Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Povišan prolaktin

Povišan prolaktin

Spoštovani!

Stara sem 26 let. Zdravim se zaradi neplodnosti. Ginekolog je ugotovil, da imam zvišano vrednost prolaktina.
Kri so mi dvakrat odvzeli v Adrialabu in sicer le z enim vbodlajem (ginekolog je priporočal, naj mi kri odvzamejo 3x z zamikom po 20 minut, pa so rekli, da nimajo pripomočkov za to). Prvikrat je bila vrednost prolaktina 124, drugič (čez približno dober mesec) pa 164. Ginekolog mi je predpisal po eno tabletko Bromergona, ki sem ga jemala en mesec (brez kontrole stanja), ta mesec pa sem morala z jemanjem prekiniti zaradi drugih postopkov, ki sem jih morala v tem času opraviti.
Naj povem, da nimam nikakršnega izcedka iz dojk, menstruacije so redne. Mogoče je pomemben podatek tudi to, da mi v zadnjih treh letih lasje zelo močno izpadajo in da se mi je že nekajkrat zgodilo, da se mi je po dan ali dva tako močno vrtelo v glavi, da sem lahko cel dan samo preležala.

Zanima me, ali je po vašem mnenju smiselno opraviti pregled pri endokrinologu (ali je dovolj le, da po nasvetu ginekologa jemljem Bromergon do zanositve, kasneje pa na povišan prolaktin pozabim?).
Če menite, da je pregled pri endokrinologu upravičen, ali je potrebno na pregled prinesti že kakšne izvide iz laboratorija, ali je dovolj le napotnica od splošnega zdravnika? Kje opravijo odvzem krvi 3x na 20 minut oziroma z zamikom?

Hvala za odgovore in lep pozdrav!
Urška

Spoštovani!

Prolaktin je hormon, ki ga izloča hipofiza in je potreben za vzpostavitev laktacije (proizvodnje mleka). Spada pod tako imenovane stresne hormone. Podobno kot drugi hormoni hipofize se tudi prolaktin izloča v pulzih, tako, da njegova koncentracija v serumu nekoliko niha.
Vzroki za zvišanje polaktina so lahko fiziološki (dojenje, nosečnost, stres, spanje, draženje prsnih bradavic…). Tudi zdravila lahko zvečajo raven prolaktina (fenotiazini, tioksanteni, metildopa, reserpin, estrogeni, opiati….).
Bolezni, ki povzročijo zvišano raven prolaktina so: tumorji hipofize (prolaktinom, drugi adenomi), vnetja hipofize, hipotiroza, kronična ledvična odpoved, ciroza jeter, poškodbe pšrsnega koša ….
Zaradi nihanja ravni priporočajo večkraten odvzem na 20 min. in določitev povprečja “pool prlaktina”. Preiskavo lahko opravite v laboratoriju Klinike za nuklearno medicino KC v Ljubljani. Na adenom hipofize posumimo kadar so vrednosti nad 300 ug/l.
Glede na to, da se zdravite zaradi neplodnosti vseeno priporočam opraviti pregled pri endokrinologu. Zadostuje ustrezna napotnica izbranega zdravnika.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

To temo sem mislila odpreti tudi jaz, pa se bom kar tu pridružila, če jo bo kdo videl.
Moja 16 letna hči ima tudi močno povišan prolaktin. Naš ginekolog nas je poslal na Ginekološko kliniko v Lj. Slikali smo ji hipofizo, pregled očesnega ozadja. Rezultati v redu.Prolaktin pa je 3 x večji od normalnega. Tudi ona ima redne menstruacije, ima pa zato izcedek iz prsi. Zdaj je dobila Bromergon, smo pa pred začetkom jemanja opravili tudi ta odvzem krvi na 20 min na tej “nuklearni kliniki”. Zdaj čakamo izvide in rezultate zdravljenja z Bromergonom.
Mene pa še vedno zanima odkod bi lahko izhajale te hormonske motnje.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Kot že navedeno so vzroki za povišane vrednosti prolaktina zelo različni. Priporočam, da upoštevate navodila ginekologa.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Se bom pa tudi jaz pridružila temu forumu. Stara sem 24 let in moje težave trajajo že od februarja 2005. Sprva sem imela občasne slabosti, nekako tak občutek kot da sem kaj takega pojedla. Kasneje se je to razvilo v 1x tedensko bruhanje in pridružila se je tudi stalno povišana temperatura največ do 37.5 C. Vse to je vodilo, da sem si pokvarila želodec in se zdravila z Tametil in Contoloc. Želodec sem pozdravila, a povišana temperatura je ostala, zato smo raziskovali naprej. Potem pa so se začeli kazati različni znaki od izcedka iz dojk, stalne driske, vrtoglavice, poslabšanje vida do oblivanje vročice. Šla sem na odvzem krvi in imela povečan prolaktin. Ginekolog me je poslal na 3x odvzem krvi na 15 min. v laboratori Klinike za nuklearno medicino KC, na rentgen glave in pljuč. Vse je bilo v mejah normale, kajti takrat sem tudi začela jemati po njegovih navodilih Harmonet in res sem se počutila bolje, a kaj ko je bilo to samo za 1 mesec. Septembra sem šla na ponoven odvzem kri in spet sem imela povečan prolaktin. Ponovno me je poslal na 3x odvzem krvi na 15 min. in sedaj čakam na izvide.
Moje sedanje stanje je tako:
– imam drisko vsak dan, na stanišče grem po večkrat,
– približno 1x tedensko me sili na bruhanje, ampak ne bruham. To se mi dogaja samo zjutraj.
– imam stalno povišano temperaturo med 37.0 do 37.4, največja je zjutraj, zvečer pa je nimam (36.8 C),
– pojavili so se me tudi mozolji, ki jih prej nisem imela.

Moje vprašanje pa je:
Čez 14 dni moram na pot in me zanima kaj bi mi priporočali, da ne bi imela driske in slabosti na poti, saj potujem z letalom in moram večkrat vmes prestopiti, tako da bo potovanje trajalo 1 dan. Najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani!

Vsekakor bi bilo potrebno vaše težave opredeliti. Driske, bruhanje oziroma povišana telesna temperatura verjetno niso samo posledica zvišanih ravni prolaktina.
Za čas potovanja prihaja v poštev jemanje Seldiarja in antiemetika (torecan, Tametil…).

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Ze vec let imam probleme s kozo. Jemala sem tudi Roaccutane, v zadnjih dveh letih pa se z mozem trudiva zanositi, saj prakticno nimam menstruacij. Opravljen imam drilling jajcnikov (ceprav na ultrazvoku PCO ni bilo), menstruacije so se izboljsale, ampak spet izginjajo. Slika hormonov pred in po drillingu pokaze povisan prolaktin (69 in 70), vsi ostali hormoni so v mejh normale.
Zanima me, ali menite, da so visoki nivoji prolaktina povezani z aknami, ki se mi vracajo na brado, sence in nad zgornjo ustinico oz. ali naj vzroke iscem drugje. Ravnokar sem opravila pooling prolaktina, na rezultate cakam. Odvisno od teh bom bodisi dobila Bromergon ali pa ne.
Najlepse se vam zahvaljujem za odgovor. LP.

Spoštovani!

Menim, da zvišane vrednsoti PRL verjetno niso vzrok za akne po koži. Vsekakor pa je potrebno opredeliti ali gre dejansko za povečano izločanje PRL (določiti t.i. pool PRL). V primeru potrjenih zvišanih vrednosti je potrebno poiskusiti tudi opredeliti vzrok za zvišane ravni PRL in nato začeti z zdravljenjem.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Moja vrednost prolaktina je 474 ml U/ml. Zanima me pri kateri vrednosti prolaktina se posumi na adenom hipofize? Ginekolog mi je predpisal tablete Bromergon. Ni pa mi, dal napotnice za endokrinologa, rekel je, da to ni potrebno, da bomo znižali prolaktin in bo vse vredu. Naj tudi omenim, da imam težave z zanositvijo ( eno leto in pol). Ker ste v zgornjem navedenem odgovoru napisali, da lahko nekatera zdravila povečajo raven prolaktina, me zanima ali bi bil lahko jemanje tablet Paroxat vzrok za zvečan prolaktin. Naj omenim, da sem pred dvemi leti jemala tablete Paroxat tri mesece.

Kaj mi priporočate pregled pri endokrinologu in hormonske analize?
Ali mi lahko tudi moj osebni zdravnik napiše napotnico za endokrinologa in hormonske analize?
Zanima me tudi kako prolaktin vpliva na zanositev in ali lahko ženska kljub visokemu prolaktinu zanosi?

Hvala za vaš odgovor!

Spoštovani!

Paroxat ne zvišuje ravni prolaktina (PRL) v serumu. Vsekakor priporočam opraviti pregled pri endokrinologu zaradi opredelitve vzroka zvišanega PRL, oziroma izključitve morebitnega adenoma hipofize. Napotnico za endokrinologa vam lahko izda osebni zdravnik. PRL povzroča motnje menstrualnega ciklusa in neplodnost. Vsekakor lahko zanosite tudi ob zvišanem PRL v serumu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Imam povišan prolaktin in jemljem tablete za znižanje prolaktina Bromergon. Rada bi šla na samoplačniški pregled za ščitnico (TSH, pT3, pT4).

Zanima me kdaj mi priporočate da opravim ta pregled?
Ali naj počakam da končam s terapijo Bromergon tablet ali lahko opravim tudi med jemanjem teh tablet?

Hvala za odgovor!

Spoštovani!

Določitev TSH in ščitničnih hormonov lahko opravite tudi med jemanjem Bromergona.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Ali ima lahko ženska ob povišanem prolaktinu ovulacije in ali prolaktin res zavira vgnezditev?

Hvala!

Spoštovani!

Zvečane vrednosti PRL v serumu lahko vplivajo na menstrualni ciklus. Kljub zvišanemu pRL lahko pride do ovulacije. Na vgnezdenje PRL direktno ne vpliva.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Imam povišan prolaktin in jemljem tablete Bromergon. Samoplačniško bom opravila nekaj preiskav in sicer za FSH, LH, estadiol in progesteron.
Zanima me sledeče; Ali so lahko trenutni rezultati zaradi povišanega prolaktina drugačni kot naprimer naslednji mesec ko ne bom več jemala tablet Bromergon in bo prolaktin v normalnih mejah? Saj zaradi povišanega prolatina nimam ovulacij in menstruacije so neredne od 30 do 42 dni.

Za vaš odgovor se zahvaljujem!

Spoštovani!

Povišan prolaktin lahko vpliva na ravni FSH ,LH estradiol in progesteron. Ob jemanju Bromergoa je pričakovati drugačne rezultate hormonskih testov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala za vaš odgovor!

Ker pravite da je ob jemanju Bromergona pričakovati drugačne rezulate hormonskih testov me zanima ali bodo rezulati za ščitnico tudi drugačni?

Kdaj mi priporočate opraviti ščitniške in hormonske preiskave?
Ali jih lahko opravim takoj naslednji mesec ko končam z terapijo tablet Bromergon?
Koliko ciklov je priporočljivo spustiti da bodo rezultati hormonskih testov pokazali prave rezultate?

Še enkrat hvala za vaš odgovor!

Spoštovani!

Bromergon ne vpliva na določitev TSH. Sicer hormonske teste lahko opravite že en mesec po prenehanju jemanja Bromergona.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

S-Prolaktin = 420,8 (ostali hormoni so v mejah normale: FSH 7,2; LH 5,5; S-PG 38,9)
Mnenje ginekologa je, da je rahlo povišanje odraz stresne situacije oziroma živčnosti ob odvzemu krvi. Ali je omenjeno povišanje “zanemarljivo”? Mnenje ginekologa je, da vrednost malenkost nad mejo in da ga ni potrebno “zdraviti”…
Hvala!

Spoštovani,

koncentracija prolaktina 420 mcg/l je precej povišana, kar najverjetneje ni povezano le s stresom. Priporočam obravnavo pri endokrinologu za opredelitev hiperprolaktinemije.

Lerp pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

New Report

Close