Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Razlaga izvida za ščitnico

Razlaga izvida za ščitnico

Pozdravljeni,
Prosim za razlago zadnjega izvida ščitnice:
TSH : 0,17
FT3 : 5,41
aTg : 33
TPO : 209
Pacientka je mejno latentno hipertirotična. Testi za imunsko vnetje so pozitivni….

Kaj to pomeni ? Ali je vzrok utrujenosti, nemoči, bolečin v sklepih in mišicah posledično stanje ščitnice ali je kaj drugega vzrok za slabo počutje.
Vsak dan jemljem Euthyrox, zjutraj na tešče, že četrti mesec in se počutje ne izboljša. Stara sem 57 let.
Hvala za odgovor in lep pozdrav,

Spoštovani,

navedeni izvidi kažejo, da je odmerek Euthyroxa nekoliko prevelik. Verjetno pa ščitnica ni vzrok za težave, ki jih navajate.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni, prosim za mnenje. Imam hashimoto (diagnoza postavljena 2010) in PCOS. Imela sem letno kontrolo ščit.hormonov, izvidi –
TSH 4,33 (0,27-4,20)
T3 3,77 (3,1-6,8)
T4 13,80 (2,0-22,0)

Glede na izvid sem prosila osebnega zdravnika, da bi začela z dodajanjem naravnih hormonov, torej T3 in T4. Tbl mi načeloma sploh ne bi dal, a zaradi preprečitve staranja (to nisem najbolj razumela) je po posvetu s tirologom predlagal naslednje. Dobila sem Euthyrox 25mcg. Jemljem sedaj 2 dni in se bojim, da imam že znake stranskih učinkov, ti pa so:
-napihnjen trebuh,
-driska,
-okorelost prstov na roki (ko jih iztegnem) in bolečine,
-slabost,
-nelagodje v želodcu in črevesju
– utrujenost (ki prej ni bila tako prisotna)
-pekoče oči, zabuhle,
-zaspanost

najbolj se bojim, da se bom še zredila, ker mi poleg vseh težav, le še to manjka. Že tako s kg ne gre nikamor. v 10 letih sem jih dobila 10+.
naj povem, da ne jem glutena, živalskih mlečnin, sladkorja, kave.. obiskujem ajurvedo. dodajam d3, probiotike, magnezij, omego, b12, b kompleks in železo (občasno). Tako,d a imam vitamine in minerale pokrite – preverjeno v labu.

Ne želim čakati predolgo in tudi ne verjamem, da telo rabi, da se navadi na zdravilo (še posebej ne 3 mesece, če se negativni stranski ulinki že kažejo) ampak, da bi se pozitivni učinki morali pokazati takoj, ne pa da imam že takoj prvi in drugi dan stranske učinke.

Prosim povejte mi kaj naj naredim? Ali zamenjam euthyrox za eltroxin. Ali pa naravne hormone (dobim bel recept in jih naročim iz tujine, če mi jih že tu ne morejo dati, kljub temu, da plačujem zdravstvo).

Kontrolo imam šele čez 3 mesece, do takrat lahko zaradi bolečin in napihnjenosti počim. Na račun napačnega zdravljenja ne želim pridelati še dodatnih 10 kg.

Prosim za vaše mnenje.
Za vsak nasvet bom hvaležna.
Katk

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

glede na to, da gre za zelo blago latentno hipotirozo in so se pojavili “neželeni” učinki zdravljenja s tiroksinom (Euthyrox) priporočam, da prenehate jemati Euthyrox in ponovno kontrolirate TSH in ščitnična hormona čez dva meseca. Kombiniranih preparatov, ki vsebujejo T4 in T3 za zdravljenje hipotiroze sicer ne priporočamo.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni
Imela bi eno vprašanje in sicer so mi na zadnjem pregledu testiranja TSH, T3 in T4 ugotovili rahlo povečanje TSH. Sedaj moram ponovno narediti testiranje ščitnice in sicer (TSH, T3 in T4 ter TPO). Ker sem bila prejšnji teden malo prehlajena, ali na testiranje lahko vpliva prehlad? Moram s ponovnim testiranjem počakati? Kdaj je najbolj idealno, da oddam kri in ali moram biti tešče, da bodo rezultati najbolj realni. Hvala lepa za odgovor.

Spoštovani,
glede na navedene izvide ne gre za blago latentno hipertirozo ampak imate prevelik odmerke Eutyroxa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

kot že rečeno je potrebno znižati odmerek Euthyroxa. Žal niste navedli kakšen odmerek prejemate. Sicer je vzrok za slabo počutje najverjetneje iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovana Mina,

najprimernejši čas za določitev TSH in hormonov je med 10 in 16 uro. Za preiskavo ni potrebno biti tešč.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close