Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje HORMONI

HORMONI

Spoštovani,

stara sem 33 let in pol, rodila sem dvakrat (vsakič v 36. tednu sprožen porod zaradi preklampsije), dve umetni prekinitvi nosečnosti 2008 in 2017(avgust). Sem dokaj zdrava, telesno sem aktivna. od zdravil jemljem tablete za zniževanje krvnega tlaka (Prenessa 2 mg) od leta 2014, v času druge nosečnosti pa Methyldopo. V sredini leta 2017 sem začela opažati, da mi precej zatekajo noge, sploh kadar je bilo vroče.14. 8. 2017 sem imela UPN. že pred tem sem imela nekatere težave, utrujenost, otekanje nog, kar sem pripisovala nosečnosti. Po opravljenem posegu je bilo nekaj časa v redu, potem pa se je zopet začelo močno otekanje nog in sploh ene polovice telesa, utrujenost, glavoboli, zasoplost. Šla sem k osebnemu zdravniku, ki me je na podlagi simptomov napotila na Magnetno resonanco in k okulistu. Preiskave niso pokazale nobene posebnosti oz. sprememb, čeprav se moje stanje ni izboljšalo kvečjemu poslabšalo. Čeprav sem osebni zdravnici to povedala, ni nič naprej ukrepala. zatekanje je vedno bolj izrazito v spodnjem delu telesa (predvsem noge), in ne samo podnevi ampak tudi ponoči, utrujenost (čeprav sem športno aktivna skoraj vsak dan, telovadim, hodim po eno uro, tečem), naraščanje telesne teže kljub telovadbi in dokaj zdravemu načinu prehranjevanja ( 1. 3. sem se tehtala na pregledu pri ginekologu in sem imela z bulerji vred 59 kg, čez en mesec ko sem bila zopet na pregledu sem imela v teniskah 61 kg) , otekanje in mravljinčenje nog skoraj do bolečin, vročični oblivi in potenje (prej mi ni bilo nikoli vroče in se nisem nikoli potila, pa tudi vonja nisem imela), napihnjenost trebuha, krhki in lomljivi nohti, nimam želje po spolnih odnosih, zelo zelo suha nožnica in nobenega izcedka (kar me zelo moti kadar imava s partnerjem spolne odnose in je boleče), neobčutljivost dojk, razbijanje srca. Utrujenost je prisotna skozi cel dan, najbolj pa zjutraj. Večkrat ponoči sploh ne spim zaradi občutka v nogah. Ko sem šla potem raziskovati te simptome sem naletela na neravnovesje hormonov. Zato sem si dala testirati hormone iz sline…vendar ni bilo nekih posebnosti:
– Progesteron: 152 pmol/l
– Testosteron: 58,1 pmol/l
– Estradiol: 8 pmol/l
Vzorec sline sem oddala 7.3.2018, naslednjo menstruacijo sem dobila 22. 3. 2018 (nimam rednih ciklov od 26 do 34 dni). Ker še vedno nisem nikjer dobila nobene potrditve simptomov sem se še naročila k ginekologinji, ki mi je 5 dan menstruacije naredila ultrazvok. Ugotovila, je da je en jajčnik policističen. Za večjo sigurnost mi je dala pregledati še kri (FSH). Ob naslednjem obisku mi je rekla da so bile vrednosti normalne, tako da ni bilo nič in da ne more potrditi sindroma policističnih jajčnikov oz. nekaj. Rekla mi je, da mi lahko predpiše kontracepcijske tablete, ampak naj ne pričakujem nekih drastičnih sprememb. predpisala mi je tablete YAZ, začela sem jih jemati 26. 4. 2018 na prvi dan menstruacije. takrat sem imela menstruacijo samo 3 dni, pa še to čisto rjava, potem pa še cel mesec, do naslednje močan rjav izcedek (vendar ne vlažen, suh). Zadnjo menstruacijo sem dobila 22.5.2018 vendar sploh ni bila močna…pa tudi nobenih bolečin nisem imela kot včasih ali pa močne krvavitve 2 in 3 dan. glede na to, da imam povišan pritisk, sploh ne vem ali je varno, da jemljem kontracepcijske tablete. No, šla sem še enkrat k osebni zdravnici, in mi je dala pregledati kri, vodo in ščitnico. pa naj bi bilo vse normalno. mislim pa daje to povezano s hormoni. prosim, če mi svetujete, kam, na katero ustanovo se lahko obrnem oz. strokovnjaka …najraje bi šla samoplačniško in kaj naj si sploh dam pogledati, ker mi nihče ne zna ali pa noče pomagati in svetovati kam naj grem.

hvala za odgovor.

lep pozdrav

Spoštovani,

glede na to,da je potrebno izključiti PCOS priporočam pregled pri emdokrinologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close