Hormonske motnje

Odgovarjajo: asis. dr. Edi Pirnat, dr. med., spec. internist-tirolog

Rastni hormoni

Default avatar
Imam eno vprašanje.
Visoka sem 168,5 cm in stara 16 let.Zadnje leto nisem nič zrastla, sem pa pred dvemi leti za kar 10 cm v enem letu.Ker bi res obupno še rada zrastla, me zanima, kolikšne so šanse, da še zrastem? Mama je visoka 175 cm, oče 187 cm.Rada bi zrastla vsaj še 5 cm.Do kdaj sploh rastemo?

In ali vpliva na rastni hormon oz. na to, koliko zrastemo, prehrana? Namreč v zadnjem letu sem precej shujšala in še vedno izgubljam na teži (nimam zdravstvenih težav, ampak skušam z dieto priti na neko normalno kilažo), pa me zanima, ali imajo diete kakšen vpliv na našo rast (da če bi pretiravala s hujšanjem, bi še vseeno zrastla ali ne oz. bi veliko manj)?

Hvala in lep pozdrav
Default avatar
Spoštovani!

Telesna višina, ki jo dosežemo je v pretežni meri genetsko pogojena. Deloma lahko vpliva tudi prehrana. Izrazito hujšanje vsekakor zavre rast, kar je verjetno tudi pri vas vzrok za zastoj v rasti. Glede na starost 16 let je, pri vas, rast v pretežni meri verjetno že zaključena. Rast pri dekletih se navadno zaključi pri 18, pri fantih približno pri 20 letih.

Lp
Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Default avatar
Torej ne glede na to, da sta starša velika, sama ne bom več kaj dosti zrastla? In kaj je to "dosti"? 5 cm, 4 cm, 1 cm?
Default avatar
Spoštovani!

Koliko boste zrasli žal ne vem. Glede na to, da bi bili radi veliki, upam, da čim več.

Lp
Default avatar
nina, tudi moja hči bi rada zrastla, je pa dosti manjša od tebe. terapije z rastnim hormonom se navadno zaključijo pred prvi menstruacijo in imajo tudi stranske učinke. menda obstaja tudi neko slikanje na podlai katerega ugotovijo koliko boš še zrastla.
kaj več o tem bi ti lahko povedal pediater endokrinolog (vrazov trg)
Default avatar
Ugotoviš lahko samo, če greš k doktorju in ga prosiš, da ti slika rok(zapestje), ker je tam največ kosti in na podlagi tega lahko ugotovi,če še imaš hrustančne diske še odprte, in če ja, te lahko tudi zelo natančno napove končno višino, čeprav pri tvijih letih težko verjamem, da še obstaja kakšna rast, samo ker še nisi prerastla mame, še je velika možnost, da se razvijaš pač malo počasneje.
Default avatar
mene pa zanima do kdaj pri fantih je še smiselno zdravljenje z rastnim hormon-je morda zdravljenje mogoče tudi pri 18 letih???
Default avatar
Spoštovani!

če gre dejansko za zaostanek v rasti in rast še ni zaključena, je smiseno zdravljenje z rastnim hormonom tudi še po 18, oziroma celo po 20 letu starosti.

lp

Moderatorji

asis. dr. Edi Pirnat , dr. med., spec. internist-tirolog
Edi P