Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Diagoza: Hipertiroza z diseminiranim avtonomnim tkivom

Diagoza: Hipertiroza z diseminiranim avtonomnim tkivom

Spoštovani gospod dr. Edi Pirnat.

UZ ščitnice: žleza je izoehogene zgradbe, voluen znaša 11,5 ml. V spodnjem polu desnega režnja se istmično nahaja hipo do anehogen nodus velikosti 0,6 x 0,3 x 0,4 cm. v srednjem delu levega režnja se centralno nahaja izoehogen, nehomogen nodus velikosti 1,8 x 1,2 x 2,4 cm – ga
punktiram, citološka slika Tc-99m Uptake: 0,67% (navedena na izvidu) je nesuspektna.
Scintigrafija ščitnice s tehnecijem: prikažeta se oba režnja ščitnice, kopičenje izotopa je zmerno, nehomogeno, nodus v levem režnju je scintigrafsko hladen.
Klinično ocenim velikost ščitnice na stopnjo 1. Regionalne bezgavke na vratu niso tipne.

Laboratorij: TSH: 0,27 antiTG 15.0 kE/L, FT4: 11,3 pmo/L, antiTPO: 28.0 kE/L,
FT3: 4.42 pmo/L, anti TSH-R 0,9E/L, Tg: 17.7 , recovery: 95%. Spoštovani dr. Pirnat, lepo vas prosim za vaše mnenje za terapijo, boli me srce, če mi bo postopoma ščitnica uničena z radiojodom. Stara sem 69 let in vitka. Letos pozimi sem hudo zbolela od prehlada na glasilkah, otekle in vnete. 3 mesece sem bila brez govora. Hud kašelj, brez vročine. Glasilke so spet v redu, ali kašelj, npr. pri petju me čudno draži.
2013 sem bila operirana na de. dojki (hormonsko opredeljen rak), bil je v začetni fazi, h sreči brez obsevanja in kemoterapije. 5 let sem se zdravila z Novaldexom.
Lepo vas prosim za čimprejšnji odgovor. Ali postoji zame kakšna druga terapija, razen joda. Iskrena hvala in lep pozdrav

“posvetovanje”

Spoštovani,

glede na navedene izvide gre za zelo blago prekomerno delovanje ščitnice. Poleg zdravljenja z radiojodom je možno tudi samo spremljanje in kontrolo TSH in hormonov čez 3 do 6 mesecev.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Pirnat,

lepa hvala na odgovoru.

Samo nekaj mi ni jasno. Vprašala bi vas, če je nujno, da grem na radiojodno terpijo ali ne,
oziroma mi priporočate namesto te terapije kakšno drugo.

Skrbi me, ali se bodo pri tej terapiji uničile tudi zdrave celice v ščitnici.

Zanima me vaše mnenje: veliko pokašljujem (špontani hud dražeči kašelj in pogosto rahlo pokašljevanje. Ali menite, da so izrastki v ščitnici vzrok mojemu hudemu dražečemu kašlju.

Trenutno grgram z morsko vodo, in me grlo zelo peče, toda izboljšanja ne opazim.
Pisala sem vam o mojem obolenju glasilk, ob ki sem ga imela ca. tri mesece in so mi v tem času odsvetovali govor in petje, saj sem glas popolnoma zgubila. Tudi ves čas obolenja sem hudo kašljala. Končno po nekaj mesecih, v aprilu letos, je bilo ugotovljeno, da so moje glasilke v redu. Omenjam vam da pojem v zboru in kot solistka in mi to veliko pomeni, zato operacija ne pride v poštev.

Ob zadnjem pregledu glede astme je bilo ugotovljeno, da astme nimam, da pa imam vneto grlo.

Iskrena hvala za vaš odgovor.

Lep pozdrav
“povpraševanje”

Spoštovani,

glede na navedene izvide vsekakor ni absolutno nujno, da takoj prejmete radiojod. Možno je tudi spremljanje stanja in kontrola čez nekaj mesecev. Glede na opis UZ gomolji v ščitnici niso vzrok za dražeč kašelj.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close