Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Kortizol (adrenalna izgorelost)

Kortizol (adrenalna izgorelost)

Pozdravljeni,

zanima me, koliko mora biti nizek kortizol, da lahko sumimo na adrenalno izgorelost? Kakšne so referenčne vrednosti kortizola v serumu (če ti kri vzamejo zjutraj)?

V izvidu mi piše, da imam S-Kortizol <27,6
Kri so mi vzeli pomladi, ker sem v jeseni lansko leto imela povišan kortizol (S-kortizol 502)

Na splošno sem precej utrujena, brez energije in se bolj prebijam čez dan. Tudi shujšala sem, nenamerno. Ščitnični testi so v mejah normale.

Hvala za vaš odgovor vnaprej,
Sabina

Spoštovani!

Navedena vrednost jutranjega kortizola je nizka. V laboratoriju KNM so referenčne vrednosti 138 – 690 nmol/L. Priporočam ponovno določitev kortizola in v primeru ponovno nizkih vrednosti hitri ACTH test oz. pregled pri endokrinologu.

lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

čisto sem pozabila na tole.
Na izvidu piše:
Sporočam izvide opravljenih preiskav (10.3.2017):
S-TSH 2,06, S-pT4 10,5; S-pT3 4,5; S-prolaktin-peg 11,6; S-makroPRL 1,1; S-prolaktin pool 10,5
S-kortizol < 27,6
Tokrat je prolaktin povsem normalen. Supresija kortizola po DMT testu dobra. Dodatna diagnostika ni potrebna. Zaradi mejno nižjega prostega T4, ki je najverjetneje laboratorijski odstop, rosim, da pri izbranem zdravniku preveri TSH, prosti T4 in prosti T3. Kontrola pri nas po potrebi.

Menite, da bi morala narediti še hitri ACTH test?
Drugače sem pa kar naprej brez energije (železo je v redu), ali lahko gre za adrenalno izgorelost?

Hvala vnaprej in lp,
Sabina

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

žal ne vem kakšen je problem. Navedli ste, da je vrednost kotirozla nizka, v izvidu pa je navedeno, da gre za dobro supresijo kortizola po dexamethasonskem testu? Ali je navedena vrednost kortiizola po apliokaciji DMT?

lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close