Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Težave s ščitnico

Težave s ščitnico

Pozdravljeni!
Vem da je na to temo že ogromno tem, vendar na podlagi prebranega še vedno ne najdem nekega razumljivega, logičnega odgovora.

Že več kot pol leta ugotavljam, da imam težave s težo. Kljub temu, da sem aktivna športnica (zagotovo se število ur ukvarjanja s športom na tedenski ravni giba med 15-20ur), se kilogrami ne manjšajo, ampak samo povečujejo. Imam tudi težave z železom (stalno izredno nizko), menstruacijami (zelo so pogoste). Ginekologija mi je zaradi tega dala tudi napotnico za laboratorij (test hormonov in ščitnice), vendar naj bi bilo vse negativno.
Poleg tega sem stalno utrujena in nezmožna kakršnegakoli razmišljanja in fokusa. Pogosto imam težave z grlom in kašlanjem.

Ostale simptome že nekako nadzorujem, čeprav me izredno motijo; od vsega me najbolj obremenjuje teža.
Kakšen nasvet? Je kljub temu, da je laboratorijski izvid negativen to lahko znak za obolelo ščitnico.

Je varianta, da se problema rešim sama na naraven način?

Hvala in lp.

Spoštovani,

kadar so vrednosti TSH in hormonov v mejah nermale je možno z veliko verjetnostjo (>95%) izključiti moteno delovanje ščitnice.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Za dr.Pirnata imam eno vprašanje.
Star sem 27 let in me pol leta zdravijo zaradi prevelikega delovanja ščitnice. Prvi laboratorijski izvidi so bili: TSH=0.002, FT3=6.93, FT4=20.24, aTg=0, aTPO=0 in TSI=0.3. Po teh izvidih sem dobil 1/2 tbl. Athyrazola na dan. Po tem se je TSH, T4 in T3 po časi normalizirali. To terapijo pa smo tudi nekaj krat prekinili, da bi videli če se stanje poslabša. Seveda je takoj TSH padel na 0,005. Stanje protiteles pa se ni nikoli spremenilo.
Zadnji izvidi pa so TSH=0.088, T4=13.46 in T3=4.28.
Diagnoza ki sem jo dobil je sum na “silent” tiroiditis.
Zdravnica mi vedno pove, da nima vzroka moje bolezni in da ne ve kaj se dogaja in kako naj odreagira oz. kako me naj zdravi, ker je malo takih bolnikov.

Prosil bi vas za mneneje oz kako vi zdravite takšne bolnike.
Hvala in lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni.

Imam težavo pri zdravljenju ščitnice. Moja zdravnica neve kako naj nadaljuje moje zdravljenje oziroma sploh kaj narediti.
Sem star 27 let in imam težave z ščitnico zadnjega pol leta. Težave sem opazil oziroma za njih izvedel, ko sem dobil izvide laboratorija. Izvid je bil TSH=0.0021, T3=6.93 in T4=20.24.
Pri prvem obisku specijalistke so bile vrednosti podobne. Kasneje so dodali še druge teste katerih izvid je bil sledeč aTg=0, aTPO=0 in TSI=0.3. Po tem sem dobil terapijo Athyrazol 1/2 tbl. na dan. Po 5 tednih sem imel ponovno kontrolo kjer se je TSH postopoma zviševalj. Po tem ko je prišel že v normalno raven pa smo se odločili da terapijo prekinimo da vidimo kaj se zgodi. Seveda je TSH spet hitro začel padat na prvotno raven. To smo večkrat ponovili. Rezultate aTg, aTPO inTSI pa se ves čas niso spremenili.
Diagnoza je sum na “silent” tiroiditis.
Sedaj pa moja zdravnica pravi da ni vzroka zakaj se to dogaja in da to tako ne more ostat ampak je treba popravit. Pove pa da ne ve kaj in kako popravit in da sploh nima ideje kaj naj pri meni naredi.
Ker dvomom, da sem edin tak pacient me zanima kakšno je vaše mnenje in kako bi vi nadaljevali z zdravljenjem.

Hvala in LP

Lep pozdrav
imam nekaj vprašanj. Moji mami (63let), so pred 1 tednom ugotovili težave s ščitnico. izvidi so bili sledeči
9.4.2018
S-Tsh 0.00
S-fT3 6.43
S-fT4 22.26

10.4.2018
S-TSH 0.005
FT4 29.33
FT3 9.17
Napisati pa moram tudi, da je nazačetku meseca pristala v bolnici, zaradi simptomov podobnih gripi (zelo močni glavobol, bolečine v mišicah in sklepih, boleče grlo, visoka temp. 39.8). Diagnoza je bila potem virusna vročina in herpes simplex v ustni votlini. Nekaj dni po prihodu domov, je bilo poslabšanje počutja in ugotovili so nepravilnosti v delovanju ščitnice. tako so opravili krvne teste, UZ in Scintigram. Mnenje zdravnice je da je vzrok hipertirozni avtonomni nodus v desnem režnju.
Nekaj dni za tem pregledom ji je začela zatekat še desna noga, zaradi česar je spet morala na urgenco, kjer so rekli da je verjetno vzrok Putika, za katero pa že tako jemlje zdravila. tukaj pa se še na zaključi, 2 dni nazaj jo je začelo še močno boleti v predelu ledvic in to tako da je bilo oteženo dihanje. Na urgenci so ji dali analgetike intravenozno, rekli da je to od hrbtenice in jo poslali domov. Mama še je vedno v hudih bolečinah, bolijo jo roke, noge, ledveni predel, še vedno ima občasno povišano temperaturo, prav tako ima še povišano Sečnino ( 9.8) in Kreatinin (100). Pred časom je imela tudi težave z vidom (Motnjave). Ima težave z visokim pritiskom, 2x je bila operirana na hrbtenici. Prav tako je prebolela Hodgkinov limfom.
Zdaj pa me zanima, če je možno da so zgoraj naštete težave , ki jih ima zadnjih nekaj tednov, lahko VSE povezane z nepravilnim delovanjem ščitnice?
Zdravnica je namreč poslala vso dokumentacijo v Ljubljano, predlagala je zdravljenje z radioaktivnim jodom v odmerku 925MBg. To pa bo mama morala čakat 3 mesece, da bo sploh prišla do te terapije. Se da mogoče to kako pospešiti?
Se opravičujem za obširen post.
Hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni.

Imam težavo pri zdravljenju ščitnice. Moja zdravnica neve kako naj nadaljuje moje zdravljenje oziroma sploh kaj narediti.
Sem star 27 let in imam težave z ščitnico zadnjega pol leta. Težave sem opazil oziroma za njih izvedel, ko sem dobil izvide laboratorija. Izvid je bil TSH=0.0021, T3=6.93 in T4=20.24.
Pri prvem obisku specijalistke so bile vrednosti podobne. Kasneje so dodali še druge teste katerih izvid je bil sledeč aTg=0, aTPO=0 in TSI=0.3. Po tem sem dobil terapijo Athyrazol 1/2 tbl. na dan. Po 5 tednih sem imel ponovno kontrolo kjer se je TSH postopoma zviševalj. Po tem ko je prišel že v normalno raven pa smo se odločili da terapijo prekinimo da vidimo kaj se zgodi. Seveda je TSH spet hitro začel padat na prvotno raven. To smo večkrat ponovili. Rezultate aTg, aTPO inTSI pa se ves čas niso spremenili.
Diagnoza je sum na “silent” tiroiditis.
Sedaj pa moja zdravnica pravi da ni vzroka zakaj se to dogaja in da to tako ne more ostat ampak je treba popravit. Pove pa da ne ve kaj in kako popravit in da sploh nima ideje kaj naj pri meni naredi.
Ker dvomom, da sem edin tak pacient me zanima kakšno je vaše mnenje in kako bi vi nadaljevali z zdravljenjem.

Hvala in LP

Spoštovani,

hipertiroza (prekomerno delovanje ščitnice je sindrom – skupek specifičnih simptomov in znakov), ki jo lahko povzročajo različne bolezni. Preden pričnemo z zdravljenjem jevsekakor potrebno opredeliti katera bolezen je hipertirozo povzročila. Glede na navedeno vzrok pri vas ni jasen. Menim, da bi bilo potrebno opraviti dodatne preiskave za opredelitev vzroka hipertiroze.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

glede na navedeno gre za manifestno prekomerno delovanje ščitnice zaradi avtonomnega gomolja. V tem primeru bo aplikacij radiojoda potrebna v kratkem.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

kot že rečeno je potrebno opredeliti vzrok hipertiroze.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

kot že rečeno je potrebno opredeliti vzrok hipertiroze.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

zanima me Vaše mnenje o sledečih vrednostih izvida :

TSH : 6.08
T3 : 5.87
T4: 18.46

Starost 25 let.
Ali so to že vrednosti , pri katerih bi se lahko poznali kakšni simptomi oz. bi se odločalo o kakšni diagnozi ( oz. terapiji z zdravili )?

V naprej se zahvaljujem za odgovor.

Z lepimi pozdravi.

pozdravljeni.

Stara sem 31 let. Nevrologinja (imam epilepsijo -Lamictal 2x150mg) mi je poslala v labortorij, saj je posumila za moteno delaovanje scitnice. Sum je bil opravičen. Izvid:
S-TSH 46,87
S-pT4 8,2
S-pT3 4,00

veliko sem preberala po internetu, a se vseeno z vprašanjem obračam na vas.
Na kaj se lahko pripravim glede na izvide in kako je z zanositvijo, saj bom menda dobila doživljensko zdravljenje. Imam 6mesecev starega fantka, s partnerjem sva v septembru spet načrtovala nosečnost.

Primanjkuje mi še vitamina D.
Najlepše hvala za odgovor.

Spoštovani,

morda moja težava ne spada ravno v to temo, a nevem več, na koga se naj obrnem. Zdravniki za moje težave nimajo posluha.
Stara sem 22 let in že nekaj časa se me drži močan neprijeten telesni vonj. Za higieno skrbim zelo dobro, morda še preveč, saj se tuširam tudi trikrat dnevno, nosim vedno čista oblačila itd. Poizkusila sem tudi različne diete, a se je stanje po mesečnem uživanju zgolj sadja in zelenjave še poslabšalo, vonj se je okrepil. Tudi prebavo imam neredno, bistveno pa je, da se zaradi obremenjevanja s telesnim vonjem slabša tudi moje psihično stanje. Opažam tudi nazadovanje pri koncentraciji, bolj sem dovzetna za stres, skratka, rada bi našla vzrok telesnega vonja, ki kot sem že omenila, ni povezan z osebno higieno, saj je ta nadpovprečna. Imam pa tudi velike težave z vetrovi, ki jih ne morem kontrolirati, le-ti pa so vedno tudi zelo izrazitega vonja.

Prosim za nasvet ali usmeritev k strokovnjaku, ki lahko razreši moj problem.
Najlepša hvala.

Spostovani, pred dvema letoma, so mi odstranili celotno scitnico zaradi bazedovke, in tsh od takrat naprej zelo niha. Jemljem sicer euthyrox 100 na dan. Zanima me ce je moj tsh 2,89 normalen, glede na to da sva z mozem v postopku umetne oploditve oz. sva imela prenos zarodka?ali je potrebno odmerek zdravila glede na zanositev povecati?ze vnaprej se vam zahvaljujem za vas odgovor.lp

Spoštovani,

glede na navedeno je možno, da gre za blago premajhno delovanje ščitnice (latentno hipotirozo). Priporočam opraviti pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

glede na navedene izvide gre pri vas za hipotirozo. Verjetno bo potrebno zdravljenje s tirokinom. Po nekaj meseverjetno cih bo dosežena normalna raven TSH in hormonov. Takrat ne bo zadržka za načrtovanje nosečnosti.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

morda je vzrok za težave vaša prehrana.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

kot že rečeno je odmerk Euthyroxa ustrezen.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close