Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Hashimov tiroiditis – tolmačenje izvida

Hashimov tiroiditis – tolmačenje izvida

Pozdravljeni,

Star sem 27 let, redno sem se ukvarjal s športom (nogomet,fitnes)..
Nekaj časa me že muči utrujenost in pomanjkanje koncentracije.

Težave s ščitnico sem odkril slučajno, in sicer sem bil na UZ pregledu zaradi povečanih bezgavk na vratu. Takrat mi je gospa pregledala še ščitnico in odkrila, da je ščitnica povečana in mrežaste oblike.

Prejšnji teden sem bil na pregledu za ščitnico..

Naj napišem izvid:

Primerno hranjen, neprizadet, eupnotičen v mirovanju, koža je suha, topla, vidne sluznice primerno prekvljene. Glava: anikteričen, jezik belkasto obarvan, vlažen. Srčna akcija je ritmična, normokardna, toni jasni, šumov ne slišim. RR 151/89mmHg. Okončine brez edemov, nekoliko je tremorozen. Vrat: ščitnica je tipna predvsem ob požiranju, povečana in zadebeljena, gladkepovršine, čvrstejše konzistence, brez tipnih gomoljev.

UZ ščitnice:
Oba režnja sta povečana in zadebeljena, zadebeljen je tudi istmus. Levi reženj je večji od desnega. Struktura je hipoehogeno lisasta doanehogena, s posemeznimi in trakastimi hiperhogenimi odboji.

Mnenje:
UZ slika spovbapa s Hashimotovim tiroiditisom, ki pa je klinično še eutirotičen in zdravljenje in nujno.

Diagnoza: Kronično avtoimuno obolenje ščitnice E06.3

Laboratorijski izvidi:
S-TSH 1,799mu/L
S-TG 20,1ug/L
S.TG.recovery test 77%
S-anti TG 326klU/L
S-anti-TPO > 1300,0 klU/L

Dodatno mnenje:
Povišana so protitelesa tako proti tiroglobulinu kot proti preoksidazi, kar potrjuje klinično mnenje, da gre za Hashimotov tiroiditis. TSHje normalen, bolnik je evtirotičen in zdravljenje z naše strani NI POTREBNO. Priporočam, da mu enkrat letno oz. po potrebi kotrolirate TSH, ker bo končna posledica verjetno hipotiroza.

Zanima me Vaše mnenje, zakaj zdravljenje ni potrebno?
Se zaradi bolezni še lahko ukvarjam s športom?
Kako zmanjšati utrujenost, povečati koncentracijo?
Kakšno prehrano priporočate?

Zaradi izvidov in počutja se nekako ne znajdem…
Prosim za nasvete…

Hvala za Vašo pomoč,
Marko.

New Report

Close