Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje prenehanje jemanja Euthyroxa in Hashimoto ter gomolj

prenehanje jemanja Euthyroxa in Hashimoto ter gomolj

Pozdravljeni!

7 let imam diagnosticiran Hashimoto in gomolj v ščitnici (punktiran 2× – kontrola ni potrebna). 6 let (od prvega poroda dalje) pa jemljem Euthyrox, prej sem bila evtirotična. Vseskozi jemljem odmerek 25/50ug izmenično. Ker so bile vrednosti TSH že dlje časa okoli 1, sem poskusno prenehala z jemanjem Euthyroxa.

Po 1 mesecu sem kontrolirala ščitnične hormone (v popoldanskem času, ob 16h) in vrednosti so:
TSH: 2,21 (0,55-4,78)
T3: 4,26 (3,5-6,5)
T4: 13,01 (11,5-22,7)

Glede na zgornje vrednosti me zanima, če so primerne za mojo diagnozo ter mi zanekrat ni treba jemati zdravil? Seveda namrevam pogosteje kontrolirati ščitnico, npr. spet čez 3 mesece. Kaj menite?

Hvala in lp

Spoptovani!

Navedene vrednosti TSH in hormonov so primerne. Glede na to, terapija z Euthyroxom trenutno ni potrebna.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spostovani!

kot sem ze spodaj napisala, imam od leta 2011 diagnozo Hashimoto, zdravila sem jemala od leta 2012 do oktobra 2017 (izmenicno 25/50 ug Euthyroxa).
Scitnica je bila leta 2011 normalne velikoste, izo do hipoehogene strukture ter v desnem reznju hipoehogen gomolj, ki je bil dvakrat punktiran, na zadnjem izvidu pa navedeno, da kontrola ni potrebna. Gomolj je bil takrat velikosti 13x12mm.

V letu 2015 sem bila zopet na uz scitnice, ki je bila heterogene strukture, normalne velikosti, gomolj je bil velik le se 9x8mm, hipoehogen z vidno izrazito prekrvavitvijo.

oktobra sem prenehala z jemanjem euthyroxa, saj je bil TSH na kontrolah okoli 1-2. Vrednosti po prenehanju jemanja Euthyroxa so bile naslednje:
1 mesec kasneje (ob 16h):
TSH 2.21
T3 4.26
T4 13.01

2,5 meseca kasneje (ob 17.30):
TSH 3.45

4 mesece kasneje (ob 15.30):
TSH 3.4

4,5 mesecev kasneje (ob14h):
TSH 2.51
T3 4.56
T4 13.93

Prav tako sem ponovno opravila UZ in na izvidu pise:
Scitnica je normalne velikosti, nekoliko heterogene strukture s posameznimi hipoehogenimi podrocji, primerno prekrvavljena – post vnetno spremenjena scitnica. Nodus v desnem reznju je se nelikoliko manjsi, meri 5x4mm in je videti prekrvavljen.

Prosim za pojasnilo, ali je mozno, da bo gomolj izginil (v 7 letih se je zmanjsal skoraj za 2/3)? Ali sem lahko zaenkrat brez zdravil? Je mozno, da ne bom vec imela Hashimota?

Hvala in lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

gelede na to, da so 4 mesece po prenehabju jemanja Euthyroxa vrednosti TSH in hormonov normalne, trenutno Euthyroxa ne potrebujete.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala. Kaj pa glede gomolja?

Hvala in lp

Spoštovani,

glede na to, da se gomolj zmanjšuje in meri 5 x 4 mm ni vzroka za zaskrbljenost. Ali bo izginil ali ne vam žal ne morem napovedati.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close