Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje previsok TSH, normalna T3 in T4

previsok TSH, normalna T3 in T4

Zivjo,
nikoli nisem sumila, da je kaj narobe z mojo scitnico, pred kratkim pa me je kardiologinja poslala na pregled scitnice in holesterola, ker me je bolelo, ni pa bilo znakov kaksnih bolezni srca.
Danes sem sla po izvide, ki so presenetili se zdravnico. Namrec, S-T3 in S-T4 sta v mejah normale (4,3 in 13,4), problem pa je, da imam S-TSH kar 15. Pri vseh teh treh je baje tako, da so med seboj povezani (torej vsi vsaj pribljizno prenizki oziroma previsoki)… kako je torej mozno, da mi TSH tako zelo odstopa? 😯 😕 Ima se kdo tak problem?
Dala mi je se napotnico za na polikliniko v upanju, da se tele raziskave niso pravilno izmerile. Torej sum na hipotirozo, ceprav je sama pri sebi ne bi spoznala.. ok, edino lase imam zelo tanke in redke, vrti se mi (to sem pac pripisovala nizkemu pritisku 85/60). Stara sem 23, imam ful energije, zelo rada imam šport, aerobika, fitnes, rolanje, plavanje, tek, badminton, itd, če imam čas, se lahko cel dan gibam in se ob tem pocutim super. Nimam problemov z depresijo, kdaj pa kdaj ze sem nesrecna ali zalostna, ni pa vecje panike. Pri hipotirozi naj bi imel probleme s težo, katerih jaz nimam (okrog 170cm in 55kg), mozno pa, da ta problem ne pride do izraza zaradi športa in veliko vode, ki jo obožujem.
Torej, ali je mozno, da imam dejansko tako grozen TSH in se meritve niso zmotile?

Ps, se to me zanima..brala sem, da po tabletah za hipotirozo zelo odpadajo lasje… tega me je naaaaaaaaaaaaajbolj strah, sam imam ze tako grozne :/ je res treba hipotirozo zdraviti celo zivlnenje????
hvala za odgovor!

Spoštovani!

Pri vas gre za latentno hipotirozo (mejno premajhno delovanje ščitnice). TSH je zvišan , T4 in T3 pa sta v spodnjem območju normale. Najpogostejši vzrok za hipotirozo je kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto. Kadar se bolezen prične prevešati v hipotirotično fazo se najprej zvišajo vrednosti TSH, kasneje pa se znižajo vrednosti T4 in T3. Glede na to, da ste stari 23 let bo verjetno že potrebno pričeti z dodajanjem ščitničnih hormonov (Euthyrox…). Priporočam obisk pri tirologu, ki bo opravil UZ ščitnice in določil protitelesa proti ščitničnim antigenom (antiTPO in antiTg), ki sta označevalca avtoimunskega vnetja ščitnice, ter se odločil za uvedbo zdravljenja. Hipotiroza je v veliki večini trajna, tako, da je potrebno doživljenjsko dodajanje hormonov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Dober dan.
Mene pa zanima vaše mnenje o delovanju moje ščitnice.
S-TSH, 3.159
S-T3, 5.8
S-T4, 14,4

LP
HVALA ZA ODGOVOR

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

laboratorijski izvid je normale, kar pomeni, da je delovanje vaše ščitnice normalno.

Lpe pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovana ga. Zaletel,

tudi jaz sem pred kratkim prejela izvide in sicer so naslednji:

TSH 0,30
T3 3,97
T4 11,57

Malo me je zaskrbelo, ker je zdravnica rekla, da to ni običajno ( če je TSH prenizek , naj bi bil potem T3 ali T4 previsok ) jaz pa imam oboje prenizko ?

Mi lahko pojasnite kaj več, preden dobim mnenje od tirologa ?

Hvala in Lp !

Spoštovani,

laboratorijski izvid nikoli ne zadostuje za diagnozo. Pri vas so številke res na meji, kar pa ne pomeni nič, saj se zelo pogosto zgodi, da te vrednosti 10 ali celo 20% ostopajo od dejanskih vrednosti na račun laboratorijske določitve. Dolčitev bo torej treba ponoviti in opraviti še ultrazvok ščitnice in morda določitev ščitničnih protiteles. Lahko se bo izkazalo, da je delovanje ščitnice povsem normalno.
Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Zdravnica že dlje časa spremlja delovanje moje ščitnice, vendar so bili do sedaj rezultati TSH vedno na zgornji meji, ne pa povišani. Stara sem 30 let in ker sem zasledila da lahko to vpliva tudi na neplodnost me zanima kakšne so nadaljne preiskave ter ugotavljanje povezave. Ginekolog me je napotil na histero in še neko skopijo. Kakšni so pravzaprav simptomi povečanega delovanja ščitničnega hormona?
Tokrat so izvidi pokazali le povišano vrednost TSH…
TSH: 4.84
T3:5.11
T4: 13.65
Na napotnici piše Hipotireosis
Prosim za obrazložitev! Hvala

Zdravnica že dlje časa spremlja delovanje moje ščitnice, vendar so bili do sedaj rezultati TSH vedno na zgornji meji, ne pa povišani. Stara sem 30 let in ker sem zasledila da lahko to vpliva tudi na neplodnost me zanima kakšne so nadaljne preiskave ter ugotavljanje povezave. Kakšni so pravzaprav simptomi povečanega delovanja ščitničnega hormona?
Tokrat so izvidi pokazali le povišano vrednost TSH…
TSH: 4.84
T3:5.11
T4: 13.65
Na napotnici piše Hipotireosis
Prosim za obrazložitev! Hvala

Spoštovani!

Mejno zvišana vrednost TSH ob normanih pT4 in pT3 govori za latentno (blago, oziroma prikrito hipotirozo-premajhno delovanje ščitnice). Priporočam opraviti pregled pri tirologu, UZ ščitnice in določitev anti Tg in antoTPo protiteles.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Pred dvema tednoma so mi pregledali kri in našli naslednje:

S-TSH: 4.71
S-T3 prosti: 5.00
S-T4 prosti: 15.25

S-Železo: 5.6

Sedimentacija: 26

Ko so mi vzeli kri, tudi nisem bila nič bolna. Ostale stvari še v mejah normale. Zdravnik mi je dal napotnico za tirologa, kjer pa so me sedaj naročili šele septembra. Zanima me vaše mnenje, ali bi bil potreben obisk pred septembrom? Vem, da je rahlo povišan le en hormon, ampak vseeno.

Ostali podatki: stara sem 21 let, 172cm, 52 kg, velikokrat se počutim zmatrano in me zebe.

Lep pozdrav

Spoštovani!

Mejno zvišana vrednost TSH ob normalnih pT4 in pT3 lahko pomeni, da gre za blago (latentno) hipotirozo, TSH pa niha tudi pri povsem zdravih ljudeh. Včasih je možno, da gre tudi za laboratorijsko napako. Vsekakor lahko počakate na pregled pri tirologu v septembru.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Ker sem praviloma zdrav in ne obiskujem zdravnika, razen ob sistematskih pregledih sem včeraj šel na obširni pregled krvi in urina v zasebni laboratorij v Ljubljano zgolj iz preventive.
Danes sem prejel laboratorijski izvid, kjer do odstopanja prihaja pri:

S-TSH: 4.60 (0.27 – 4.20)
S-T3: 7.75 (3.95 – 6.80)
S-T4: 19.74 (12.00 – 22.00)

Malo pod vrednostjo je tudi S-Holesterol 3.7 (4.0 – 5.2) in S-HDL-holesterol 1.3 (nad 1.4).
Ker je prihajalo do odstopanj so mi svetovali, da pošljejo pregled krvi tudi v Nemčijo od kjer bom dobil izvide za protitelesa proti ščitnici (tako nekako sem jaz razumel). To sem tudi storil, vendar teh izvidov še nimam!

Prosil bi, če mi lahko na kratko razložite kaj pomenijo ta odstopanja. Star sem 22 let, 185cm 82kg. Sem rekreativni športnik, z zdravjem nisem imel pretiranega problema razen astmo bronhiale v mladostniških letih, nimam psihičnih težav, sem družaben in muzikant.

Lep pozdrav in hvala v naprej!

Spoštovani,

izvid ščitničnih hormonov najverjetneje kaže na neustrezno laboratorijsko določitev (predvidevam, da ste določitev opravili v Adrialabu). V kolikor bi želeli izključiti ščitnično bolezen, bi bilo najboje obiskati tirologa, da v sklopu celostne obravnave (vključno z ultrazvokom ščitnice) preveri stanje vaše ščitnice.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni,

že nekaj let se zdravim zaradi dveh mis.abortusov in neplodnosti.
Zanimajo me informacije glede moje ščitnice:
TSH – 4,02
FT4 – 16,97
FT3 – 3,69

Bi bilo možno, da bi kazalo na prikrito težavo s ščitnico?

Hvala za vaš odgovor.

Spoštovani!

Navedene vrednosti TS in hormonov so v mejah normale, je pa TSHvzgornjem območu normale, pT4 in pT3 pa v spodnjem območju. Priporočam opraviti pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lep pozdrav,tudi mene zanima nekaj glede izvida pri kontroli in sicer TSH-4.86 t3 in t4 pa normalna. Imam pa tudi povečan bilirubin na izvidu je pisalo vrednost do 5 moja pa je bila 8 ima to kakšno povezavo z ščitnico in izpadanjem las ter ponankanjem energije,nespečnostjo,živčnostjo,potenjem… In še bi lahko naštevala. Jemljem pa redno neurontin tablete 2x na dan po 300 mg. Hvala za info. Lp

Spoštovani!

Glede na to, da gre za mejno zvišan TSH ob normalnih pT4 in pT3 priporočam ponoviti odvzem TSH čez nekaj tednov. Vsekakor je potrebno kri odvzeti med 9 uro zjutraj in 16 popoldan. TSH se izloča v pulzih ima pa tudi svoj dnevno ritem izločanja, zato lahko pri prezgodnjem odvzemu dobimo lažno višje vrednosti TSH. Če bodo vrednosti TSH kljub ustrznemu času odvzema še vedno zvišane pa priporočam pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

pred mesecem sem šel samoplačniško na Adrialab-u opravit teste in dobil rezultat:
TSH 6.86 (meja 0.35 – 4.94)
T4 15.57 (meja 9.01 – 19.05)
T3 5.09 (meja 2.63 – 5.70)

odločil sem se za dodatne teste in dobil rezultat:
TAK/abs to thyreoglobulin 82 (meja <60)
MAK/TP-abs 28 (meja <60)
TSH receptor-ab <0.30 (meja <1,8)

Torej gre za povišan TSH in protitelesca … kaj to pomeni?

Sicer nimam nobenih zdravstvenih težav, star sem 32 let, 190cm, 110 kg, po moji oceni 10kg preveč. Rredno se ukvarjam s športom, predvsem z dviganjem uteži.

Prosim za vašo razlago in mnenje, za kar se vam že v naprej zahvaljujem.

Lep pozdrav

Pozdravljeni. Moj izvid je sledeč:
TSH 6,32
FT3 4,85
FT4 16,44

Kri je bila vzeta ob 7.50.
Kaj svetujete?
Katera hrana lahko vse vpliva na nivo ščitničnih hormonov?

Lp

Spoštovani “Jure_e”!

Glede na navedeno gre pri vas za latentno hipotirozo zaradi Hashimotovega tiroiditisa. Verjetno bo potrebno zdravljenje s tiroksinom. Priporočam opraviti pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close