Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje izvid pregleda ščitnice

izvid pregleda ščitnice

Pozdravljeni,
Zanima me moj izvid in sicer TSH 0,31, FT4:13,8 ,FT3:5.5.
Imela sem cisto, ki so jo punktirali (maj mesec 2017). Zdravljenja ni bilo.
Pri ponovnem pregledu v okt. 17 mi je zdravnica omenjala zdravljenje z radioaktivnim jodom.
Naj povem, da imam prvič zabeleženo blago latentno hipertirozo že v letu 2006.
Potrebujem nasvet, kaj to pomeni zame.

hvala in lp, Renata

Spoštovani!

Glede na navedene izvide TSH in hormonov je možno, da gre za blago prekomerno delovanje ščitnice (latentno hipertirozo), zaradi avtonomnega tkiva ščitnice. Predvidevam, da so vam opravili scintigram ščitnice, ki je ključen za diagnozo. Aplikacija radiojoda je v primeru avtonomnega tkiva ščitnice najprimernejši način zdravljenja. Vekakor vam bodo postopek morebitnega zdravljenja z radiojodom natančneje razložili.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
tudi jaz bi vas prosila za mnenje glede izvida. Na pregledu sem bila februarja 2017.

UZ: Oba scitnicna reznja sta primerne velikosti, hipoehogena in nehomogena, zrnicaste zgradbe, mere desno 15x15x38 levo 19x13x37. Formiranih nodusov ne vidim. Vzorec avtoimune zgradbe scitnice.

Laboratorij:
TSH 3,19 mU/L (0,27 – 4,20)
anti TG <20,0 kE/L (0-40)
anti TPO 10,4 kE/L (0-35)

Avtoimunsko vnetje scitnice.

Razlaga izvida me zanima predvsem v povezavi z nacrtovanjem nosecnosti, ali bi lahko imela tezave pri zanositvi oziroma ali bi med nosecnostjo potrebovala tablete? Zanima me tudi ali bi glede na ta zadnji izvid morala na kontrolo hormonov se pred zanositvijo?

Naj dodam se da imam redne menstruacije, stara pa sem 30 let.

Najlepsa hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

glede na navedeno gre za normalno delovanje ščitnice. Negativna so TG in TPO protitelesa. Verjetno ne gre za avtoimunsko boezen ščitnice. Zdravljenje ni potrebno. Zadržkov za načrtovanje nosečnosti ni.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Ponovno pišem, ker imam novi izvid. Piše napotitev na ambulantno radijodno terapijo 555 MBq, hitro. Diagnoza: hipertitoza z disermiranim avtonomnim tkivom.
Zanima me kaj pomeni hitro, koliko časa se čaka in zakaj moram prenehati jemati Athyarazol. No piše priporoča se.
Hvala in lp.

Spoštovani,

glede na navedeno boste v nekaj tednih klicani na ambulantno zdravljenje z radiojodom. Z jemanjem Athyrazola je potrebno prenehati, da se doseže ustrezen učinek radiojoda.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni
Pišem v imenu moje mami. Lansko leto je bila na pregledu golše. Kot po tekočem traku je bila obravnavana in to so izvidi:

28.2.2017 UKC Ljubljana

THS: 0,10 mE/L (0,55-4,78)
FT4: 18,9 pmol/L (11,5-22,7)
FT3: 5,5 mpol/L (3,5-6,5)
TG: 68,5 ug/L (0,5-58,0)
AntiTG: 20 kE/L (do 60)
AntiTPO: <28,0 kE/L (do 60)
antiTSH-R: <0,27 E/L (do 1,8)
recovery: 87 % (70-130)

Citološka analiza:
V preparatu je intenzivno obarvan proteinski precipitat in številni večji kosmiči ščitničnega koloida. Številni so fagociti in v več manjših skupinah tirociti z manjšimi, pravilnimi jedri. Citoplazma je malo, v njej so posamezne sekrecijske vakuole.
Mnenje: cističnielementi, tirociti pravilne zgradbe in deloma z znaki koloidne ščitnice. Nesuspektna citološka slika.

Na pregled prihaja zaradi rasti golše. Zdravi se zaradi hipertenzije.
Tipljem nodozno golšo druge stopnje, regionalne bezgavke ne tipljem.
Klinično je evtirotična, laboratorijsko latentno hipertirotična, tiroglubilin je povišan, protitelesa niso povišana. Frekvenca pulza 72/min, redna.
Ultrazvok ščitnice: žleza je povečana, izoehogena, nehomogena, izračunan volumen je 38,5 ml. V desnem režnju sta dva izoehogena, delno cistično degeneriran nodus 20 x 22 x 13, pod njim 13 x 13 x 12 mm v istmusu 21 x 19 x 16 mm.
Slednjega punktiram. Citološka analiza je navedena in nesuspektna.
Scintigrafija ščitnice s tehnecijem: prikaže se manjše področje intenzivnejšega kopičenja izotopa v predelu desnega režnja, paranodalno tkivo je zavrto.
Mnenje: ugotavljamnodozno golžo z avtonomijo v ščitnici. Svetujem hospitalno aplikacijo radiojoda. Takrat razmislek o eventuelni operaciji ščitnice. Opravili bi še rentgen traheje.
Terapija: napotitev na hospitalno radiojodno terapijo, 740 MBq, Redno
Diagnoza: Hipertiroza z lokaliziranim avtonomnim tkivom.

Prejšnji mesec sem jo sama napotila na samoplačniški pregled ščitničnih hormonov:
26.2. 2018
Medicare PLUS d.o.o.
Diagnostični laboratorij
Erbežnikova 2, 1000 Ljubljana

s-THS 0,63 (0,27-4,20)
s-T3 prosti 4,7 (3,1-6,8)
s-T4 prosti 14,6 (12,0-22,0)

Včeraj je mami dobila vabilo, naj pride za 1 dan v bolnico, kjer bo v ponedeljek, 26.3.2018 prejela radiojodno terapijo.
Glede na to, da nima nikakršnih znakov pretiranega delovanja ščitnice … dobro se počuti, pritisk je OK, srce ji normalno bije, psihično se super počuti …
Ali se vam zdi upravičeno, da sprejme takšno zdravljenje? Ali ni to čisto nepotrebno zdravljenje?
Najlepša hvala za vaš odgovor.

Lep dan,
Nani

Spoštovani,

pred morebitno aplikacijo radiojoda je potrebno opraviti laboratorijske teste ščitnice in scintigram in se glede na izvide odločiti za ustrezno zdarvljenje.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close