Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Mozne tezave z scitnico

Mozne tezave z scitnico

Lp
Letos aprila sem v starosti 39 let dozivela srcni infarkt….ugotovljena je bila stenoza in vstavljen imam stend…Do dogodka zivela precej zdravo …. aktivna…Lansko leto sem imela sistematski pregled v sluzbi in na izvidih sem ze takrat opazila da je Tsh malenkostno iznad meja normale….toda zdravnica izvidom ni posvecala toliko pozornosti. Sedaj sem opravila pregled pri kardiologu …..kar je vkljucevalo tudi biokemicne preiskave.
Prisim vas za razlago izvida ….in sicer pri kontrolnem pregledu biokemicnih preiskav sem opazila da imam povisano vrednost TSH in sicer 4.31( orient.vrednost do 4.20)….t3 in t4 sta v mejah normale t3 je 4.60…….t4 14.71. Kardiolog je priporocal kontrolo scitnicnih hormonov in nadaljno obdelavo glede na izvid…….Svojemu osebnemu zdravniku sem to omenila….sicer je napisano tudi v izvidu….toda temu ni posvecal toliko pozornosti. Zavedam se da lahko nepravilno delovanje scitnice in njeno nezdravljenje povzroca obilo telesnih tezav med drugimi tudi srcnih…..Prosim za vase mnenje…..ze vnaprej hvala

Spoštovani,

možno je, da gre za blago premajhno delovanje ščitnice. Priporočam opraviti pregled pri tirologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni! Po 14 letih jemanja eutiroxa 150mcq, so se mi pojavile težave, glavoboli, megla v glavi, omotica, utrujenost, brez energije….ščitnica mi je popolnoma odpovedala, vendar mi ne raste, zato mi je tudi niso odstranili. So pa vrednosti Tsh normalne. Rada bi mnenje glede drugih, mogoče kombiniranih zdravil….prišla bi tudi k Vam samoplačniško, če bi vedela, da je to vzrok in bi se našla rešitev….za odgovor se Vam najlepše zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

glede na to, da je vrednost TSH v mejah normale je vzrok za težave najverjetneje iskati drugje. Kombiniranih preparatov, ki vsebujejo T4 in T3 ne priporočam, ker lahko povzročijo motnje srčnega ritma.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
jaz pa sem prebral , da z najnovejšimi spoznanji medicine vse vrednosti hormona TSH, višje od 2,5, pomenijo premalo delujočo ščitnico in zahtevajo zdravljenje. V Sloveniji so trenutno še vedno v veljavi zgornje vrednosti hormona TSH do 4,78 in dokler vrednost ni presežena, se ščitnice v Sloveniji ne zdravi.

Sem moški star 25 let in moj TSH je 4,19, vendar imam znake, kot so utrujenost, zaspanost, suho kožo, suhi lasje in izpadanje las.
Sedaj pa me zanima, kaj mi priporočate in kaj se da narediti, da se izboljša delovanje ščitnice?

Spoštovani,

določitev ravni TSH je najboljši parameter za oceno funkcije ščitnice. Vsekakor pa je potrebna previdnost pri interpretaciji izvida. Ne drži, da je vrednost 2,5 mE/l meja za normalno delovanje. Vsaka zvečana vrednost TSH tudi ne pomeni, da gre za premajhno delovanje ščitnice.
TSH se izloča iz adenohipofize v pulzih ima pa tudi svoj dnevni ritem izločanja. Ravni TSH močno nihajo, tekom dneva, tudi pri povsem zdravih ljudeh. Zaradi dnevnega ritma izločanja so najvišje vrednosti TSH v serumu v zgodnjih jutranjih urah, najnižje pa popoldan. Primer čas za odvzem krvi za določitev TSH je tako med 10 in 16 uro. Za določitev TSH ni potrebno biti tešč. Na določitev lahko vpliva tudi metoda, ki jo laboratorij uporablja in seveda zdravila, ki jih bolnik prejema. Pri vas priporočam ponovno določitev TSH pT4 in pT3 – odvzem med 10 in 16 uro.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Najlepša Vam hvala za vaš odgovor. Šele danes, ko sem ponovno uporabil to stran, mi je ob prijavi pokazalo, da sem Vam pisal. Čisto sem pozabil. In zato sem šele danes videl Vaš odgovor. Pred kratkim mi je zdravnica dala testirati še P-T3 prosti in P-T4 prosti.
P-TSH = 1.810
P-T3 prosti = 2.34 (Piše, da je pod mejo)
P-T4 prosti = 16,64

Test je bil sicer po moje izveden okoli 9.20 zjutraj, če čas sprejema na izvidu pomeni, da so mi takrat odvzeli kri. Če se prav spominjam je bilo to dopoldne.

Prosil bi Vas še, če mi lahko odgovorite na spodnje dva vprašanja.

Ali mislite, da je bila to prezgodnja ura za dobro določitev in zanesljivost testa?
Kaj si mislite glede na podane vrednosti mojega testa?

Lep pozdrav in hvala za Vaš čas,

Lolek8

Spoštovani,

ure odvzema z določitev TSH in ščitničnih hormonov je bila ustrezna. Glede na navedene izvide gre za normalno delovanje ščitnice. Nekoliko nižja vrednost pT3 je verjetno neščitnično pogojena (laboratorijska metoda, zdravila, pridružene bolezni in stanja ….).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Hvala za Vaš odgovor.

Lep pozdrav,

Jure

New Report

Close