Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje povišani jetrni testi

povišani jetrni testi

Pozdravljni,

Star sem 32 let in imam povišane jetrne teste že precej časa.

v januarju so bile vrednosti naslednje:

s-bilirubin cel. 32 (norm. 3-17)
s-gama gt 1.01 (norm. do 0.92)
s-ast 0.40 (do 0.58)
s-alt 0.86 (0.27-1.05)

8 dni po tem sem zopet šel na odvzem in rezultati so bili naslednji:

s-bilirubin cel. 30 (norm. 3-17)
s-gama gt 1.34 (norm. do 0.92)
s-ast 0.83 (do 0.58)
s-alt 1.62 (0.27-1.05)

Po teh rezultatih sem šel k gastroenterologu, ki je opravil UZ jeter, kjer je bilo napisano, da ni pomembnih UZ znakov za parehimsko okvaro jeter. Da so jetra normalne velikosti, v MCL merijo 12cm, so dokaj izenačene strukture, morda nakazano svetlejša in brez vidnih fokalnih sprememb.
Gastroenterolog je dejal, da omenjene vrednosti ne predstavljajo kakšnih resnih obolenj in da naj preneham z uporabo dodatkov k prehrani( sirotkine beljakovine, aminokisline) in da naj grem čez nekaj časa zopet na odvzem.

danes so rezultati še slabši…nekoliko sta se znižala izključno s-ast ter s-alt od prejšnjega testiranja.

s-bilirubin cel. 50 (norm. 3-17)
s-gama gt 1.59 (norm. do 0.92)
s-ast 0,68 (do 0.58)
s-alt 0,78 (0.27-1.05)

Kakšnih posebnih težav nimam, me pa skrbi kakšen hepatitis oz. kaj drugega, ker me niso dali na nič drugega pregledati, ker je gastroenterolog menil, da to niso vrednosti, ki bi predstavljale hepatitis. Veliko prebiram sam in me resnično skrbi. Ne pijem alkohola in sem precej aktiven (bivši atlet)

hvala za odogovor.

lp

Spoštovani!

Vzroki za povišane vrednosti jetrnih encimov v serumu so zelo različni (okužbe jeter, toksini, etanol, zsravila, sistemske bolezni metabolne bolezni jeter,….). Vzrok navadno opredeli gastroenterolog.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close