Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Gomolj na ščitnici

Gomolj na ščitnici

Pozdravljeni!

Pišem vam, ker imam gomolj na ščitnici zaradi katerega sem v skrbeh in imam nekaj vprašanj.

Prvi pregled gomolja sem imela leta 2014 na pediatrični kliniki, ko sem imela 13 let in pol. Po tistem nisem bila na pregledu. Gomolj je na levem režnju ščitnice, je evfunkcijski in premičen, takrat je bil velik 2×0,8×1,5 cm, izvedena je bila tudi punkcija, kjer je bilo takrat ugotovljeno, da je nesumljiv in benigen in večinoma vsebuje kri ter tirocite pravilne zgradbe.
(Ostali izvidi iz leta 2014: TSH: 2,54 pT4: 12,38 pT3: 5,47 Tg: 39,46 anti TPO: manj kot 28, anti Tg: manj kot 15.)
Pregled naj bi imela enkrat letno, vendar takrat gomolj ni bil nič problematičen in sva z mami popolnoma pozabili na to, da bi se lahko stanje gomolja spreminjalo in bi bilo potrebno iti spet na pregled, za kar mi je seveda žal.
Avgusta letos sem imela pregled pri svoji splošni zdravnici zaradi nekega drugega razloga in pretipala je tudi območje ščitnice in gomolj, ki se je po njenih predvidevanjih povečal. Šla sem na odvzem krvi in ščitnični hormoni so bili v normalnih količinah. Zdravnica mi je dala napotnico za pediatrično kliniko, kjer imam pregled naslednji teden.
Moje skrbi izhajajo primarno iz tega, da se je gomolj povečal in bojim se, da bi se utegnil spremeniti v nevarno tkivo, odkar sem imela nazadnje punkcijo. Brala sem o težavah, ki se pojavijo v primeru, da so ti gomolji oz. vozliči maligni (kašelj, težave z dihanjem in požiranjem itd.) in sama s temi stvarmi nimam težav (razen s kašljem, ki pa je pri meni, kot ugotovljeno, bolj psihološkega izvora). Zanima me, kakšne so možnosti, da se tak gomolj, ki je sprva nenevaren, spremeni in kakšni so drugi znaki tega, da je nevaren? Zanima me tudi, v katerem primeru se ga odstrani in kako to poteka. V naprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav

Spoštovani,

gomolje v ščitnici kirurško odstranimo kadar gre za karcinom ščitnice, ali kadar zaradi velikosti povzroča težave. Menim, da pri vas kirurška odstranitev verjetno ne bo potrebna, priporočam pa ponovo oceno velikosti z UZ.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Najlepša hvala za vaš odgovor:)

nova
Uredništvo priporoča

Najlepša hvala za Vaš odgovor:)

Lep pozdrav

New Report

Close