Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Razlaga izvida za ščitnico

Razlaga izvida za ščitnico

Spoštovani,

zanima me razlaga izvida za ščitnico, spodaj navajam izsek:

Palpatorno je žleza primerno velika, nekoliko čvrstejša na otip gladka, pomična. Vratne bezgavke niso tipno povečane. Srčna akcija je ritmična, normokardna.
UZ ščitnice: levi reženj medi 12x42x8 mm, istmus 2 mm, desni reženj meri 10x42x13 mm. Struktura blago hipoehogena, grobo zrnata s številnimi hiperehogenimi vezivnimi trakci. Oba režnja sta primerno prekrvljena, jasnih gomoljevni videti. Lokalne bezgavke niso povečane.
Strukturne spremebe so značilne za kronično avotimunsko vnetje ščitnice.

S-TSH: 2,30 S-Prosti T3: 6,98, S-Prosti T4: 15,20, S-anti-TG: <20, S-anti-TPO: 10

Bazalna vrenodt TSH in prosti hormoni so v območju normale, ščitnična avtoprotitelesa prisotna v normalnem titru. Medikamentozno zdravljenje ščitnice trenutno ni potrebno.

Diagnoza: avtoimunsko vnetje ščitnice

Zanima me predvsem:
– ali gre za hashimoto?
– imam avtoimunsko obolenje ščitnice, ki trenutno miruje?
– kako je z nosečnostjo in vplivom nepravilnega delovanja ščitnice na plod?
– zmedena sem predvsem zaradi tega, ker imam postavljeno diagnozo, nimam pa tipičnih simptomov.

Lp,
Diana

Spoštovani,

glede na UZ opis gre lahko za kronični avtoimunski tiroiditis, kljub negativnim protitelesom. Delovanje ščitnice je normalno. Za načrtovanje nosečnosti ni zadržka, v nosečnosti pa je potrebno pogosteje kontrolirati TSH.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close