Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Zatekanje obraza

Zatekanje obraza

Pozdravljeni!

Pišem v zvezi s težavo pri mami. Že približno 3 mesece se ji dogaja, da je včasih, ko se zjutraj zbudi zatečena na ustnicah in okrog, malo tudi lice. Včasih na levi strani, včasih na desni. Poskusila se je že izogibati določenim živilom, pa se je vseeno pojavilo, tako da vzroka v hrani ali pijači ne najde. Potem dopoldne začne oteklina popuščati. Stara je 44 let in nima kakšnih drugih zdravstvenih težav.

Ali bi to lahko bilo kaj v zvezi s hormoni?

Hvala lepa!

Spoštovani!

Otekanje obraza lahko nastane zaradi različnih vzrokov: alergije, moteno delovanje ledvic, hormonske motnje posebej hipotiroza….Priporočam obisk pri izbranem zdravniku.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala lepa.
Ali v primeru hormonskih motenj (hipotiroza) že sam pregled krvi TSH pokaže odstopanja ali je lahko ta test v redu in je treba prav pri tirologu narediti posebne preiskave?

Hvala in lep dan!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Določitev TSH v veliki večini primerov zadostuje za opredelitev funkcijskega stanja ščitnice. V primeru mejnih vrednosti, večina laboratorijev določi tudi prosta T4 in T3, kar dodatno pripomore k opradelitvi funkcijskega stanja žleze.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lep pozdrav,

Jaz imam zelo podoben problem, sicer zatekam že šest mesecev. V obraz, lice, usta, jezik, ter žrelo. Bila sem že dvakrat hospitalizirana in pregledana na Golniku. Žal mi niso odkrili nič, ta oteklina se lahko pojavlja 5 do 10 let oz. izveni nenadno. Sedaj vzamem ob oteklini vedno medrol 32 – 64mg. Ponavlja se tedensko oz. na štirinajst dni. Diagnoza idiopatski – vzročni nepojasnjen angiodem, zanima me če morda veste kaj storiti oz. ali poznate kakšen podoben priimer.

Spoštovani!

Idiopatski angioedem (nepojasnjeno otekanje) je stanje, kjer se občasno pojavo oteklina dela telesa (najpogosteje ustnic, jezika). Vzrok ni jasen, verjetno pa gre za avtoimunsko dogajanje, zaradi tega je navadno tudi učinkovito zdravljenje z Medrolom.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Jaz imam enako težavo, že 2 meseca na kakšnih 10 dni mi otečejo ustnice, enkrat tudi veke in nazadnje mi je še desna stran obraza..vzamem Rinolan + Medrol pa ponavadi grem še na urgenco ker se prestrašim in mi dajo še v žilo Medrol in še nekaj..potem v enem dnevu uplahne. Včeraj so mi na Golniku vzeli VELIKO krvi za imunološke preiskave. Slišala pa sem zdravnico, ko je rekla sestri, da misli, da to ni alergija, da sumi kakšno drugo bolezen v telesu.

Stara sem 23 let, do sedaj brez kakšnih hudih zdravstvenih težav, in vsakič, ko otečem se mi to zgodi po kakšni hrani, vendar vsakič po drugačni.

Veste za katero drugo bolezen, ki bi lahko imela take simptome?

Spoštovani!

Idiopatski angioedem se včasih lahko pojavlja pri sisitemskih boleznih vezivnega tkiva (sisitemska skleroza, lupus, vaskulitisi…

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravlljeni!

V zadnjem času opažam, da se pogosto zjutraj zbudim z otečenim obrazom, predsem okoli oči in ustnic. Imam pa večkrat tudi otečene roke. Stara sem 56 let, pred 6 leti sem sem bila na terapiji z radiodojom, od takrat jemljem Eutyrox 75 mikrogramov. Pred 4 leti so mi ugotovili, da imam Addisonovo bolezen. Terapija je Hydrocortisone 10+5+5 in 1 tbl Astonin H. Do sedaj večjih težav nisem imela. Hvala za odgovor.

Sonja

Spoštovani!

Kaj je vzrok za otekanje obraza pri Vas ne vem, priporočam pa kontrolirati TSH.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Zanima me če so kakšne bolj primerne zdravila od medrola,kajti ta ima veliko
stranskih učinkov jemljem ga že več kot pol leta.
Pa me zanima sedaj preprečim edem zatekanje obraza ampak odprem veliko drugih možnosti
za nastanek druge bolezni oz.okvare.
lp

Spoštovani!

Vsekakor je potrebno poskušati opredelitivzrok za zatekanje obrtaza, kar pa je včasih izjemno težko. Glede zdravljenja priporočam upoštevati navodila zdravnika, ki vas sicer zdravi.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Mojemu fantu pa je vceraj zvecer zatekla desna stran obraza, natancneje lice. Pod ocesom pa ima malo trdo oteklino. Danes zjutraj se je zbudil in je bila oteklina se vecja. Pravi da ga zob ne boli in na dlesnih nima nobenih bunkic. Ima pa bunkice na notranji strani lica. Je to lahko kaj narobe ali bo oteklina izginila sama?
Najlepsa hvala za odgovor.

Spoštovani!

Priporočam obisk pri izbranem zdravniku, ki bo lahko natančneje opredelil za kakšno oteklino gre pri vašem fantu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Že kaj mesec se mi dogaja da mi kar brez nekega vzroka ali hrane zateče del spodnje ali zgornje ustnice, v ustnici se pojavi zatrdlina, nekaj ur sem zatečen potem pa to uplahne. Pa nekaj dni nič danes pa spet bolj na desni strani spodnje ustnice. zatečen sem nekaj cm na vsako stran, malo tudi na zgornjo ustnico, zdi se mi kot da v tem otečenem delu čutim neko vročino, preden pa se pojavi pa kot neko zbadanje. Otrdlina se potem spremeni v malo večjo oteklino, ki bo čez nekaj ur izginila, najkasneje naslednji dan pa je več ni. Zgledam pa zelo čudno, bojim pa se teh oteklin v toliko, če bi se pojavila ponoči ali pa na jeziku ali celo grlu.

Hvala za nasvet in odgovor.

Spoštovani!

Otekanje, ki ga opisujete bi bilo potrebno opredeliti. Možno je, da je imunsko pogojeno (angioedem). Priporočam obisk pri izbranem zdravniku družinske medicine.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

osebni zdravnik mi je predpisal zdravilo proti alergijam, jemljem ga že 7 dan in oteklina se v tem času ni pojavila.
Upam da bo ok.
Hvala za odgovor.

Lep pozdrav

Pozdravljeni,

V roku 3 mesecev sem že 4 krat zaotekla v obraz, natančneje v ustnico vsakič na drugem delu ustnice, zaotečem vedno nekaj minut po zaučitju hrane, ampak vsakič ob drugačni hrani, in si do zdaj med seboj sestavine niso bile podobne, prav tako sem nekaj istih stvari jedla tudi kasneje in ni bilo nobene reakcije. Ko mi ustnica zaoteče vzemem medrol+xyzal kot mi je predpisau osebni zdravnik. Mislim da razlog ni v hrani, je mogoče lahko razlog kje drugje kot alergije? In na kakšne teste moram it, da bi ugotovila razlog.

Za odgovor se vnaprej zahvaljujem,
LP

Spoštovani!

Glede na to, da se je otekanje ustnic vedno pojavilo po hrani, gre najverjetneje za alergično reakcijo na hrano. Potrebna je obravnava pri alergologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Kaki odgovori, obiščite svojega zdravnika… To bi lahko tudi sama odgovarjala.
Malo bi se lahko bolj potrudili pri odgovorih, sigurno so se delale kake raziskave, ni to problem samo pri enem človeku.

New Report

Close