Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje nadledvična žleza

nadledvična žleza

Pozdravljeni!
Dalj časa sem bila izpostavljena stresu. Takrat in tudi sedaj se borim s slabim psihičnim počutjem in občutljivostjo na razne dogodke. Kot, da vse življenje prenašam bolj slabo.
Znanec me je opozoril, da je moja težava morda v ravnovesju adrenalina, kortizola.. to pomeni stresnih hormonov. na spletu sem zasledila neke laboratorije na tujem, ki opravljajo testiranja. Sprašujem vas, kje je to mogoče testirati v Sloveniji.
Hvala! Katja

Spoštovani!

Tako adrenalin kot kortizol se izločata pri stresu, vendar gre pri odgovoru organizma na stres za zelo kompleksne mehanizme.Sama raven hormonov ne pove veliko o tem, kako oseba reagira na stres, možno pa jih je določiti tudi v laboratoriju UKC v Ljubljani.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Živjo!

Slabo delovanje nadledvičnih žlez povzroči izgorelost, ki je celostno stanje človeka in poteka v fazah. Podrobne opise teh faz najdete na spletni strani http://www.institut.burnout.si

Stanje izgorelosti se kaže tudi v nižjih koncentracijah hormonov (zlasti kortizola), vendar so razlike očitne šele pri veliki izgorelosti, v začetnih fazah pa se gibljejo v mejah normale ali pa le rahlo odstopajo. Poleg tega je težko priti na specialistični pregled, dokler težave niso zares hude.

Za bolj enostavno pot prepoznavanja izgorelosti so se izkazali psihološki testi, ki jih najdete tudi na omenjeni spletni strani.

Sem lani bila v hujšem stanju izgorelosti (skupaj z mnogimi alergijami) in sem se uspešno pozdravila. Prvi korak pa je bil prepoznanje stanja. Potrebno je bilo spremeniti življenski slog in opraviti psihoterapijo.

lp

nova
Uredništvo priporoča

Pred kratkim sem bila na pregledu pri endokrinologu, kjer sem dobila diagnozo Hypocorticizem susp./malce nižji kortizol?/. Laboratorijski izvid za kortizol 126 nmol/L. Kaj to pomeni?Kakšna je normalna raven kortizola? Na pregled sem šla, ker so mi po porodu zelo otekle noge, roke /od tega je že 5 let/. Stanje je še vedno enako. Počutim se utrujeno, imam težave s spanjem ponoči, telesna teža se mi je povečala /prehranjevalnih navad nisem spreminjala/, imam zelo suho kožo, izpadajo mi lasje. Imam občutek, da nimam moči v rokah. Celo nosečnost sem pridobila le 9 kg in po porodu mi je ostalo viška dejansko samo malo več kot 2 kg.Otekline rok in nog niso izginile, maščevje pa se je pričelo nabirati na trebuhu, bokih. Noge za čudo niso debele, prav tako ne roke. Imam pa bolj okrogel obraz, kot luna. Za moje težave sem sumila ščitnico, ker sem zadnjega otroka zanosila pri 38. letih, vendar je endokrinolog to izključil. Izvidi za ultrazvok ledvic so dobri. V čem bi še potem lahko bila težava?
Nisem tip človeka, ki bi se predajal malodušju oz. bi bil depresiven. Za to enostavno nimam časa. Sedaj pa sem prebrala, da pomanjkanje kortizola povzroča stres?
LP

Spoštovani!

Glede na navedene vrednosti, je bil pri vas postavljen sum na premajhno delovane skorje nadledvičnice (hipokorticizem). Bazalna vrednost kortizola je nekoliko nižja (spodnja meja normale 138 nmol/l). Za postavitev diagnoze je potrebno opraviti ACTH test, ki pokaže kakšen je odgovor skorje nadledvičnice na stimulacijo z ACTH. Če se hipokorticizem potrdi, je potrebno zdravljenje s hidrokortizonom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lep pozdrav!

Tudi sama imam zmanjšano delovanje nadledvični žlez, kot sekundarno insuficienco zaradi jemanja Medrola po treh letih. sedaj imam po merjenju testa ACHT 106 kortizola. Trenutno sem na terapiji s Hydrokortizon Russel, zjutraj 10 mg te tablete, opoldne 5 mg in ob peti uri popoldne 5 mg te tablete. Po delu (delam v prosveti, učim v razredu) se počutim popoldne izčrpano, nič ne morem. Ljudje okrog mene mi ne verjamejo, tudi sodelavci mislijo, da blefiram, pa ne. Še sama osebna zdravnica dvomi v mojo utrujenost. Komu pa naj se potožim? Kakšno je Vaše mnenje?
Prosim, odgovorite mi, ker imam včasih občutek, da bom kar umrla od slabosti in utrujenosti.

Hvala in lep pozdrav!

Marija Špringer

Spoštovani!

Utrujenost je pri Addisonovi bolezni (hipofunkcija skorje nadledvičnice), kljub ustrezni substituciji s hidrokortizonom, dokaj pogosta. Včasih pa je potrebno za utrujenost iskati tudi druge vzroke (okužbe, anemija, pomanjkanje mineralov…). Priporočam obisk pri izbranem zdravniku, ki bo opravil osnovne laboratorijske preiskave. Morda bi bila utrujenost manjša, če bi popoldanski odmerek hidrokortizona zvišali za 2,5 mg.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Spet se Vam oglašam z vprašanjem v zvezi s sekundarno nadledvično insuficienco. Lani oktobra sem bila na merjenju delovanja te žleze in so mi izmerili 111 enot pri ACHT testu. Še vedno sem na terapiji s Hidrokortizoni (10 mg zjutraj, 5 mg opoldne in 5 mg popoldne). Ostale krvne priskave so v mejah normale. Še vedno čutim utrujenost v popoldanskem času. Doze Hidrokortizona ne povečujem, raje si privoščim počitek in potem kar gre.
Zanima me, ali je ta terapija s Hidrokortizonom doživljenjska, kljub vidnemu izboljšanju delovanja nadledvičnic (sekundarne insuficience). Če bo delovanje nadledvičnih žlez prišlo v normalno delovanje, kar srčno upam, ali bom lahko prenehala z jemanjem Hidrokortizona?

Hvala za Vaš odgovor in lep pozdrav!

Maja Špringer

Spoštovani!

Glede na vrednost kortizola 111 pri ACTH testu gre še vedno za hipofunkcijo skorje nadledvičnice, tako, da je potrebno nadaljevanje zdravljenja s Hidrokortizonom. Jatrogena insuficienca skorje nadledvičnice se včasih popravi tudi po nekaj letih po prenehanju jemanja Medrola. Priporočam, da se glede nadaljevanja zdravljenja posvetujete z endokrinologom, ki vas zdravi.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljena!
Lahko posredujem svojo izkušnjo.
V akutnem stanju izgorelosti se nisem odločila za jemanje Hidrokortizona, ampak za spremembo življenskega sloga (redno spanje, zdrava hrana, čim manj stresa, manj delam) in se mi je delovanje nadledvičnih žlez v treh letih izboljšalo. Sodim po svojem počutju – novih meritev ravni kortizola nimam.
Lahko normalno delam in se tudi zmerno ukvarjam s športi in planinarjenjem. Ni pa stanje tako kot je bilo pred boleznijo. Po stresnem dogodku moram počivat dan ali dva. Telo malo slabše prenaša velike fizične napore npr. zelo strma planinska pot ali hoja v snegu ali tek. Z lahko hojo po zmernih nagibih pa nimam težav. Včasih se malo pregrešim in grem tudi na kakšno bolj zahtevno goro – ker mi to prinese veliko veselja. Če upoštevam svoje omejitve, pa nimam večjih težav.

Spoštovani!

Hvala za opis Vaših izkušenj. Pri dokazani hipofunkciji skorje nadledvičnice sicer priporočam redno jemanje hidrokortizona.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Pirnat in gospa s podobnimi problemi,

hvala za informacije in vzpodbude. Sama sem na zdravljenju s hidrokortizonom že četrto leto. Saj še kar gre. Na živce mi gre edino ta splošna utrujenost in izčrpanost. Zelo rada delam, karkoli. V službi sem invalidsko upokojena 3 ure, tako da delam sedaj manj. Pa vseeno se počutim “poraženo”, ker ne morem več s tako močjo delati, kot sem prej. Osebna zdravnica mi stoji ob strani, predpisala mi je tudi Asentro (v primeru depresije), pa je nisem jemala, ker se ukvarjam z avtogenim treningom in drugimi tehnikami sproščanja in pridobivanjem energije. Največ vreden je počitek, tako fizični kot psihični. Zavedam se, da takšna, kot sem bila pred tem problemom, ne bom več. Pa vseeno, ali sem “obsojena” na takšen način življenja, kot bi bila starostnik pri 80. letih (primerjava z očetom, ki je pri teh letih bolj vitalen kot jaz). Večkrat sem že slišala, da se je treba z boleznijo sprijazniti, vendar je lažje to reči kot pa narediti.
Moram reči, da se že 10 let borim z različnimi bolezenskimi težavami, pa bi enkrat le rada prišla “na zeleno vejo”, vsaj v taki meri, da bi bilo človeka vredno življenje. Nimam se za staro pri 40. letih, pa vseeno, dovolj imam tega! Sem potrpežljiva, a kdaj bo kakšno izboljšanje?!
Imam krasno družino, tudi službo, počutje pa na “psu”. Nimam se za depresivno, pač pa za žensko, polno življenja, ki ne klone pod težavami. Ali je to narobe? Mislim, da ne.
V upanju na izboljšanje “po drobtinicah” sem srečna, da sploh lahko živim.

Maja Špringer

Spoštovana ga.Maja!

Tudi jaz vam želim, da se vam počutje izboljša.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni
Zanima me, katere vrste preiskav in laboratoriskih izvidov so potrebni za ugotavljanje stanja za hipofizo in hipotalamusa?
lep pozdrav

Spoštovani,

delovanje hipofize lahko preverimo z določanjem hipofiznih hormonov (ACTH, TSH, STH, LH, FSH, PRL), ki jih je običajo potrebno vrednotiti skupaj s hormoni perifernih endokrinih žlez, ki jih hipofiza uravnava (nadledvična žleza, ščitnica, gonade). Z različnimi specifični testi običajno ugotovimo, na katerem nivoju je težava.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Hvala za odgovor. Sedaj pa me zanima, ali lahko te preglede opravi, oziroma naroči v laboratorij splošni zdravnik? Ali jih je možno opraviti tudi kot samoplačnik?
lep pozdrav

Spoštovani!

Navedene preiskave lahko opravite samoplačniško ali pri endokrinoogu. Splošni zdravnik lahko opravi le teste zaščitnico (Tsh,pT4 in pT3). lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Še enkrat pozdravljeni. Ker imam namen kot samoplačnik preveriti hormone hipotalamusa in ostalih perifernih žlez, me zanima za točno katere preiskave se moram naročiti. (Hormone Hipotalamusa razumem, zanimajo me ostali.) Doktor Katja Zaletel, omenja določene specifične teste. Zanima me točno, po imenu, kateri testi so to. Kakor sem razumela se vse opravi v laboratoriju, ali pa bom morala še kam drugam?
veliko uspehov in lep pozdrav

Spoštovani!

Ne priporočam določevanja različnih hormonov samoplačniško, oziroma na “željo bolnika”. Problem namreč nastane, ko prejmete izvid in je potrebno vrednosti preiskav ovrednotiti. Načeloma je najprimerneje, da se o težavah pogovorite z zdravnikom, ki opravi ustrezne klinične preglede in tudi laboratorijske teste (vključno s hormonskimi testi). Le v celostnem kontekstu je tako možno opravljene preiskave umestiti v diagnostičen postopek in tudi pričeti z ustreznim zdravljenjem, če je to potrebno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

mene pa zanima kakšna je vrednost ACTH-ja pri novorojenčih???

pri naši novorojenki so ugotovili vrednost 57,5 pmol/L. ali je to velika vrednost ali kaj??

hvla za odgovor že vnaprej?

New Report

Close