Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Vrednosti TSH in terapija

Vrednosti TSH in terapija

Pozdravljeni,

pred tremi leti so mi naključno odkrili manjšo ščitnico (1,1 x 0,9 x 3; 1 x 0,8 x 2,7), volumen 2,7 ml, zgradba bp. Vrednosti TSH so bile v tem času izmerjene:

01.2018 TSH 2,81 (0,59-4,23); anti-TG < 15, anti TPO < 28
11.2019 TSH 3,09 (0,59-4,23); FT4 13,7 (11,3-18,8), FT3 5,17 (3,79-6,05), anti-TG 26, anti TPO 29, antiTSH < 0,27
05.2019 TSH 4,24 (0,35-4,94)
06.2020 TSH 3,40 (0,35-4,94), T4 prosti 11,77 (9,01-19,05), T3 prosti 5,11 (2,63-5,70), anti-TG 0,66, anti TPO 0,81

Stara sem 33 lt, imam nizek pritisk (okoli 95/65), pulz običajno 60/min, na zadnjih meritvah so odkrili nižji vitamin D (28,2 ob ref. vrednosti nad 30) in povišan progesteron v lutealni fazi (17,0 ob ref. vrednostih 1,2-15,9). Sicer sem športnica in rada aktivno preživljam čas, sem radovedna in vedra oseba. Ampak moje počutje je na splošno slabo. Spala bi lahko po 15 ur dnevno, čez dan sem pogosto zaspana in bi ob 20. uri že lahko padla v posteljo, zadnjih nekaj mesecev opažam, da sem tudi ob hoji na manjše hribčke precej utrujena in ko pridem domov, sem tako utrujena, da pogosto kar zaspim. Do nedavnega sem se ukvarjala celo s plezanjem v gorah, tako da me to preseneča. Poleg tega imam zadnji dve leti čisto neredne menstruacije (na 19. do 31. dan), pri čemer se začne rjav izcedek nekaj dni in potem menstruacija kar izostane nekaj dni, nakar se vlije. Krvavitve so par dni res burne in jih spremljajo hudi krči. Lase imam suhe, prav tako kožo že od nekdaj, pri čemer mi pomagajo pitje kolagena in mastne kreme. Tudi s prebavo imam pogosto težave (napenjanje, krči). Fant opaža, da mi skozi mesec večkrat zastane voda v telesu in izgledam bolj debela kot sicer in to opažam tudi sama. Sploh pred menstruacijo se mi prsi povečajo za eno košarico in zelo bolijo. V času srednje šole in začetek faksa sem imela migrene (okoli 10 let po enkrat na dva meseca), zdaj se mi pojavljajo mogoče 3x letno.

Nismo še uspeli razkriti vzroka za vse te težave, niti ne vem, če so povezane. Vidim, da vsak laboratorij ob istih enotah navaja malce drugačne referenčne vrednosti. Ali menite, da bi bilo ob teh težavah in vrednostih že smiselno uvesti nadomestno ščitnično terapijo? So takšni simptomi dovolj dober razlog, da se poskusi s terapijo? Do katere vrednosti TSH bi bilo smiselno čakati pri meni, preden bi uvedli nadomestno terapijo?

Lepa hvala za vaš čas, trud in delitev strokovnega znanja.

Spoštovani,

glede na navedene vrednosti TSH in hormonov gre pri vas za normalno delovanje ščitnice. Dodajanje hormonov v tem primeru ni potrebno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close