Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Kronično nizka vrednost kalcija v krvi oz. pomanjkanje D vitamina

Kronično nizka vrednost kalcija v krvi oz. pomanjkanje D vitamina

Spoštovani,

prosim vas za mnenje oz. usmeritev, kaj lahko še sama storim za odpravo kronično nizke vrednosti kalcija v krvi, saj imam sočasno tudi določene zdravstvene težave, najbolj neprijetni so kronična bolečina v več delih telesa, izčrpanost, utrujenost.
V vsem tem času so TSH, T3 in T4 v mejah normale (od 2010 jemljem Euthyrox (5 dni 100 meg, 2 dni 150 meg) – hipotiroza po zdravljenju z radiojodom).

Prenizke vrednosti kalcija v krvi imam že 2 leti, vmes 3x korigiran odmerek vitamina D (Plivit) ter 1 leto jemljem 1/2 tbl kalcijevega karbonata (poleg Euthyroxa so to edina zdravila, ki jih jemljem):
– Januarja 2016 prvič ugotovijo nižje vrednosti: korigirani kalcij = 2,09, fosfat = 0,76 (pri redni kontroli pri revmatologu, kjer sem spremljana zaradi Antifosfolipidnega sindroma).
Takrat začnem z jemanjem D vitamina, 35 kapljic/tedensko.
– Decembra 2016 je vrednost že 1,88, zdravstvene težave se kopičijo, zato sem napotena k endokrinologu. Tam dobim napotek: 50 kapljic vitamina D tedensko in 1/2 tbl kalcijevega karbonata dnevno.
– Decembra 2017 (kontrola pri revmatologu): kalcij = 2,07, fosfat = 0,71, vitamin D = 49,1.
– Včeraj (po 3 mesecih 70 kpl D vitamina) opravim samoplačniško kontrolo vrednosti: kalcij =1,88, fosfat = 1,0.

V zadnjih 5 letih sem sem v prehrano vključila več sadja, zelenjave, oreščkov, rib, nepredelanih živil. Zadnji 2 leti sem še toliko bolj pozorna na prehrano, s katero bi lahko sama uravnavala pomanjkanje, vendar še vedno brez napredka.

Kakšna je moja prognoza, kaj še lahko storim sama oz. kdaj je čas, da prosim osebnega zdravnika za napotitev naprej (in kam?).

Iskrena hvala za odgovore.

Spoštovani,

glede uravnavanja ravni kacija je potreben pregle pri endokrinologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close