Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Možna laboratorijska napaka?

Možna laboratorijska napaka?

Pozdravljeni dr. Pirnat,

pri vas sem avgusta 2020 imela pregled pri dr. Gabrscek, indikacija za pregled pa niso bili problemi s ščitnico, ampak sem zatipala ob ščitnici majhno grahasto zatrdlino in sem mislila, da je od ščitnice. Na pregledu smo to ovrgli, tudi UZ vratu je pokazal, da ni del ščitnice, ni bezgavka, kot neko maščobno tkivo, ki je še danes prisotno.

Na pregledu so me pregledali z UZ, pretipali in vzeli kri. Potem pa dobim na dom izvid HASHIMOTO, in sem bila zelo negativno presenecena, saj sem leta 2018 sodeloavala v vasi mednarodni raziskavi in je bilo s ščitnico vse bp, prav tako ni bilo nobenih protiteles, vse v mejah normale.

Nakar dobim izvid domov in povišana protitelesa AntiTG (rezultat: 215).

Je mozno, da se je zgodila kaksna napaka, saj imam pocutje super, nikoli nobenih tezav, po tem sem si tudi sama preverila protitelesa pri drugih izvajalcih in protiteles ni bilo vidno nikjer. Oba AntiTg in AntiTPO vedno nizka. Prav tako TSH in ostala hormona vedno vse b.p.

Prosim za vase pojasnilo, saj me to malo cudi.

Se vam zahvaljujem in lepo pozdravljam.

Barbara

Spoštovani,

glede na navedeno je možno, da se je pri vas Hashimoto tiroiditis pričel med letom 2018 in 2020. Vsekakor je predvsem pomembno, da redno kontrolirate raven TSH v serumu, ker se lahko pojavi premajhno delovanje ščitnice (hipotiroza).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Zahvaljujem se za vas cenjeni odgovor.

Prosila pa bi vseeno tolmacenje izvida, ki sem ga opravila v eni izmed samoplacniskih ustanov, kjer preverjajo tudi stanje ščitnice, dne 12.3.2021 in so protitelesa povsem normalna, kot leta 2018, prav tako scitnica sama.

S-TSH 0,99 (0,27-4,20)
S-T3 Prosti 5,47 (3,1-6,8)
S-T4 Prosti 18,60 (12,0-22,0)

S-AntiTg 29,76 (0-115 kU/l)
S-AntiTPO 8,64 (0-34 kU/l)

Ponovno vam bom hvaležna za ves trud, ki ga vlagate v ta forum.

Lep pozdrav.

Barbara

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

vsekakor je odlično, da imate normalno delovanje ščitnice in, da so tudi protitelesa sedaj negativna. Vseeno priporočam občasne kontrolo TSH.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala za vas odgovor.

Kaj potem lahko to pomeni, ker so protitelesa vseskozi negativna? Je mozno, da se je Hashimoto “umaknil”? Ali pa ga navsezadnje sploh ni bilo?

Tudi na UZ šcitnice in vratu ni bilo videti takega tkiva, kot je baje vedno prisotno pri Hashimotu. Bila sem pregledana 3x v pol leta z UZ vratu in ščitnice, od kar so mi potrdili Hashimoto leta 2020, kajti imela sem neko zatrdlino ob ščitnici, ki pa je bilo samo maščobno tkivo pod kožo navsezadnje. Zato toliko kontrol UZ.

Nekoc ste dejali, da se protiteles ne da znižati. Pri meni ocitno so se, kajti vseskozi imam negativne, ob potrditvi diagnoze pa sem imela povisan AntiTg 215. (0-60). AntiTPO je bil negativen. Lahko to pomeni ozdravitev?

Se vam zahvaljujem in opravičujem za dolg zapis.

Lep pozdrav.

Barbara

Spoštovani,

v naravi in seveda tudi v medicini stvari nikoli niso belo črne. Kronični limfocitni tiroiditis spada med tkivno specifične avtoimunske bolezni. Pri vseh avtoimunskih boleznih imamo navadno cel spekter od izredno blagih oblik, ki jih z našimi metodami, lahko komaj zaznamo, do popolnoma izražene klinične slike posamezne bolezni. V serumu določamo prisotnost ali odsotnost protiteles, ki so produkti imunskega dogajanja v ščitnici. Torej gre za zelo posreden način opredelitve bolezni. Poleg tega so v uporabi zelo različne laboratorijske metode za določevanje protiteles, ki imajo zelo različno specifičnost in senzitivnost. Vsekakor pa je možno, da je avtoimunska bolezen v remisiji (fazi ozdravitve) in je z našimi metodami ne moremo več prepoznati. Lahko torej rečemo, da ste ozdravljeni. Morda je pri vas vseeno občasno kontrolirati TSH.

LP Edvard Pirnat

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close