Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje anti TPO

anti TPO

Spoštovani,
zanima me kaj predstavlja za organizem zvišano število TPO protiteles-482 KE/I (vzroki, posledice, kako zmanjšati).
Po pregledu v aprilu sem prejela naslednji izvid:
TSH: 7,014 ; FT4: 14,0 ; FT3: 4,34
antiTG: 33 ; antiTPO 482 ; TSI: 2 ;
-pri pregledu klinično evtirotična, UZ oba režnja blago povečana, hipoehogeno lisaste zgradbe (?).
-latentna hipotiroza po kronicnem limfocitnem tiroiditisu
Zakaj se priporoča Euthyrox ? Koliko časa ga je potrebno jemati ? Kaj prinaša jemanje zdravil (+,-). Kaj se zgodi če se zdravil ne jemlje. Kakšne so druge možnosti. Odstranjevanje vzrokov ? (npr. stres, boljše počutje v času dopusta). Kaj pomeni kratica CB ?
Vsa ta vprašanja so ostala nepojasnjena; osebni zdravnik mi je napisal
recept, povedal da je to pogosta avtoimunska bolezen in da naj povprašam naokrog. V mojem krogu ni nikogar s to boleznijo, z začetkom jemanja zdravil odlašam. Ali umetni hormoni vplivajo -ovirajo (bergla-odvisnost) ali pospešujejo naravno uravnavanje stanja ? Ostalo: skoraj nikoli me ne zebe, v glavnem mi je vseskozi toplo, najbolj cez noc, zjutraj se zbudim utrujena, vcasih z močnejšim utripom; v zadnjem letu nikoli nisem bila prehlajena, prej pa pogosto…). Ali je potrebno pred zacetkom jemanja zdravil opraviti pregled pri kardiologu. EKG v januarju je bil normalen, vendar je merjenje uspelo šele po petem poskusu.
Za strokovne odgovore se zahvaljujem.
Ana

Spoštovani!

Glede na izvide gre pri vas za mejno premajhno delovanje ščitnice (latentna hipotiroza), kot posledica kroničnega avtoimunskega vnetja žleze (Hashimotov tiroiditis). Zvečana raven protiteles antiTPO je posredni kazalec avtoimunskega vnetja v žlezi. Dodajanje ščitničnih hormonov že v fazi mejno premajhnega delovanja žleze je koristno, ker prepreči vpliv pomanjkanja hormonov na presnovo v centralnem živčevju, presnovo lipidov in razvoj ateroskleroze in kardiovaskularnih bolezni. Nadomeščanje pomanjkanja ščitničnih hormonov je praviloma stalno, ker se delovanje žleze ne popravi. Pred začetkom zdravljenja ni potrebno opraviti nobenih dodatnih preiskav. Kadar je odmerek zdravila ustrezen, praviloma nima nobenih stranskih učinkov. Na sam avtoimunski proces trenutno še ne moremo vplivati, vsekakor pa je zmanjševanje stresa koristen ukrep.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani !
Zahvaljujem se za odgovor. Zanima me samo še: ali je zvišana sedimentacija
krvi posledica težav s ščitnico?
Lep pozdrav.
Ana

> Po pregledu v aprilu sem prejela naslednji izvid:
> TSH: 7,014 ; FT4: 14,0 ; FT3: 4,34
> antiTG: 33 ; antiTPO 482 ; TSI: 2 ;
> -pri pregledu klinično evtirotična, UZ oba režnja blago
> povečana, hipoehogeno lisaste zgradbe (?).
> -latentna hipotiroza po kronicnem limfocitnem tiroiditisu

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Pri kroničnem avtoimunskem tiroiditisu sedimentacija navadno ni povišana, tako, da je vzrok za povečano SR iskati drugje.

Pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni !
Drugi mesec jemljem zdravila Euthyrox (75). Pojavile so se mi občasne bolečine v vratu (občutek zategovanja), bolečina sega do ušes in predvsem zjutraj čutim tudi pritisk v ušesih. Vnetja ušes nikoli nisem imela.
Ali je to lahko povezano z jemanjem zdravil ?
Za odgovor se vam zahvaljujem.
Ana

Spoštovani!

Vaše težave verjetno niso povezane z jemanjem Euthyroxa. Verjetno gre za virusno okužbo. Možno je, da gre za neprehodne sluhovode (ušesno maslo). Lahko so težave povezane z vratno hrbtenico. Če težave ne bodo izzvenele, priporočam obisk pri izbranem zdravniku splošne medicine.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Pred letom dni sem zaključila leto in pol zdravljenja, ker naj bi imela bazedovko. Zaradi slabšega počutja sem šla na kontrolni pregled k svoji osebni zdravnici, ki me je poslala na odvzem krvi. Izvid TSH je bil 2,28. Ker se v zdravstvu očitno varčuje sem šla samoplačniško še na pregled ostalih parametrov. izvidi: T4 10, 29; T3 2, 76 protitelesa pa kar 1314. Kaj pravite na to? Nasvet?

Spoštovani,

vsak laboratorij avtomatično določi T4 in T3, če TSH ni v obočju normalnih vrednosti, vaš TSH pa je bil popolnoma normalen. Izolirane vrednosti T4 in T3 žal ni mogoče vrednotiti. Iz napisanega ni jasno, katera protitelesa so zvišana (domnevam, da gre za antiTPO) – izvid pa je pričakovan glede na to, da imate avtoimunsko bolezen ščitnice. Ta protitelesa običajno določimo ob prvem pregledu v tirološki ambulanti (ob postavitvi diagnoze), potem pa njihova določitev nikdar več ni potrebna, saj ne vplivajo niti na potek bolezni niti na zdravljenje. Svetujem, da si v prihodnosti ne delate nepotrebnih stroškov z določitvijo ščitičnih protiteles. Glede T4 in T3 pa – če sta bila znižana (iz napisanega namreč niso jasne normale laboratorija), bi morda prišla v poštev ponovna določitev TSH, T4 in T3.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni!

Hvala za vaš odgovor.
Navajam vam še nekrat laboratorijski izvid skupaj z mejnimi vrednostmi laboratorija:
TSH: 2.28 (0.27-4.20)
T4:10.29 (12.00-22.00)
T3: 2.76 (3.95-6.80)

Protitelesa: TAK/abs proti tireoglobulinu: 1314 (<115) U/ ml
MAK/TPO-abs: 89 (<34) U/ml

Kot že omenjeno, trenutno ne prejemam zdravil, počutim pa se ne najbolje. Precej sem utrujena, občasno močno in hitrejše bitje srca tudi v mirovanju, izostala menstruacija…
Ali menite, da bi morala na pregled k tirologu?
Poleg tega me še zanima, kako je v tem primeru z zanositvijo (če in ko bo do ovulacije prišlo).

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,

glede na to, da so bili TSH in prosta hormona odvzeti ob ločenih odvzemih, priporočam ponovno določitev vseh treh parametrov. Če bi se ponovno izkazalo, da je TSH normalen in oba prosta hormona znižana, bi priporočala obravnavo pri tirologu ali endokrinologu.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani,
moji izvidi so porazni in sicer:
TSH 47,945
FT4 7,1
FT3 4,03
anti TG 209,7
anti TPO 1300…

Začela sem z jemanjem Euthyrox 25, po štirinajstih dneh 50, nato morem jemati 75.

Res je, da sem non stop zaspana, brezvoljna….hodim v službo, ko pa pridem domov samo spim…pojavile so se boličine v mišicah…skratka brez volje do življenja.

Zanima me, kje je vzrok …od kod pride do te bolezni, ali je to povezano samo od živčkov…kako lahko prideš ponovno do dobre klime.

Hvala vam in lep pozdrav.

Marjana

Spotovani!

Pri vas gre za hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice) po kroničnem avtoimunskem tiroiditisu. Nadomeščanje ščitničnih hormonov je ustrezno, do izboljšana počutja navadno pride po treh do štirih tednih jemanja tiroksina (Ethyrox). Popolnoma normalno stanje se navadno doseže po približno pol leta.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Moji izvidi so izven normalnih meja, kot pri g. Marjani, zgoraj:
TSH: 143,943 mE/L antiTG 50,8 KE/L
ft4: 3,8pmol/L antiTPO: >1300 KE/L
ft3: 1,45 pmol/l

Ščitnica palpaltorno normalna. žleza normalne velikosti, nehomogene in hipoehogene strukture.

TSH, t4 in t3 sem že našla in vem kaj pomeni.

Spoštovani, sprašujem vas, kaj pomen antiTG in antiTPO in na kaj vplivajo te vrednosti ter kaj pomeni opis ščitnice- palpaltorno,nehomogene ter hipoalergene…?

Dobila sem evtirox , jemanje TAKOJ- 25 enot štirinajst dni, tri tedne 50, nadalje do novega leta 75. Trenutno sem na 50 enot, vendar še ne čutim kakega izboljšanja. Še vedno sem hripava, otečena povsod, tudi jezik, težko požiram- večkrat se mi zaleti, težko diham, boli me hrbtenica, predvsem pod lopaticama, enkrat desno, drugič levo, veliko hodim na WC(odvajat vodo), tiščanje v glavi- ne bolečina ter šumenje, tiščanje v prsnem košu, občutek tiščanja pod brado, od ušesa do ušesa, težave s spominom, težko spim, zbujam se zaradi dušenja, ves čas sem utrujena in kar je zame še huje- brezvoljna …(Vse življenje sem bila zelo aktivna,ne telesno,rišem, berem, šivam, računalnik- IT…)

Kakšne imam možnosti glede ozdravitve- jemanje zdravil, oziroma težav, ki jih imam trenutno-izboljšanje počutja ali morebitnih zapletov nadalje, ki bi jih želela preprečiti ali ublažiti, seveda, če je to možno?
Ker mi je bilo na prvem pregledu rečeno, da bi me dali malo v bolnišnico, za kar sem se prestrašila in zavrnila, mi je bilo naročeno čim več ležanja in počitka,ne hodit po stopnicah- tretje nadstropje, zato sem tudi pozabila vprašat, kdaj se lahko posvetim telesni vadbi, krajšim sprehodom, teku ali kolesarjenju(trenutno se še ne počutim prav), zato pa me zanima vaše mnenje in sprašujem vas.
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!

Pri vas gre za izrazito hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice) po kroničnem avtoimunskem vnetju ščitnice. Počutje se ob zdravljenju z Euthyroxom navadno izboljša po nekaj mesecih. Takrat se lahko posvetite tudi telesni vadbi. Zdravlnje hipotiroze po vnetju je navadno trajno, doživljensko nadomeščanje ščitničnih hormonov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

mojega sina sledijo v tirološki ambulanti. Njegove zadnje vrednosti so (TSH 2,64; T3 7,06; T4 14) ima pa že leto dni povišana protitelesa ( anti TG 241, anti TPO 166, TG pod 0,2, %rec TG31).
Glede ščitnice mi je kar nekaj poznano saj imam tudi sama nedelujočo ščitnico in sem na tabletah.
Skrbi me za sina.
Lani smo šli k zdravniku, ker ga je precej bolela glava in se je zelo razburjal, občasno pa ima tudi krče. Tako smo prišli tudi do zgornjih ugotovitev. Ščitnica sicer na ultrazvoku zgleda lepa. Pri pediatru pa ga le prenaročajo na kontrole na 6 mesecev.
Prosila bi vas če mi lahko sporočite kaj ta zvišana protitelesa pomenijo, kako lahko pomagam otroku, ali se lahko te vrednosti še normalizirajo in ne bo imel težav s ščitnico. Ali bi bilo dobro, da se obrnem na pediatrično kliniko v Ljubljani. Sama vem kakšne težave lahko povzroča nedelujoča ščitnica, pa čeprav so vrednosti v mejah normale. Sin pa ima šele 10 let in me zelo skrbi.

Mama Lara

Spoštovani!

Pri vašem sinu gre za kronični avtoimunski tiroiditis Hashimoto in normalno delovanje ščitnice. AntiTPO in antiTg protitelesa so označevalčci avtoimunskega vnetja žleze ščitnice. Zvišane ravni proiteles so navadno prisotne trajno. Glede na to, da ščitnica deluje normalno zdravljenje ni potrebno, potrebne pa so redne kontrole TSH in ščitničnih hormonovv, ker se s časom lahko razvije hipotiroza (premajhno delovanje ščitnice).

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Stara sem 50 let. Ko so se začele pojavljat težave, sem mislila, da gre pač za staranje. K zdravniku sem šla zaradi angine, ker pa je bilo vse slabše in na koncu sem se ponoči zbujala na 10 minut, ker nisem mogla dihat,zato zjutraj nisem bila spočita in ne sposobna za delo v službi.

Moji izvidi so bili:
TSH: 143,943 mE/L antiTG 50,8 KE/L
ft4: 3,8pmol/L antiTPO: >1300 KE/L
ft3: 1,45 pmol/l

zdaj, tri mesece kasneje:
TSH 14,515 (0,35 – 5,5)
FT4 17,3 (11,5-22,7)
FT3 4,88 (3,5-6,5)
Ščitnica je palpaltorno normalna.Odmerek se zviša. Kontrola čez dva do tri mesece pri osebnem zdravniku. Non potest do izboljšanja.

Ker sem pozabila vprašat svojo zdravnico, vas prosim za nasvet.

Kar nekaj težav je minilo, zlasti hripavost in kdaj pa kdaj že spim ponoči celo noč in se zjutraj zbudim spočita, čeprav težko zaspim. Lasje so mi nehali tako grozno izpadat, hodim na krajše sprehode, kar v začetku nisem zaradi težav z dihanjem. Še vedno me obliva vročina, zlasti ponoči, ko sem tudi zelo nemirna, kot bi imela aritmijo ali pa mi razbija srce, hrbtenica me boli in obe roki še vedno ( nogi sta nehali), popoldne bolj kot dopoldne dokler še nisem utrujena, šumi mi v glavi in težko se zberem, ves čas sem na robu nahoda, če pa je slabo vreme, me boli glava, kot pri vnetju sinusov. Ponoči sem zelo otečena v obraz, roke in noge, vstajam in hodim na WC, čez dan nekako mine oziroma je manj izrazito. Ponoči (kadar vstanem) sem opazila močno rdeče lise po telesu, tudi na obrazu. Če spijem kaj toplega, na mestih, kjer so lise, čutim toploto, kot da se prenese toplota direktno v kri- menim, da so te lise koncentrirani otočki krvi, ki se počasi razblinijo.

Ali tudi drugi opisujejo podobne težave ali mislite, da to ni povezano s ščitnico? ali mi svetujete ponovni posvet z osebno zdravnico?
Postavki antiTPO in antiTG nista vpisani na izvidu (verjetno nista pregledani)- ali gre za običajno proceduro?

Za odgovor se vam prav lepo zahvaljujem in vas toplo pozdravljam!

Spoštovani!

Pri vas je vrednost TSH še vedno zvišana, tako, da je potrebno zvišati odmerek Euthyroxa. Dokler ne bo vrednost TSH in hormonov povsem normalna ja možno, da so težave, ki ste jih navedli posledica hipotiroze (premajhnega delovanja ščitnice). Ob kontrolah navadno določamo le raven TSH in hormonov, protitelesa so le označevalec avtoimunskega vnetja ščitnice in so navadno zvišana trajno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,
zanima me, zakaj pri visokih vrednostih ščitničnih protiteles – anti TPO – navajate le okvirno vrednost, torej večje od (>1300 KE/L). Je vzrok v metodi in to pomeni, da natančno spremljanje protiteles v vašem laboratoriju ni možno?
Prisrčen pozdrav in vse najlepše v letu, ki prihaja!

doc. dr. Ingrid Falnoga

Spoštovani!

Metoda, ki jo uporabljamo na KNM omogoča določanje vrednosti antiTPO protiteles do 1300 KE/l. AntiTPO protitelesa so označevalec avtoimunskega vnetja ščitnice v serumu in verjetno nimajo posebnega kliničnega pomena.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close