Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Ščitnica in zanositev

Ščitnica in zanositev

Pozdravljeni!

Pred kratkim so mi ugotovili, da mi ščitnica premalo deluje. TSH je 8 in še nekaj.

Ker nisem privrženka, da bi tablete kar tako jemala in celo življenje, me zanima ali se da to odpraviti s alternativno medicino. Poskušala sem z bioenergijo in mam občutek, da se bolje počutim. Vročine, ki so se mi prej konstantno pojavljale so izginile.

Ker pa imam letos namen zanositi, me zanima ali nejemanje tablet lahko kaj vpliva na zanositev?

Spoštovani!

Zvišana vrednost TSH 8 mE/l, ob verjetno normalnih pT4 in pT3, govori za blago premajhno delovane ščitnice. Glede na to, da ste zelo maldi in, da nameravate zanositi, priporočam jemanje tiroksina (Euthyrox, Eltroxin….). Ne verjamem, da bi z alternativnimi metodami lahko obnovili delovanje šitnice v celoti.
Pri premajhnem delovanju ščitnice se zmanjša sposobnost za zanositev, pogostejši so zapleti v nosečnosti. Za normalen razvoj ploda so nujno potrebni ščitnični hormoni. Že pri blagem pomanjkanju ščitničnih hormonov pri materi je lahko moten intelektualni razvoj otroka. Kot že rečeno priporočam, da pričnete z jemanjem tiroksina in kontrolo TSH in ščitničnih hormonov čez dva do tri mesece. V nosečnosti je, zaradi fizioloških sprememb, potrebno zvečati odmerek tiroksina.Bolnicam, ki prejemajo tiroksin in zanosijo, je potrebno čim prej določiti TSH, in glede na izvid prilagoditi odmerek tiroksina.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Moja ščitnica pa je preveč delovala in sem bila na terapiji z radioiodom, sedaj pa jemljem euryrox 150. Trudiva se zanostiti že 6 mesecev pa ni uspeha. Zanima me, ali je z manjšim delovanjem ščitnice torej manjša možnost zanositve kot s povečanim delovanjem…sem torej narobe delovala ko sem se odločila za radioiod in bi bilo lažje zanositi prej ko je ščitnica še preveč delovala kot pa sedaj ko deluje premalo?

Spoštovani!

Kadar je pri hipotirozi (premajhnem delovanju ščitnice) odmerek l-tiroksina (Euthyrox, Eltroxin..) ustrezna, je zmožnost zanositve enaka kot pri zdravih osebah. Sicer tako hiper, kot hipotiroza lahko povzroči motnje menstrualnega ciklusa in je sposobnost zanositve v obeh stanjih zmanjšana, če jih ne zdravimo.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Sama imam kronično vnetje ščitnice, ugotovljen Hashimoto tiroiditis. Za to boleznijo se zdravim že 17 let; postopoma so mi terapijo zviševali, menjali blagovne znamke zdravil. Trenutno jemljem Eutyrox 100/dan. Redno hodim na kontrole in se držim terapije.
Z možem že debelo leto neuspešno poskušava zanosit. Pred kratkim sem se naročila na pregled pri ginekologu in začela verjeti, da imava težave z zanositvijo zaradi moje avtoimune bolezni. Ginekologinja, prav tako kot splošna zdravnica, sta obe zelo pozitivni in me spodbujata ter pravita, da bolezen ni vzrok za neuspeh. Upam, da je res tako. Poskusila sem tudi z alternativno terapijo. Zaenkrat še nič ne kaže na nosečnost.

Kaj še lahko storim/va oz. kdaj naj bi se začela zdravit zaradi neplodnosti? Je/bo to ob moji bolezni sploh mogoče?

Lp, Taja

Spoštovani,

ščitnična bolezen zanesljivo ni razlog za neplodnost in ni zadržek za normalno nosečnost. Pomembno pa je, da je ob zanositvi in med nosečnostjo bolezen urejena – TSH normalen. Vzroki za neuspeh pri zanositvi so številni, vpletena pa sta lahko oba partnerja. Tudi eno leto je relativno kratko obdobje. Kdaj začeti s postopki zdravljenja je odvisno od večih dejavnikov, tudi od starosti, morebitnih prejšnjih nosečnosti,… Vsekakor pa je najprej potrebno opredeliti razlog neplodnosti (motena prehodnost jajcevodov, spremembe na maternici, slabše delovanje jajčnikov, težave pri partnerju,…). Če, kdaj in kako začeti s postopki, vam bo najbolje svetovala vaša ginekologinja.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljena…
Tudi sama imam težave z zanositvijo, trudiva se že debelo leto, vendar nič. Pred leti sem pila jodid zaradi težav s ščitnico.
Ali menite, da je to kakorkoli povezano z težavami z zanositvijo?
Hvala za odgovor in lp

Spoštovani,

za izključitev ščitnine bolezni kot razlog težav z zanositvijo bi bilo potrebno preveriti delovanje ščitnice z določitvijo TSH. Če bo izvid normalen, ščitica zanesljivo ni razlog, če pa bi bil patološki, potrebujete pregled pri tirologu.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Lep pozdrav!

stara sem 25 let.s partnerjem že cca.3 leta probujeva,da bi zanosila,vendar vedno brez uspeha…nažalost…
sama sicer jemljem Eutyrox tablete,in sicer kombinirano-en dan 100 mg,potem en dan 125mg,in tako vsak dan…
zanima me,kako ščitnica vpliva na zanositev…
hvala in lep pozdrav…

Spoštovani!

Pri vas gre za hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice). Kadar je nadomeščanje ščitničnih hromonov ustrezno (normalne vrednosti TSH) ni nikakršnih škodljivih vplivov na sposobnost za zanositev, oziroma potek nosečnosti. V nosečnosti se potrebe po ščitničnih hormonih povečajo zato je potrebno kontrolirati TSH in prilagoditi odmerek tiroksina (Euthyrox, Eltroxin….). Glede na to, da načrtujete nosečnost bi že sedaj priporočal določiti TSH in morda prilagoditi odmerek Euthyroxa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Stara sem 24 let in pred 5 meseci so mi cisto po nakljucju odkrili na sistematskem pregledu golso. Sla sem najprej do tirologa, ta je diagnosticiral:
Dg: Imunogena hipertireoza E 06.2. Povedal mi je, da bom nekega dne ostala brez scitnice.
Trenutni krvni izvidi kazejo takole: TSH 0,02; FT3 4,18, FT4 14,19.

Zanima me kaj v bistvu pomeni moja diagnoza za nosecnost. Bom lahko zanosila in kaksne morajo biti vrednosti, da lahko zanosim. Prijateljica, ki ima Haschimotov sindrom mi je rekla, da mora biti vrednost TSH pod 1, da lahko zanosis. Kako je s tem?

TSH se ne mi spreminja. Jemljem Propilitouracil 1 tbl dnevno. Prav zaradi zelje po zanositvi mi je predpisal to zdravilo. Sam pravi, da naj bi pozrla kapsulo radioaktivnega joda, kateri bi me odresil vseh tezav. Vendar sem sama malce skepticna in bi vas prosila za nasvet.

Strah me je, da bom imela resne tezave do konca zivljenja, saj imam sele 24 let.

Prosim za nasvet.

Lp,

Urska

Spoštovani!

Glede na navedene izvid gre pri vas za latentno hipertirozo (znižan TSH, ob normalnih pT4 i pT3). Vsekakor je pomembno za kakšno vrsto avtoimunskega vnetja gre? Pri bazedovki so zvišane vrednosti protiteles proti TSH receptorju (TSI), pri hipertirotični fazi Hashimotovega tiroiditisa pa teh protiteles v serumu ne najdemo. Vsekakor je potrebno nosečnost odložiti dokler ne bo doseženo evtirotično stanje (normalne vrednosti TSH in hormonov) in boste brez tirostatikov (Propiltiouracil…). Planiranja nosečnosti med zdravljenjem hipertiroze ne priporočam. Prvo je potrebno pozdraviti ščitnico, kasneje planirati nosečnost. Za zdravljenje z radiojodom se odločamo kadar s tirostatiki ne dosežemo umiritve bolezni. Trenutno priporočam zdravljenje z radiojodom odložiti vsaj za par mesecev.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
s partnerjem sodiva med pare, ki se trudijo zanositi na kliniki za neplodnost. Problem je sicer v partnerjevem slabem spermiogramu, a se vedno pogosteje sprašujem, če gre neuspeh pripisati tudi meni.
Že par let imam “blago” hipotirozo – TSH okoli 4.9, ostalo v mejah normale. Bila sem na UZ pregledu ščitnice, kjer je bila povečana samo ena polovica, druga OK. Zato so mi svetovali samo vsakoletne kontrole in kontrole v nosečnosti.
Zdaj po enem spontanem splavu v 6. tednu in neuspešni ugnezditivi zarodkov v drugem postopku, pa me zanima ali bi bilo priporočljiva ponovna kontrola in mogoče terapija s tableti.
Kontrolo sem sicer imela po spontanem splavu v mesecu oktobru in so bile vrednosti hormonov enake kot pred pol leta, tako da do spremembe “terapije” ni prišlo.
Najlepša hvala za odgovor.
LP
Tina

Spoštovani,
za nosečnost je pomembno, da je preskrba s ščitničnimi hormoni normalna. Zato bi glede na mejno višji TSH vsekakor bilo dobro čim prej kontrolirati to vrednost, opredeliti vzrok ter v primeru ponovno višje vrednosti pričeti zdravljenje z nadomeščanjem ščitničnega hormona.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

pozdravljeni,
vidm da so vas okoli ščitnice in zanositve zelo velik spraševali. meni so odkrili pomanjšano delovanje ščitnice in sicer po 2 leti po porodu prvega otroka. v sloveniji sem jemala eutyrox 100, ker sem se preselila na švedsko so mi tukaj predpisali levaxin 125. počutje je vredu, tudi izvidi so uredu. sedaj pa me zanima, če lahko vpliva to na zanositev, kajti s partnerjem se trudiva zanositi(sicer ne dolgo časa, šele 2 meseca). stara sem 24 let.zanima me tudi kolikšen je rizik da dojenčka ne bi donosila. sicer so izvidi kot sem že povedala ok. majčkeno me je zaskrbelo,sodeč po forumih, da bi lahko prišlo do večjih problemov v nosečnosti zaradi ščitnice.
za odgovor hvala!!

Spoštovani!

Kadar je hipotiroza ustrezno substituirana (ustrezen odmerek l-tiroksina) je sposobnost zanositve praktično enaka kot pri zdravil ženskah. Če so pri vas ob jemanju levaxina TSH, pT4 in pT3 v mejah normale ni pričakovati zapletov v nosečnosti. Vsekakor je potrebno takoj, ko bo nosečnost potrjena ponovno določiti TSH in glede na izvid prilagoditi (navadno zvečati) odmerek zdravila. V nosečnosti se fiziološko povečajo potrebe po ščitničnih hormonih.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Živijo
Pri meni so odkrili, da mi ščitnica prekomerno deluje (imam izredno porušeno ravnovesje). Zanima me ali je lahko to vzrok, da mi testi za nosečnost nekaj časa kažejo negativno in nekaj časa pozitivno?
Sem sicer že naročena pri ginekologu in tirologu.

Hvala za odgovor že vnaprej.

Spoštovani!

Hipertiroza (prekomerno delovaje ščitnice) sama po sebi ne vpliva na rezutat testov nosečnosti. Teoretično možno je, da na določitev testov nosečnosti vplivajo specifična protitelesa, ki se včasih pojavijo pri avtoimunski bolezni ščitnice.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

mene samo zanima koliko časa rabijo hormoni da se ustalijo?

hvala

nasvidenje

Spoštovani!

Žal ne vem na katere hormone mislite.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close