Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Benigen folikularen nodus

Benigen folikularen nodus

Pozdravljeni,
stara sem 35 let. Vse se je začelo z neprijetnim občutkom v vratu. Nisem si nič otipala, ampak sem vedela da se mi nekaj dogaja. Zdravnici nisem znala obrazložiti, zato sem šla samoplačniško na ultrazvok vratu. Tam so mi odkrili ciste. Na podlagi tega, me je osebna zdravnica napotila v tireološko ambulanto. Na tamkajšnjem pregledu je bilo ugotovljeno: cista 7×14 mm v spodnji polovici desnega šč.režnja, v levem pa tri manjše ciste .
Laboratorijski izvidi krvi so pokazali samo povišan i-PTH ob kalciju v sredinskem območju normalnih vrednosti. Serumski vitamin D je bil dokaj nizek, zato je bilo svetovano prejemanje Plivita D3 35 kapljic tedensko.
Scintiografski izvid je bil bp.
Punktirana je bila cista desnega šč.režnja; diagnoza je bila Benigen folikularen (koloiden) nodus (Bethesda II). V punktatu je bila nizka koncentracija paratiroidnega hormona.
Kontrola čez leto in pol.
Diagnoza: Struma multicistica euthyrotica

Zadnje dni pa se mi dogaja, da v vratu na obeh straneh imam občutek, kot da bi imela otekli bezgavki. Na trenutke me tudi malo zaboli. Bezgavke nimam otečene, pa tudi cist ne tipam, da bi bile tako velike. Jih pa občasno otipam. Včasih imam občutek kot da imam zakrnel vrat.
Prosim za nasvet, kaj lahko storim. Ali naj čakam, da se mi stanje poslabša? Kaj se lahko iz tega razvije? Ali obstaja kakšen način odstranitve teh cist, ali se bodo potem še vedno pojavljale?
So te ciste povezane z nastankom cist še kje drugje?

Spoštovani,

glede na navedeno gre za manjše cistične gomolje v ščitnici. Vzrok za nastanek so predvsem genetski dejavniki. Trenutno pripoorčam sledenje in kontrolo z UZ.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close