Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Bethseda III

Bethseda III

Spoštovani dr. Pirnat,

najprej najlepša hvala, da se trudite in pomagate vsem nam, ki se zaradi težav zatečemo na ta forum.

Konec decembra sem bila zaradi palpatacij, utrujenosti in celotelesnega tremorja, najbolj izrazitega v rokah, poslana na pregled k tirologu. Postavili so mi diagnozo bazedovka.
(TSH=< 0,005; FT4=44,67; FT3=14,31; Tg=2,42; aTg=773, aTPO=1511, TSI=16,6)
UZ ščitnice je pokazal, da sta oba režnja ščitnice difuzno nekoliko povečana, nehomogene, hipoehogene strukture, v desnem režnju pa je 14 mm velik kalcifikat.
Scintigram je pokazal, da gre za hladen nodus.
Dobila sem terapijo Athyrazol 3×1 in Propranolol 2×1/2 tablete.
Po mesecu dni jemanja tablet je bilo počutje (in je še zmeraj) veliko boljše.
Kontrola krvi je takrat pokazala, da se hipertiroza pomirja (TSH=0,005; FT4=12,91; FT3=3,71; Tg=4,16), zato je predpisana ukinitev jemanja Propranolol tablet in zmanjšanje Athyrazola najprej na 3×1/2 in po enem tednu 3×1/2. Tega sem seveda zelo vesela.
Naredili so mi tudi punkcijo nodusa desno, ki pa je pokazala sledeče:
Redkoceličen, krvav vzorec v katerem je najti par majhnih skupin tirocitov z delno degeneriranimi, nekoliko povečanimi in atipičnimi jedri. Celice imajo zmerno obilno citoplazmo, v posameznih jedrih je najti izrazite nukleole. V ozadju je kri.
Dg.: Atipija tirocitov, neopredeljena (Bethesda III).
Na kontrolo sem naročena v aprilu.

Zanima me, kaj lahko pričakujem v nadaljevanju glede na patološko mnenje?
Ponovitev punkcije? Spremljanje? Je ta povečan nodus kakorkoli povezan z mojo osnovno diagnozo (basedow) ali gre za dve povsem ločeni stvari?
Kakšne so možnosti, da ti atipični tirociti predstavljajo neko benigno oziroma maligno stanje?

Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,

pei vas gre za dve ločeni bolezni, bazedovko (avtoimunsko hipertirozo in gomolj v ščitnici). Bethesda III pomeni, da gre za neopredeljeno proliferacijo tirocitov. Vsekakor je potrebno umiriti delovanje ščitnice in spremljanje gomolja v ščitnici. V primeru rasti gomolja oz. neuspešnega zdravljenja z Athyrazolom bo verjetno potrebna tiroidektomija.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close