Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Hashimoto, nosečnost in jod.

Hashimoto, nosečnost in jod.

Spoštovani,
sem v 6. tednu nosečnosti. Dolgo je trajalo, da sem zanosila, v ciklusu, ko je vendarle uspelo, sem imela T3 rahlo povišan (je pa res, da sem tableto vzela pred testiranjem).
Zaradi neprenašnja euthyroxa in eltroxina (neznosni glavoboli), jemljem Novothyral. Do nedavnega cca. 1/3 tablete, po novem pa 1/2, ker so mi vrednosti T3 in T4 padle ob pozitivnem testu… TSH pa narastel iz 0.45 na 0.95.
Joda ne dodajam.. In danes berem, kako zelo je pomemben jod v nosečnosti za razvoj možganov. Sem zelo zaskrbljena.
Kaj naj sedaj? Začnem dodajati jod? Koliko?

In še, kako naj v Sloveniji pridem do Novothyrala? Kot sem rekla, drugih zdravil, ki so pri nas na voljo ne prenašam. Se mi pa zdi skrajno neumno, da moram zato, da lahko normalno funkcioniram, hoditi v Avstrijo – sploh ker imajo določeni dostop do Novothyrala v Sloveniji.

Spoštovani,

jemanje preparatov, ki vsebujejo T3 (Novothyral) je v nosečnosti kontraindicirano. Zdravilo je v nosečnosti potrebno zamenjati za preparat, ki vsebuje samo T4 (Euthyrox). Potreben je pregled pri tirlogu. Dodajanje joda pri vas ni potrebno.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

zakaj je T3 v nosečnosti kontraindiciran? Kot sem že rekla, mono terapije s T4 ne prenašam zaradi hudih glavobolov. Morda se iz T4 tvori reverzni T3? Sicer sem bila v nosečnosti že na pregledu pri tirologu in niti enkrat samkrat ni omenil, da bi Novothyral bil v nosečnosti kontraindiciran.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

vsi kombinirani preparati,ki vsebujejo T4 in T3 so v nosečnosti kontraindicirani. Placento prehaja le T4. V kombiniranih preparatih je premalo T4, da bi se zagotovila ustrezna preskrba za plod. Ustrezna preskrba je še posebej pomembna za normalen razvoj centralnega živčevja pri plodu in otroku. Nosečnice, ki prejemajo kombinirane preparate morajo v nosečnosti prenehati z jemanjem le teh in pričeti jemati T4.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

Vljudno vas prosim za pojasnilo glede ščitničnih hormonov v nosečnosti in joda. V literaturi je zaslediti, da ima že majhno pomanjkanje joda v nosečnosti za posledico slabši kognitivni razvoj otroka, kar naj bi se ugotavljalo glede na količino joda v urinu nosečnice (pod 150 mcg naj bi bilo že povezano s posledicami pri otroku). Ali to pomeni, da tudi v kolikor so ravni ščitničnih hormonov med nosečnostjo ustrezne, plod lahko trpi posledice premajhnega vnosa joda? Skrbi me, saj sem trenutno že v zadnjem mesecu nosečnosti, multivitamine z jodom sem jemala zgolj prve tri mesece nosečnosti, hrane pa si sicer dodatno skoraj ne solim (jem sicer kruh in mlečne izdelke, a večinoma ne polnomastne). Ali menite, da obstaja tveganje, da sem škodovala plodu? Je pri nas možno kje izmeriti količino joda v urinu ter ali je sploh možno v zadnjem mesecu pomanjkanje joda še nadoknaditi, so posledice za plod reverzibilne?

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor že vnaprej in vas lepo pozdravljam

Spoštovani,
priporočljiv dnevni vnos joda v nosečnosti je med 200 in 250 ug. Pri nas je jodna profilaksa ustrezna, tako, da že z minimalno uporabo jodirane soli (praktično neslana hrana) nosečnica dobi zadosti joda. Dodatno dodajanje joda v nosečnosti ni potrebno. Menim, da težav pri vašem otroku zaradi vnosa joda ne bo.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor, bi vas pa vljudno prosila še za eno pojasnilo, zasledila sem, da je tudi med dojenjem treba vnesti v telo večje količine joda kot sicer, posledice pomanjkanka naj bi se prav tako odrazile na mentalnem razvoju otroka, pa me zanima, ali takšne posledice nastopijo že v primeru, da je vnos joda manjši od predpisanega nekaj mesecev ali mora iti za daljše obdobje pomanjkanja, ki se odrazi tudi na zdravju matere. Žal sem ugotovila, da sem prve tri mesece po porodu uživala kruh soljen z nejodirano soljo, nisem uživala mlečnih izdelkov, hrane pa dodatno nisem veliko solila. Bo s povečanjem vnosa joda še mogoče odpraviti ali preprečiti negativne posledice za mojega dojenčka?
Najlepša hvala za odgovor že vnaprej

Spoštovani,
vsekakor je tudi med dojenjem potreben nekoliko večji dnevni vnos joda (okoli 200 do 250 ug dnevno). Pri nas kljub omejitvi soli in vnosa joda v prehrani doječe matere ni pričakovati ekstremnega pomanjkanja joda, oz. negativnega vpliva na mentalni razvoj dojenega otroka, je pa vsekakor priporočljiva uporaba jodirane kuhinjske soli pri pripravi hrane doječe matere.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close