Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Ciklične motnje v delovanju ščitnice

Ciklične motnje v delovanju ščitnice

Pozdravljeni,

Stara sem 32 let in so mi pred šestimi leti odkrili premajhno delovanje ščitnice in diagnostificirali Hashimoto (naprej TSH 31 in 14 dni kasneje TSH 12; T4 in T3 ravni pod povprečjem; visok delež protiteles), kljub temu, da nisem imela popolnoma nobenih simptomov hipotiroze – bilo je ravno obratno, da sem v dobrem mesecu dni izgubila kar občuten delež kilogramov. Diagnozo so mi postavili ob sočasni prisotnosti virusne okužbe na koži. Več krvnih preiskav je pokazalo tudi relativno visoke vrednosti CR, ki pa jih niso “znali” pojasniti. Pričela sem z jemanje Euthyroxa – iz 25mg sem počasi stopnjevala do 75mg dnevno. Klinično delovanje ščitnice se je umirilo, ampak počutje se je drastično poslabšalo – otekati so mi začeli sklepi (na rokah in v kolkih). Odločila sem se, da postopoma prekinem z jemanjem Euthyroxa in pričnem z naravnimi pripomočki za zdravljenje ščitnice. Pričela sem jemati Kelp in vse do marca 2017 sem imela normalne vrednosti ščitnice in bila brez kakršnikoli večjih zdravstvenih težav, ki bi nakazovale motnje v delovanju ščitnice. Junija 2017 sem opravila ponovno testiranje in moj TSH je bil 21, T4 in T3 vrednosti v mejah normale, a prisotnost protiteles). Brez jemanja tablet je v roku enega meseca TSH narasel na 71 in T4 se je malenkost zmanjšal. V avgustu 2017 sem ponovno pričela z jemanje Euthyroxa – naprej 25 mg in ob postopnem zviševanju v v začetku decembra do 50mg. Pred enim tednom sem dvignila dozo na 75mg, ker sem imela TSH 20 in T4 in T3 v mejah normale. Moje počutje se je od dveh tednov nazaj prav tako poslabšalo – imam nepojasnjene bolečine v mišicah, vročino v telesu (ki ni klinična), otečene vratne bezgavke, bolečino v vratu in sem velik del dneva utrujena. Naj omenim še tole, da sem v novembru bila pod velikim stresom in prav tako zbolela za manjšo virusno okužbo, podobno gripi.

Iskreno naprošam za vaš nasvet, ali bi bilo potrebno opraviti še kakšne druge krvne teste, ki bi pojasnili zmanjšano delovanje ščitnice?
Prav tako me zanima vaša razlaga, da imam pri tako abnormalnih vrednostih TSH še vedno normalne vrednosti T4 in T3, in kako je mogoče, da se mi je ščitnica “povrnila” v normalno delovanje, nato pa ponovno pričela slabeti – ali bi lahko bil vzrok za moteno delovanje ščitnice kakšna neodkrita (nediagnostificarana) virusna infekcija (kot je recimo EBV virus ali mononukleoza), ki se “okrepi” v obdobjih večjega stresa in prisotnosti drugih virusov, kar vse vodi do zmanjšanega delovanja ščitnice?
Prav tako bi bila zelo hvaležna vašega odgovora, ali je prisotnost protiteles edini pokazatelj Hashimoto bolezni? Poznam osebe, ki imajo ob visokih vrednosti ščitniških protiteles že vrsto let popolnoma normalne (optimalne) vrednosti TSH, T4 in T3.
Zelo bi bila hvaležna za vaše odgovore in nasvete. Hvala in lep pozdrav

Spoštovani,

glede na navedeno gre pri vas za hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice) po kroničnem limfocitnem tiroiditisu Hashimoto. Potrebno bo nadomeščanje in redno jemanje preparatov l tiroksina (Euthyrox).

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close