Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Kalcitonin

Kalcitonin

Spoštovani,

imam bazedovko, ki je že leto in pol v remisiji. ščitnične hormone redno preverjam, nazadnje pred mesecem dni in je TSH bil normalen (okoli 1). Ker so mi na genetiki odkrili okvarjen gen, (COL9A1), ki povzroča ali Ehlers Danlos sindrom (hipermobilni tip) in/ali Multiplo epifizealno displazijo (obe sta bolezni kosti in vezivnega tkiva) so me poslali, da si zavarujem kosti, na pregled hormonov in slikanje skeleta za osteoporozo. Skelet je normalen, hormoni so tudi (FSH, LH, estradiol, progesteron, kostna alkalna fosfataza in testosteron). Edino odstopanje kaže kalcitonin. Ta je 4,72 pmol/L (normalne vrednosti: 0,29-2,32). Skrbi me, ker vem, da je povezan s ščitnico in z medularnim karcinomom. Kolikšna morajo biti odstopanja, da bi me moralo skrbeti? Ginekologinja mi ni znala veliko povedati. Dve leti nazaj sem imela UZ ščitnice na UKC-ju, ki je kazal le povečano ščitnico brez vozličev (skladno z bazedovko). Stara sem 33 let.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Spoštovani,

nekoliko zvišana vrednost kalcitonina še ne pomeni, da gre za medularni karcinom ščitnice. Vseeno priporočam optraviti pregled pri tirologu oz. UZ ščitnice.

UZ

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

po večih UZ ščitnice so ugotovili, da je le rahlo povečana – blažje inhomogena, v desnem režnju cista velikosti 3 mm (bazedovka v remisiji). Imam pa povišan kalcitonin 4,72 in iPTH- ta niha od 87 do 108 in nazaj na 75). Na UZ ni bilo videti anomalij na obščitnicah ( v kolikor jih je sploh bilo moč videti). Kako naprej in zakaj nobenemu tirologu ni jasno kaj storiti. Kalcij je venomer v mejah normale, ionski kalcij je bil 3,0., vitamin D pred tednom dni 86, alkalna fosfataza 1,38. Bojim se, da bi se za temi številkami skrivale kakšne neugodne diagnoze v smislu malignosti.
Zdravnica mi ne napiše več napotnice na endokrinologijo, ker so jo prvič zavrnili (pravi, da se ji to še ni zgodilo) in tudi ne ve kako naprej.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

glede na navedeno vseeno mislim, da bi bil potreben pregled pri endokrinologu in morda tudi scintigram obščitnic.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close