Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje scitnica – razlaga izvidov

scitnica – razlaga izvidov

Spoštovani,

na zdravniškem pregledu so mi zaradi vidne ščitnice predlagali pregled. Opravila sem UZ in krvne preiskave.

Izvid UZ:
desni lobus ščitnice je nekoliko večji in meri cca 15x18x30. Levi lobus meri cca 11x13x23. V obeh lobusih so vidni nodusi, v desnem jih naštejem vsaj 4, v levem 2. Rden izmed nodusov v desnem lobusu je robno kalciniran. V večini nodusov je viden hipoehogeni rob. Po videzu gre za benigne noduse. V največjem nodusu desno, ki meri 11×7 so vidne centralno drobne ciste.

Laboratorijski izvid:
S-TSH 1,27 (orientacijska vrednost 0,35 – 4,94)
S-T4 prosti 12,78 (orientacijska vrednost 12,78)
S-T3 prosti 4,20 (orientacijska vrednost 2,63-5,70)
S-anti TG 3,98 (orientacijska vrednost manj od 4,11)
S-anti TPO 0,43 (orientacijska vrednost manj od 5,61)

Sprašujem, ali se noduse lahko odstrani oz. na kakšen način se lahko prepreči nadaljnje nastajanje nodusov. Glede nodusov še to, da tvorbe (ne vseh) lahko tudi sama otipam in na pritisk tudi zabolijo. Ali je potreben pregled pri tirologu? Ali se na podlagi navedenega razvija kakšna bolezen ščitnice? Stara sem 50 let.

Lep pozdrav

Spoštovani,

nodusi v ščitnici so pogosti. Velika večina je nenevarnih (benignih). Za nastanek nodusov so najpomembnejši genetski dejavniki. Vsekakor priporočam pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close