Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje TOLMAČENJE IZVIDOV

TOLMAČENJE IZVIDOV

Spoštovani!

Prosila bi za vaše mnenje:

Leta 2014 so mi zaradi suboptimalnega porasta kortizola ob hiterem ACTH testu izdali Rp za Hydrocortisol, katerega sem prejemala 3 mesece (recept mi je napisala endokrinologinja, osebna zravnica ni razbrala iz izvida, da bi morala terapijo nadaljevati). V času jemanja sem imala več energije in vse obveznosti sem z lahkoto opravljala.
Leta 2015 sem bila klicana na kontrolo, kjer so ugotovili normalno delovanje vseh hipofizno-perifernih osi. Poslana sem bila še na MR hipofize, kjer je bilo v izvidu navedeno: “MR po protokolu za hipofizo, kjer je bilo videti cistično spremembo v pinealni žlezi, sprememb v hipofizi ni bilo videti.”

Od takrat dalje nisem bila več klicana na kontrolo.
Konec leta 2016 so se ponovno začele težave: nenormalna utrujenost, zelo suha koža, izpuščaji, telesna teža mi je rasla, menstruacije so izostale, če so bile so bile zelo močne,… Leta 2017 sem kontaktirala endokrnološko ambulanto, kjer so me naročili na ponovni pregled.
V vmesnem času sem bila na pregledu tudi pri gastroenterologu zaradi celiakije. Osebna zdravnica je menila, da so simptomi povezani z neustrezno dieto pri celiakiji (celiakija je bila diagnosticirana več kot desetletje po pojavu prvih težav!)

Po zadnjem pregledu sem dobila izvide:
hitri ACTH test
S-Kortizol 0 min. 255 nmol/L
S-Kortizol 30 min. 488 nmol/L

S-25- OH vitamin D 37,2 nmol/L
S-Železo (III) 8,8
S-holesterol 5,3 mmol/L
S-HDL- holestorol 1,2 mmol/L
S-trigliceridi 2,0 mmol/L
MCH 32,1pg
MCHC 375 g/L
S-Androstendion 10,5 nmol/L

Funkcija ščitnice je primerna, tudi ščitnična protitelesa so v normalnem območju. Zdravnica ugotavlja hiperholesterolemijo in aterogeno dislipidemijo, priporoča mi znižanje vnosa živalskih maščob in enostavnih OH s prehrano. Za obe diagnozi se mi tudi sanja ne kaj pomenita, dodam naj še, da ne uživam živalskih maščob.
Ugotavlja še povišano razmerje med LH in FSH in nekoliko povišan androstendion. Tudi to ne vem kaj pomeni.
Terapije nisem dobila nobene.

Osebna zdravnica me je napotila do psihiatra. Ta ugotavlja, da nisem depresivna. Ko sem mu pokazala izvid endokrinologa mi je rekel, da je moje stanje posledica organskih procesov v telesu in naj se temu ustrezno zdravim. Pred tem mi je predpisal antidepresiv, kateri pa ni imel učinka.
Tudi gastroenterologinja je v izvid zapisala, da je dieta ustrezna, protitelesa so v mejah normale, priporoča pa pregled pri endokrinologu. Omenila pa je tudi, da bi se vsi ti procesi v telesu lahko odvijajo, kot posledica predolgo nediagnosticirane celiakije in posledično neustrezne diete.

Zdravstveno stanje se mi je v zadnjih dveh mesecih močno poslabšalo. Cele dneve bi lahko spala, imam bolečine v mišicah in sklepih. Nimam nikakršne energije. Mraz prenašam zelo slabo. Konstantno me zebe. V prostoru kjer je 25 stopinj je meni hladno. Pojavljati so se začeli glavoboli.
Stara sem 39 let počutim se staro 80 in čez. Moja mama je pri 70 letih v boljši formi kot jaz.

Prosila bi vas za vaše mnenje. Kako vi vidite rezultate izvidov hitrega ACHT testa? Kaj pomeni nekoliko povišan androstendion? V izvidu sem zasledila še komentar hem. izvida: Hiperkromija +++, kaj pomeni to?

Že vnaprej hvala za odgovor.

Spoštovani,

glede na navedene izvide gre za zelo blago premajhno delovanje skorje nadledvičnice. Glede terapije s hidrokortizonom se posvetujte z endokrinologom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev

New Report

Close