Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Vpliv kontracepcije na ščitnico

Vpliv kontracepcije na ščitnico

Pozdravljeni!
Stara sem 29 let in lansko leto v maju so mi ugotovili Hashimotov tiroiditis.
Ob odkritju sem imela TSH 6.79. Dva meseca kasneje so mi na urgenci izmerili TSH 51 (ter dva dni kasneje na tirološki 41). Po uvedbi višje doze Euthyroxa, mi je uspelo TSH spraviti na cca 2.
Pred tremi meseci so mi zaradi diagnoze policističnih jajčnikov ponovno uvedli kontracepcijo (Yaz). Zadnja dva meseca sem se počutila zelo utrujeno, zato je osebna zdravnica na mojo prošnjo naredila v petek ponovni test ščitničnih hormonov. Ugotovili smo da imam TSH 14.
Zanima me ali je možno da ima kontracepcija vpliv na ščitnico?
Naj omenim da sta FT3 in FT4 vedno v mejah normale.
Trenutna terapija je Euthyrox 75 x 4 tedensko, ter 100 x 3 tedensko.

Spoštovani,

oralna kontracepcija (Yaz) ne vpliva na ščitnico. Potrebno je ustrezno prilagoditi odmerek Euthyroxa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Najleša hvala za vaš odgovor.
Imam pa še eno vprašanje. Namreč danes sem prejela izvide na katerih je vidno da so povišani trigliceridi (2.79). Vse ostalo je normalno. Šezmeraj pa imam povišan TSH, ki je po mesecu dni po uvedbi višje doze Euthyroxa šezmeraj 14.
Ali je možno da ima delovanje ščitnice vpliv na trigliceride? Namreč, kar se prehrane tiče jem zelo nemastno hrano, zato mi ni jasno kako je prišlo do tega. Iste teste sem optavila slabo leto nazaj kjer so bliti trigliceridi normalni.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

hipotiroza vpliva predvsem na holesterol. Na trigliceride vpliva predvsem prehrana.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close