Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Nodus v ščitnici

Nodus v ščitnici

Dobila sem izvide ultrazvoka ščitnice:
Ščitnica je primerno velika. V obeh lobusih sta vidna ovalna hipoehogena nodusa z drobnimi kalcinacijami in sicer 1 cm velik desno in 5 mm velik levo. Submandibularno sta obojestransko vidno večji ovalni, reaktivni bezgavki, ki merita desna 18 mm in leva 13 mm. Drugod na vratu in v obeh supra ter infraklavikularnih kotanjah pa ne najdem povečanih bezgavk.
Priporočam pregled pri tirologu.

Seveda sem namenjena na pregled pri tirologu, vendar me že sedaj zanima kaj moj izvid pomeni(nisem dobila nobenih pojasnil). Kaj so to nodusi, kalcinacije, kaj pomenijo velikosti le-teh, kaj pomeni, da sta povečani bezgavki ?

G. doktor, v naprej hvala za vaš odgovor.

Spoštovani!

Gre za manjše vozliče (noduse) v ščitnici, ki jih pogosto odkrijemo pri UZ pregledu, sicer pa ne povzročajo težav in so večinoma benigni. Povečane bezgavke pod spodnjo čeljustjo najverjetneje niso v zvezi s ščitnico, ampak posledica sprememb v ustni votlini ali koži obraza.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lep pozdrav,

Mož (29 let) je pred enim mesecem zatipal desno na vratu oteklino. Zdravnik mu je predpisal Klimicin kapsule in ker se stanje po 14 dneh ni izboljšalo je bil napoten na UZ vratu.

Izvid je bil sledeči:

Pod spodnjim polom desne obušesne slinavke je vidna približno 16 mm velika deloma hipoehogena in deloma izrazito hiperehogena formacija, ki ima obliko bezgavke.

Lateralno tik ob a. carotis com. desno je prebližno 20 x 15 mm velika slabo omejena hipoehogena in nekoliko heterogena formacija.

V obeh formacija pretoka krvi ne diferenciram.

V levem režnju ščitnice je približno 5 mm velika hipoehogena formacija.

Obojestransko za srednjo tretjino m. sternocleidomastoideusa so do 13 mm velike bezgavke, ki imajo vzdolžni premer izrazito bolj povečan od prečnega.

Radiološka diagnoza:

Formacija lateralno ob a. carotis com desno (infiltrativni proces?)
Povečana bezgavka pod spodnjim polom desne obušesne slinavke (sekundarni depozit?).
Bezgavke obojestransko za srednjo tretjino m. sternocleidomastoideusa pa so videti izrezito reaktivno spremenjene.
Droben nodus v ščitnici.

Ker zelo malo oziroma skoraj nič ne razumeva se obračava na vas, da nama razložite izvid. Že vnaprej se vam zahvaljujeva in vas lepo pozdravljava.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Glede na navedeno ima vaš mož povečane bezgavke na vratu obojestransko, pred in za SCM mišico, ter droben, nekaj mm velik vozlič v ščitnici. Priporočam opraviti biopsijo bezgavk. Citološka analiza bo najbolje opredelila stanje. Za poseg potrebujete napotnico izbranega zdravnika, opravite pa lahko na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, vsaqk dan ob 11 in 13 uri.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

mene tudi zanima kaj pomenijo moji izvidi in sicer:
Citološka analiza: v preparatu so številne manjše enoslojne rahleje vezane skupine celic z nekoliko povečano anizonukleozo. Jedr imajo bolj grobo zrnato strukturo, nukleoli so manjši. V obilni, neostro omejeni citoplazmi so povečane in pomnožene marginalne vakuole, številna so tudi drobna zrnca in slabo vidne, verjetno sekrecijske vakuole. Na več mestih je citoplazma tudi dobro omejena in intenzivneje obarvana. Mnenje: poudarjena proliferacija tirocitov, ki kaže na znake povečane stimulacije, deloma atipične spremembe, nakazane sot tudi rozet. Nekoliko netipična citološka slika, po citološki slike ne morem izključiti folikularne neoplazme. Priporočam spremljanje.
TSH v mejah normale, zvišan Tg. (najprej je bil 79, potem pa 104)
UZ je levi reženj normalne velikosti, izoehogene homogene zgradbe. Desni reženj je blago povečan, v zg. polu je izo do hipoehogen omejen gomolj 2.5 x 1.4 cm.
Gomolj je scintigrafsko hipofunkcijski, kopičenje v preostanku žleze je homogeno.

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za gomolj v ščitnici, ki je na scintigrafiji hipofunkcijski. Citološka analiza punktata nakazuje možnost folikularne neoplazme, Tg je relativno nizek. Verjetno gre za benigen tumor ščitnice. V poštev prihaja kirurška odstranite ščitnice z dokončno histološko diagnozo. Vsekakor pa je potrebno spremljane in kontrola z UZ.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni ! Na ultrazvoku vratnih žil se je odkril povečan levi lobus ščitnice, v katerem je večji heterogen nodus z cistami. Mnenje je: V kolikor je klinično pomembno svetujem obdelavo. Zanima me, kaj svetujete, ker do sedaj nisem niti vedela zq težavo. Lep pozdrav Uršič D.

Spoštovani!

90% gomoljev v ščitnici je benignih. Vsekakor pa je potrebna obravnava pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

pozdravljeni! avgusta lani sem na desni strani vratu zatipala majhno bulico ki pa je do zdaj zrastla. napotili so me na ultrazvok vratu ki je pokazal sledeče:
ščitnica v mejah normale le da v zg.. polu je videti TU formacijo z hipoehogenim halojem v okolici ki se tesno drži zg. pola ščitnice. sredica tudi hipoehogena. vaskulrizacija le periferno. velikost tega je: D1=22.1mm, D=17.0 mm. prosim za odgovor

pozdravljeni! avgusta lani sem na desni strani vratu otipala majhno bulico ki pa je vztrajno rastla. po pregledu v orl ambulanti so me napotili na ultrazvok ščitnice. izvidi ultrazvoka so sledeči:
ščitnica v mejah normale le da v zg. polu je videti TU formacijo z hipoehogenim halojem v okolici ki se tesno drži zg. pola ščitnice. sredica tudi hipoehogena. vaskularizacija le periferno. lahko da gre le za denom vendar svetujejo pregled v ambulanti za bolezni ščitnice. ker to imam komaj aprila bi vas prosila za pojasnila le teh izvidov. hvala in upam da odgovorite čimprej.

Spoštovani!

Velika večina gomoljev v ščitnici (več kot 90%) je benignih. Glede na navedeno (hipoehogen halo, vaskularizacija le periferno) je tudi vaš gomolj benigen. Vsekakor pa je potrebno opraviti diagnostično obdelavo (scintigram in tankoigelno biopsijo).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

pozdravljeni! prosim za obrazložitev izvidov ki sem jih dobila po pregledu v tireološki ambulanti.
STATUS: palpatorno je v področju desnega režnja tipati čvrst pomičen nodus, koža je topla in suha, znakov EO ni videti.

UZ: v desnem režnju diferenciram nehomogeni, ostro omejeni nodus, velikosti 22 x 16 mm, levi reženj je normalne velikosti in strukture.

Scintigram: področje nodusa je hipofunkcijsko.

Laboratorijski rezultati: TSH=0.917; Tg=11.65

Mnenje: punkcija nodusa

prosim za čimprejšnji odgovor.

Spoštovani,
na izvidu UZ so mi napisali da desni ščitnični reženj meri 3,9 cm vzdolžno, v spodnjem delu je viden pretežno hiperehogeni nodus z diskretnim hipoehogenim robom. Nodus meri 1,5 cm v premeru. Tudi desno na vratu predvsem v regiji III. je vidnih nekaj reaktivnih bezgavk. Mi lahko prosim razložite kaj to pomeni in ali je potreben še kak nadaljni pregled. Hvala za odgovor.

Spoštovani “majainmatias”!

Gomolj (nodus) v ščitnici je potrebno opredeliti. Glede na to, da je scintigrafsko hipofunkcijski je potrebno opraviti tankoigelno biopsijo gomolja. Velika večina gomoljev (>90%) je sicer benignih in ne potrebujejo zdravljenja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “PETRAsara”!

Glede na UZ opis je nodus verjetno benigen, vendar žal samo na podlagi UZ karaktera nodusa ni mogoče opredeliti. Priporočam pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

prosim za obrazložitev izvidov punkcije.

redki celični elementi kriv, par degeneriranih golih jeder, ter v ozadju morda nekaj nežnega koloida.

Dg.; v vzorcu je premalo diagnostičnega materiala za objektivno oceno procesa (Bethesda I..
Mnenje: punkcijo je potrebno ponoviti

prosim za čimprejšnji odgovor

Spoštovani!

Pri biopsiji gomolja je bilo dobljeno premalo materiala za oceno. Punkicijo je potrebno ponoviti.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,
Izvid iz ambulante za bolezni ščitnice.
UZ ščitnice: ščitnica je normalne oblike in velikosti. Sagitalni premer režnjev je 1,4 cm. V desnem režnju je hipoehogen, nekoliko nehomogen, dobro prekrvavljen nodus, premera 0,97 x0,8 cm. Paranodalno tkivo je izoehogeno, nakazano nehomogene strukture, normalno prekrvavljeno.
Labor. izvidi TSH 2,92 mlU/L (0,27 – 4,20).
Narejen je še odvzem krvi za anti TPO in anti TG. Izvid nisem še dobila
Dijagnoza Evtiroza, Nodus v ščitnici.
Zaradi nodusa še priporočajo punkcijo. Povem še, da sem dvakrat imela spontani splav.
Moje vprašanje je kaj to vse pomeni in če je mogoče tudi to vzrok za spontane splave.
Prosim za odgovor in se zahvaljujem.
Tina

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za majhen vozlič (nodus) v ščitnici in normalno delovanje žleze. Mnem, da vozlič ni vzrok za spontane splave.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Glede na spodaj napisani izvid, bi vas prosila, če mi lahko na kratko poveste svoje mnenje oz. kaj me čaka. Nisem dobila nobene posebne razlage izvida. Hvala

“Na mestu klinično vidne otekline- na spodnjem delu desnega lica- je z UZ videti obsežno vneto reakcijo, ki zajema:
-edematozno podkožje
-zadebeljeno in strukturno spremenjeno slodaj ležečo m. maseter
-nekaj povečanih reaktivnih bezgavk velikosti do 22 x 9 mm.
Ni pa morebitne patološke tekočinske kolekcije- formiranega abscesa.

Velike slinavke na vratu so UZ normalne.
Ščitnica ni povečana. V desnem lobusu je nodus velikosti 17 mm UZ heterogene strukture.
Zaključek: Obsežna vnetna reakcija v področju desnega lica spodaj- glej tekst” in potem so tu še slike.

Za odgovor se najlepše zahvaljujem.

New Report

Close