Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Razlaga izvida in mnenje glede primernosti zanositve

Razlaga izvida in mnenje glede primernosti zanositve

Pozdravljeni.

Stara sem 33 let, drugače zdrava. Zaradi težav s hormonskim neravnovesjem, spanjem in močnimi menstruacijami in ugotovljenega Hashimota pri sestri, so mi naredili teste za ščitnico.

V maju 2020 je bilo ugotovljeno kronično vnetje ščitnice z začetnim popuščanjem ščitnice v delovanju. Uveden je bil Euthyrox 25 mcg dnevno.
Laboratorijski izvid z dne, 7.5.2020;
TSH: 6,29, fT3: 4,7, fT4: 15,2.

16.7.2020 so mi ponovno odvzeli kri in izvid je bil takšen:
TSH – 5,80, fT3 – 4,2 in fT4 – 14,3 – latentna hipotiroza.

Zaradi slabega počutja so mi dozo povečali na Euthyrox 1,5 tablete dnevno in predlagali ponovni odvzem krvi čez 2 meseca ter opozorili, da je bolj točen rezultat, če se kri odvzame med 10 in 16.uro /vzeli so mi jo ob 7.30.

Kaj pomenijo te vrednosti glede zanositve? Je res, da je pomembno, da se pred zanositvijo TSH zniža med 1 in 2? In če koliko časa, ko se začneš zdraviti, se ščitnični hormoni uredijo oziroma vrednosti TSH toliko zniža?

Prav tako me zanima še glede jemanja folne kisline, ki naj bi jo bilo dobro jemati že par mesecev pred zanositvijo – katera je dobra za nas, ki imamo Hashimoto in kdaj bi jo bilo dobro začeti jemati – glede na začetek trudenja za zanositev mislim.

Na žalost si zdravniki ne vzamejo časa za razlage, ki bi jih (vsaj jaz) nujno potrebovala.

Hvala vam in lep pozdrav,
Soča

Spoštovani,

izvid laboratorija iz 16.7. dejansko potrjuje, da je odmerek Euthyroxa premajhen. Glede na to, da načrtujete nosečnost priporočam Euthyrox 50 ug dnevno. Najprimernejši čas za odvzem krvi za TSH je med 10 in 16 ure. Vrednosti TSH v serumu nihajo tudi pri povsem zdravih ljudeh. TSH se iz adenohipofize izloča v pulzih, ima pa tudi svoj dnevni ritem izločanja. Najvišje vrednosti doseže v zgodnjih jutranjih urah, najnižje pa v zgodnjih večernih. Vrednosti TSH med 1 in 2 za nsčrtovanje nosečnosti niso potrebne, priporočljivo pa je, da je TSH bolj v sredini normalnih vrednosti. Navadno je ob spremembi odmerka potrebno 3 do 4 tedne, da se vrednost TSH ustali. V nosečnosti priporočam folno kislino brez dodatka joda.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close