Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje suboptimalno nadledvičnici in ščitnica?

suboptimalno nadledvičnici in ščitnica?

Spoštovani,
3-4 leta se že trudim, da bi ugotovili vzrok prekomerne utrujenosti in nekaj naredili glede tega. Težave so se pričele po rojstvu hčere oz. pri ponovni zaposlitvi (42 let). Na koncu nosečnosti sem prejemala insulin, po porodu so bile težave z dojenjem, globoko vensko trombozo (terapija 6 mesecev) in posledično še depresijo (terapija 1,5 let). Po tem so težave vezane na izjemno zaspanost, vrtgolavico, občasno meglen vid. Najprej mi je zdravnica odgovarjala, da gre pač za utrujenost zaradi dojenčka in nočnega vstajanja in mi ni verjela, da je moj dojenček veliko in trdno spal. Sedaj je situacija, da prespim v povprečju vsak drugi popoldan, 2x na teden moram oddremati tudi med službo in/ali med vožnjo, ponoči pa sicer spim 7-8 ur. Občasno sem utrujena že zjutraj, včasih po hrani, spet drugič pa to da nekaj pojem, pomaga.
Na Endokrinološkem oddelku UKC so me vzeli bolj resno, vendar v teh letih nismo prišli daleč. Ugotovili so povišane vrednosti IGF-1, superesija STH ob OGGT testu pa je primerna. Slikanje glave (2x v razmiku 1 leta) je pokazalo »zgolj« cistično spremembo v intraselarnem področju, hipofiza je oblike črke U. Vse hipofizne osi naj bi bile normalne.
Na zadnjem kontrolnem pregledu pa so zapisali, da imam suboptimalni porast kortizola ob ACTH testu. Vrednosti iz februarja: S-Kortizol 0 min 187, S-kortizol 30 min: 444 nmol/ml . (Ob meritvah septembra sta bili ti vrednosti 87 in 475). Predpisali so mi terapijo s hidrokortizonom (10-5-5) v primeru okužbe , operacije in povečanega psihofizičnega stresa.
Ob vnetju sinusov enkrat maja sem tako hidrokortizon tudi res jemala en teden. Nekaj po tem so se mi pojavile srčne palpitacije, ekstrasistole v mirovanju. Ker naj bi imela prolaps mitralne zaklopke sem dosegla hiter pregled pri kardiologu. Ta me je pomiril, da je vse bp, puščanje zaklopke je fiziološko, palpitacije so bile morda odziv na hidrokortizon. Imam pa po njegovih besedah izjemno slabe ščitnične hormone, da moram nekaj narediti, to pa je alternativa (?!?). Na končnem izvidu piše »supresija hormonskega sistema z suboptimalnim delovanjem nadledvičnice, pa tudi ščitnice.«
Osebni zdravnici se zdijo vrednosti hormonov v referenčnih mejah, da pa natančnejši pregled ščitnice verjetno ne bi škodil.
Moja vprašanja za vas: So vrednosti prenizke: TSH 1,08 FT3 3,67 FT4 9,87 ?
Če je supresirano delovanje dveh endokrinih žlez, ali ne bi šlo iskati primarni vzrok v stlačeni hipofizi?
Kako naj definiram povečan psihofizični stres? Vsak izreden dogodek v službi? Kaj pa recimo recimo dopust z nekaj dnevi turnega kolesarjenja – vsaj vsak drugi dan se počutim tako vrtoglavo (ne utrujeno! noge in srce delata OK), da se zvrnem pod prvi grm in odspim 1 ali 2 uri, potem lahko nadaljujem. Bi takrat recimo tudi jemala hidrokortizon? Ali kadakoli imam hujše epizode zaspanosti…

Spoštovani,

mislim, da bi bilo smiselno jemati Hidrocortison tudi ob večjih fizičnih obremenitvah (nekaj dnevno intenzivno kolesarjenje. Glede vrednosti pT4 in pT3 žal niste navedli referenčnih vrednosti, ki so odvisne od metode, ki jo določen laboratorij uporablja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Najlepša hvala za odgovor.
Se opravičujem ker nisem zapisala kompletnih številk;
torej izvid je TSH 1,083 mUL (0,35-4,94) T4 9,85 pmol/L (9-19,04) T3 3,67 (2,62-5,71).
Zakaj bi torej kardiologinja (dvakrat) komentirala, da so to slabe vrednosti, če pa so znotraj referenčnih meja?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

glede na navedene vrednosti TSH in hormonov je delovanje ščitnice normalno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close