močni, vendar kar pridejo in gredo, zato sem imela na sumu nizek pritisk.

Prosim za vaše mnenje.

Hvala!
(pišem iz drugega računalnika zato sem prijavljena pod drugim imenom in ne pod |renA).

Iskrena hvala za odgovor.

Veste kaj me zanima, ali je spodnji problem lahko povezan z mojim problemom?

Zadnji mesec se mi namreč dogaja, da mi je velikokrat slabo. Postane mi slabo že takoj zjutraj ali pa tekom dneva, včasih tudi zvečer. Slabost občutim kot slabost iz želodca ali pa kot slabost, ki jo občutiš predno padeš v nezavest. Zadnjič se mi je na primer zgodilo, da se nisem mogla do konca stuširati, ker mi je postalo tako slabo. Ko sem se ulegla, sem najprej dobila mravljinčaste roke (obe roki). Potem pa je bilo stanje čez cca 20 minut čisto ok.

Ker se slabost ponavlja, sem si pogosteje merila pritisk in ugotovila, da je zelo nizek (cca 100/69, puls 55). Ker sem mlada (24 let) in se dokaj redno ukvarjam s športom (joga, pilates, tek), se mi zdi moj pritisk malo nenavaden. Imam pa tudi probleme z glavoboli – vsaj ti ki se pojavljajo čez dan, niso tako močni, vendar kar pridejo in gredo, zato sem imela na sumu nizek pritisk.

Prosim za vaše mnenje.

Hvala!

Spoštovani!

Glede na to, da gre pri vas za normalno delovanje ščitnice (eutirozo) je vzrok za slabo počutje, slabosti, glavobol in nizek tlak iskati drugje. Za zviševanje krvnega tlak je primerna fizična aktivnost in uživanje dovolj tekočin (3l dnevno). V redkih primerih se uporabljajo zdravila.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Pirnat,

včeraj ste mi naredili punkcijo ščitnice. Punktirali ste mi neko gosto rumeno tekočino in kar količinsko veliko, 400 ml. Sprašujem vas, ali se bo ta zadeva ponavljala, nabiranje tekočine. Kaj to pomeni v bodoče, če se bo zadeva ponavljala, ali to pomeni odstranitev ščitnice ali ne oz. v katerih primerih odstarnite ščitnico glede na ta vzrok. Izvidov še nimam. Vsekakor si želim, da ščitnico obdržim.

Zanima me tudi zakaj prihaja do tega, nabiranje tekočine, ipd. in kaj naj postorim, da se izognem vsemu temu oziroma poskušam omiliti, da se ne bi ponavljalo.

Drugače hodim hribe, ipd, sem aktivna v naravi, …. Res pa je, da sem imela v zadnjih treh mesecih stresne situacije doma in v službi.

Zahvaljujem se vam za vašo pomoč in včerajšnji pregled in ostale zadeve, pohvalila bi celotno zdravstveno ekipo, ki je zelo prijazna in se trudi pacientom pomagat na korekten in strokoven način.

Lepo vas pozdravljam, R.

Spoštovani!

Možno je, da se vam bo cista ščitnice ponovno nabrala, ni pa nujno. Vsekakor bo potrebna kontrola z UZ. V primeru ponovnega pojava ciste je možno opraviti t.i. sklerozacijo ciste. Po izpraznitvi vbrizgamo v cisto alkoholu podobno snov, z namenom, da se zlepi površina ciste. Druga možnost je kirurška odstranitev ciste.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Lepo prosim za razlago izvida po UZ vodeni punkciji nodusa v levem režnju.
Citološka analiza: redkeje celičen vzorec, prisotnost atipičnega epitela, morda fokalno susp.,iz pregledanega vzorca ne morem izključiti oz. definitivno potrditi ev. Tumorske rašče, morda folikularne.
Mnenje: potrebno je ponoviti UZ vodeno punkcijo.

Hvala!

Spoštovani!

Navedeni citološki izvid pomen le, da je bilo materiala za oceno premalo in je potrebno biopsijo ponoviti.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Danes sem bila na pregledu za scitnico kjer so mi odvzeli delcek gomolja oz.so me spiknili z iglo da preverijo ce je lisa ki je bila videna na uz vredu.
Zanima me samo glede opozorila da danes ne smem dvigovati tezkih stvari kaksne so lahko posledice? Krvavitev? Omenili so hematom. A ce pride do hematoma (verjetno na scitnici) ali imam kasneje kaksne tezave? Moram ponovno na pregled? Doma imam namrec enoletnika ki se ne hodi in se dvigovanju nisem mogla izogniti.
Glede rezultatov pa ko jih dobim.
Hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani,

po tankoigelni biopsiji ščitnice se lahko pojavi hematom v podkožju. Hematomi v področju ščitnice so izjemno redki. Težav ni pričakovati.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close