Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Hasimoto pri devetletnici

Hasimoto pri devetletnici

Spoštovani!
Desetletna hčerka ima eno leto diagnozo Hasimoto. Odkrili so ji ga naključno, saj jo je zdravnica napotila na pregled krvi zaradi vztrajajočih bolečin v trebuhu. Takrat je imela TSH povišan na 125. Naj omenim, da hčerka ni imela nobenih težav, normalno je štirikrat tedensko trenirala gimnastiko, nobenih težav s spanjem, pospešenim srčnim utripom in ostalim, kar paše k diagnozi. Takoj sva bili napoteni k endokrinologu, ki ji je predpisal terapijo Euthyrox, 50 mg dnevno. Naredil je tudi UZ ščitnice, ki je bil BP. Od takrat so se ji ščitnični hormoni umirili in THS je bil vedno pod vrednostjo pet. V petek sva imeli kontrolni pregled krvi. Danes sva dobili izvide in TSH je znova nad devet. Prav tako sta povišana tudi ostala hormona, ampak nimam točnega podatka na koliko. Zanima me, če je mogoče, da ima TSH znova povečan zaradi prehoda v puberteto (doktor je na prejšnjem izvidu napisal, da je v predpubertetmem stanju). Kontrolo pri endokrinologu imamo šele januarja. Ali bi bil smotrn hitrejši pregled pri zdravniku in zvišanje terapije? Hčerka ne opaža razlik v počutju in se na splošno počuti dobro.
Hvala in lep pozdrav,
Lucija

Spoštovani,

glede na navedeno je odmerek Euthyroxa nekoliko prenizek. Priporočam Euthyrox 5 x 50 in 2 x 75 ug dnevno, ter kontrolo TSH in hormonov člez dva meseca.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,
Dva meseca po zvišanem odmerku euthyroxa na 75 mg dnevno (po nasvetu njenega endokrinologa), smo ponovno preverili njene ščitnične hormone. TSH je še vedno povišan na 9, ostala hormona sta normalne vrednosti.
Hčerka je v zadnjem času pojedla res ogromno mandarin. Opazila sem, da sta se ji obarvale dlani. Zdravnica je za vsak primer preverila tudi bilirubin, ki je v mejah normale, blago povišani pa je en jetrni test, žal ne vem kateri.
Ne vem, če je to lahko karkoli povezano s ščitnico, za vsak slučaj omenim.
Res me skrbi, ker ji povišan odmerek ni zadoščal. Hčerka se drugače počuti dobro in je brez vsakršnih težav. Ali je nihanje TSHja povezano s puberteto? Pred jesenskim dvigom TSHja je bil ta na odmerku 50mg vedno normalen.
Jutri bo hčerkina osebna zdravnica klicala na pediatrično kliniko glede ukrepanja v naprej. Kontrolo na pediatrični kliniki imamo šele februarja, njihove izvide pa po navadi dobimo šele čez dva meseca.
Ali bi bilo potrebno hčerko napotiti še na kakšen pregled?
Hvala in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

glede na to, da je ob zvišanem odmerku Euthyroxa na 75 ug dnevno TSH še vedno zvišan bo potrebno zvišati odmerek Euthyroxa morda na izmenoma 100 oz 75 ug dnevno.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!
Ponovno se oglašam. Po zvišani dozi na izmenično 75mg in 100mg smo imeli kontrolo na pediatrični kliniki. Ponovno so ji naredili UZ ščitnice: izvid:režnja blago zadebeljena, nehomogena, hipoehogenoslisasta. Nodusov in čist ni videti.
Ščitnica je bila na otip blago povečana.
Čez teden dni smo dobili tudi izvid laboratorija, kjer smo izvedeli, da je TSH kljub znova povečani terapiji, narasel iz 9 na 20.49.
Dozo evtiroksa so nam povečali na 100mg dnevno.
Danes sem pri hčerki na obrazu opazila dva pikici, ki izgledata, kot da bi rahlo počila žilica. Na spletu sem našla podatek, da je to Spider angioma in da se pojavi pri boleznih ščitnice in jeter.
Kontrolni odvzem krvi imamo ta teden na pediatrični kliniki, ko bo sedem tednov od uvedbe povišanega odmerka.
Moram priznati, da se mi poraja ogromno vprašanj, predvsem to, zakaj evtiroks, kar naenkrat ne prime več. Tudi endokrinolog mi ni znal povedati, zakaj tako poslabšanje, češ, da po navadi se zadeva umiri, ko se najde ustrezen odmerek. Nam pa se je po enem letu na 50 my, TSH začel močno dvigovati.
Zanima me, kaj storite, če ugotovite, da terapija ne ustreza, oziroma, če evtiroks ne prime. Ali imate kakšne druge opcije zdravljenja? Ali morda veste, zakaj pride do takega poslabšanja (ali je to mogoča puberteta). Ali je mogoče, da ker je hčerka dostikrat pojedla tableto cca 5 minut pred zajtrkom, da zato ni več delovala?
Ali bi kožni izpuščaj lahko nakazoval na karkoli povezanega s ščitnico?
Vem, ogromno vprašanj, ampak tudi ogromno skrbi.
Najlepša hvala za vaše odgovore.
Lep pozdrav

Spoštovani,

pri terapiji z l tiroksinom (Euthyrox) je zelo pomembno, da se zdravilo jemlje striktno na prazen želodec na tešče s kozarcem vode in se po zaužitju počaka 30 minut preden se zaužije hrano ali pijačo. Režim jemanja je res zelo pomemben in vsekakor vpliva na odmerek zdravila, ki je potreben, da se TSH normalizira. Drugi dejavnik je telesna masa. Pri večji telesni masi je potreben tudi večji odmerek zdravila.
Izpuščaj (pajkasti nevus) ni značilen za bolezen ščitnice.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close