Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje razlaga izvida

razlaga izvida

Spoštovani,

prosila bi vas za razlago laboratorijskega izvida izvida.
Stara sem 52 let. Že 39 let imam hipotirozo po kroničnem tiroiditisu. Jemljem Eutyrox 5 krat 100 mikro gr in 2 krat 125 mikro gr. Krvni tlak je malo povišan (vrednosti so 135-150/ 85-95)
Za ublažitev simptomov menopavze imam pršilo Lenzetto. Kljub temu imam še vedno oblive čez dan in ponoči, le da so redkejši. Posledica nočnih oblivov je nespečnost.
Zadnje leto sem zelo vzkipljiva, v stresu, brez energije, utrujena, brezvoljna.
Zadnje mesece se mi dogaja tudi to, da uro po kosilu, kljub temu, da sploh še nisem lačna, iščem nekaj sladkega ali slanega. Vem, da to ni zdravo, a se ne morem zadržati. Posledica tega je kopičenje kilogramov.

Izvidi so:
S-TSH 0.17 mlU/L (0.35-4.94)
S-T4 Prosti 21.10 pmolU/L (9.01-19.05)
S-T3 Prosti 4.82 pmolU/L (2.631-5.7)

K-Sedimentacija 37 mm/h (<15)
K-Eritrociti 4.89 (3.8-4.8)

S-ESTRADIOL 68 ng/L
orient.ref.vred.za odrasle
foli.faza 21-251
ovul.,38-649
lutea.faza 21-312
postmenop. <28

S-PROGESTERON < 0.1 mikro gr/L
orient.ref.vred.za odrasle
foli.faza <0.3
lut.faza- 1.2-15.9
postmenop. <0.2

S-FSH 62.60 IU/L
orient.ref.vred.za odrasle
foli.faza 3.03-8.08
ovul. 2.55-16.69
lutea.faza 1.38-5.47
postmenop. 26.72-133.41

S-PROLAKTIN 4.18 mikro gr/L (5.18-26.53)
S-KORTIZOL 143.9 nmol/L (dopoldan: 101.2-535.7)
S-DHEA 6.0 mikro mol/L (1.5-7.7)

Kri sem oddala ob 11.05, maternico so mi odstranili leta 2018.

Najlepše se vam zahvaljujem za vaš odgovor.
Nataša

Spoštovani,

glede na navedeno je pri vas odmerek Euthyroxa nekoliko prevelik. Verjetno bi zadostovalo Euthyrox 100 ug dnevno in kontrola TSH čez dva do tri mesece.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

najlepša hvala za vaš odgovor.
Imam še eno vprašanje. Kaj je po vašem mnenju vzrok mojih težav (vročinski oblivi, kljub nadom. horm. terapiji, nespečnost, stres, vzkipljivost, brezvoljnost, utrujenost) ščitnica ali perimenopavza?

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav,
Nataša

Spoštovani,

po vašem priporočilu sem znižala odmerek Eutyroxa na 100 mikro gr/dan. V januarju je isti odmerek predlagala os. zdravnica.
Zaradi oblivov, ki se pojavljajo na dve uri (tudi ponoči), sem obiskala tudi ginekologinjo. Ker so laboratorijski izvidi spolnih hormonov v redu, je njeno mnenje, da so oblivi in potenje posledica prevelikega delovanja ščitnice in niso povezani z menopavzo. Za ublažitev simptomov menopavze imam pršilo Lenzetto.
Glede na zgornji izvid me zanima, če so ti oblivi in potenje lahko posledica delovanja ščitnice.
Če pa je odgovor negativen, bi vas prosila, če mi lahko svetujete, katere preiskave naj še naredim ali pri katerem strokovnjaku naj poiščem rešitev za moj problem. Osebna zdravnica meni, da je vzrok za to menopavza, ne glede na mnenje ginekologinje.

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav,
Nataša

Spoštovani,

verjetno je vzrok za težave, oblivanje….kombinacija nekoliko previsokega odmerka Euthyroxa in v pretežni meri menopavze. Priporočam kontrolo TSH ob znižanem odmerku Euthyroxa na 100 ug čez dva meseca.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close