Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje punkcija nodusa ščitnice

punkcija nodusa ščitnice

Spoštovani,

pred 3mi tedni sem opravila UZ pregled ščitnice zaradi predhodno naključno odkritega nodusa na ščitnici. Ta je bil odkrit na samoplačniškem UZ vratu, saj so me skrbele minimalno povečane bezgavke (3x4mm). Nodus je na isti strani kot povečane bezgavke. Težave, ki so napeljevale na razikovanje bezgavk pa so bile enostransko vnetje sinusov z oteklino (pozdravljeno z antibiotiki), kateremu je sledilo mravljinčenje okoli oči, trzanje vek, trzanje ustnic, trzanje lica (mravljinčenje je izginilo v 99%, tudi ostali simptomi izzvenevajo.) Simptomatika je obstajala oz. obstaja na obeh polovicah obraza.

Izvid s poliklinike:
TSH in prosta ščitnična hormona so normalni. Avtoprotitelesa anti Tg in TPO in TSH – R so negativna. Tiroglobulin je normalen. Serumski kalcij je normalen.

Žleza je normalno velika, izoehogena, homogena, v spodnjem delu desnega režnja je hipoehogen nodus 0,7×0,6×1.0 cm.

Ščitnica je funkcijsko normalna, zdravljenje zaenkrat ni potrebno. Zaradi solitarnega nodusa v desnem ščitničnem režnju je potrebna kontrola.

Dobila sem torej datum kontrole čez cca 6 mesecev.
Po prebranem ugotavljam, da je solitarni gomolj ščitnice, ki je hipoehogen, pogosto maligen. Zanima me, kdaj se ob danem izvidu (če sploh), zdravnik odloča za punkcijo nodusa.

Če gre za raka ščitnice, bi se njegova rast pokazala na UZ čez 3 mesece? Razmišljam o punkciji nodusa (samoplačniški), hkrati pa ugotavljam, da naj bi postopek biopsije vodil v razsevanje malignih celic. Kako je pravzaprav s tem oz. v zvezi s tem me skrbi lažno negativen izvid?

Je torej najbolj pametna odločitev, da počakam na pregled čez 6 mesecev ali bi bilo bolj smotrno, da v tem času ukrenem že kaj sama?

Hvala za vaš čas.

Lep pozdrav,
Neli

Spoštovani!

Velika večina gomoljev v ščitnici (več kot 90%) je benigne narave. V vašem primeru je potrebno spremljanje in biopsija gomolja v primeru rasti.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close