Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Hashimoto, nepojasnjena neplodnost in ostale težave

Hashimoto, nepojasnjena neplodnost in ostale težave

Pozdravljeni,

na vas se obračam v upanju, da mi boste znali svetovati kako naprej… 9.12.2014 sem bila diagnosticirana z boleznijo Hashimoto s sledečimi izvidi:

TSH: 3,141
FT4: 17,1
FT3: 5,08
antiTg: 387,8
anti TPO: 974,5

Nekaj časa so bili ščitnični hormoni še normalni, po 6 mesecih pa sem začela z Euthiroxom. Takrat je ponovno 6 mesecev bolezen stagnirala, hormoni v ravnovesju. No, nato pa se je začelo.. počasi se TSH vrednosti višajo z vsako kontrolo, iz 25mg sem počasi prišla na 125mg Euthyroxa.

Dobri 2 leti se s partnerjem trudiva tudi zanositi, januarja letos sem imela prvi IVF postopek zunajtelesne oploditve. Z nama je vse v redu, jajčeca kvalitetna, zarodki lepi, lepo razvijajoči se na 3. dan. Ampak vseeno tudi z IVF ni prišlo do oploditve. Razlog za to pripisujem protitelesom, ki so značilna za Hashimoto, saj drugih razlogov ni za neplodnost (nepojasnjena neplodnost). Naj omenim še, da sva z istim partnerjem prb. 6 let nazaj nenačrtovano zanosila med jemanjem kontracepcijskih tablet (ko sem jih en dan pozabila vzeti) in sem delala načrtovani splav. Tako da pred diagnozo sem bila očitno zelo plodna, sedaj pa gre vse narobe. Tudi nočem porabiti vseh IVF postopkov, ki jih krije ZZZS, dokler imam take probleme s ščitnico.

Že eno leto mi nenormalno izpadajo lasje, imam že zelo vidno razredčene in štrenaste lase, da me je sram imeti spuščene lase.

Skoraj celo leto 2017 sem bila na dieti (LCHF), pa hujšanje kljub previdnosti pri izbiri prehrane, izločitvi sladkorjev in og. hidratov ni bilo ravno uspešno – 7kg, imam pa kar precej odvečnih kilogramov. Torej simptomi so prisotni enaki kot pri hipotirozi, a moje TSH vrednosti so normalne – jih kontroliram na 3 mesece. Zadnja vrednost je bila novembra: 2.87.

Splošna zdravnica mi ne zna pomagati. Pravi da se protiteles ne da zmanjšati, čeprav sem zasledila razne diete prav za Hashimoto, ki nekaterim znajo pomagati (prvi korak odvzem glutena iz prehrane, drugi mlečne izdelke,…), pa razni dodatki (Selen, Cink)… seveda sem nameravala krvne teste delati prej, da lahko spremljam nivo vseh teh zadev, ki naj bi pomagale pri zniževanju protiteles, da ne bi šla v kak ekstrem in poslabšala stanje. Sem dobila od nje napotnico za ponovni pregled pri tirologu (UZ, krvni izvidi TSH in protiteles), ampak so čakalne dobe skoraj po eno leto…

Zanima me vaše mnenje glede napisanega. Se strinjate, da se protiteles ne da zmanjšati? Mi lahko svetujete kakšne dodatne preiskave v mojem primeru? Kakšne posebne terapije, ki bi mi lahko pomagale pri zmanjševanju protiteles oz. vnetij v telesu, ki povzročajo težave s plodnostjo in izpadanjem las?

Hvala že vnaprej za kakršnokoli pomoč, nasvet.

Spoštovani,

Glede na navedene izvide je odmerek Euthyroxa ustrezen. S strani ščitnice ni zadržka za IVF postopek.Protitelesa antiTg in antiTPO so le označevalec avtoimunskega vnetja ščitnice in nimajo učinka na druge organe. Vsekakor niso vzrok za sterilnost.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close