Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Hashimov tiroiditis

Hashimov tiroiditis

Pozdravljeni,

Star sem 27 let, redno sem se ukvarjal s športom (nogomet, fitnes)..
Nekaj časa me že muči utrujenost in pomanjkanje koncentracije.

Težave s ščitnico sem odkril slučajno, in sicer sem bil na UZ pregledu zaradi povečanih bezgavk na vratu. Takrat mi je gospa pregledala še ščitnico in odkrila, da je ščitnica povečana in mrežaste oblike.

Prejšnji teden sem bil na pregledu za ščitnico..

Naj napišem izvid:

Primerno hranjen, neprizadet, eupnotičen v mirovanju, koža je suha, topla, vidne sluznice primerno prekvljene. Glava: anikteričen, jezik belkasto obarvan, vlažen. Srčna akcija je ritmična, normokardna, toni jasni, šumov ne slišim. RR 151/89mmHg. Okončine brez edemov, nekoliko je tremorozen. Vrat: ščitnica je tipna predvsem ob požiranju, povečana in zadebeljena, gladke površine, čvrstejše konzistence, brez tipnih gomoljev.

UZ ščitnice:
Oba režnja sta povečana in zadebeljena, zadebeljen je tudi istmus. Levi reženj je večji od desnega. Struktura je hipoehogeno lisasta do anehogena, s posemeznimi in trakastimi hiperhogenimi odboji.

Mnenje:
UZ slika spovbapa s Hashimotovim tiroiditisom, ki pa je klinično še eutirotičen in zdravljenje in nujno.

Diagnoza: Kronično avtoimuno obolenje ščitnice E06.3

Laboratorijski izvidi:
S-TSH 1,799mu/L
S-TG 20,1ug/L
S.TG.recovery test 77%
S-anti TG 326klU/L
S-anti-TPO > 1300,0 klU/L

Dodatno mnenje:
Povišana so protitelesa tako proti tiroglobulinu kot proti preoksidazi, kar potrjuje klinično mnenje, da gre za Hashimotov tiroiditis. TSH je normalen, bolnik je evtirotičen in zdravljenje z naše strani NI POTREBNO. Priporočam, da mu enkrat letno oz. po potrebi kotrolirate TSH, ker bo končna posledica verjetno hipotiroza.

Zanima me Vaše mnenje, zakaj zdravljenje ni potrebno?
Se zaradi bolezni še lahko ukvarjam s športom?
Je bel jezik povezan z nepravilnim delovanjem ščitnice?

Zaradi izvidov in počutja se nekako ne znajdem…

Hvala za Vašo pomoč,
Marko.

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za Hashimotov tiroiditis in normalno delovanje ščitnice. Gre za avtoimunsko vnetje ščitnice. Bolezen je v pretežni meri genetsko pogojena. Kadar je delovanje ščitnice normalno, bolezni ne zdravimo, potrebno pa je redno, enkrat letno, spremljanje nivoja TSH. S športom se lahko ukvarjate. Vzrok za “bel jezik” je iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.
Najlepsa hvala na Vasem odgovoru. Torej je to bolezen, ki se je ne da pozdraviti?
So mogoce kakse omejitve v prehrani?
Se lahko vzamejo kaksi dodatki proti stresu in utrujenosti?

Hvala in lep dan.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Pri Hashimotovem tiroiditisu v evtirotični fazi ni potrebna posebna dieta in tudi ne dodatkov proti stresu in utrujenosti.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

imam vprašanje glede zvišanja doze Euthyroxa.

Od leta 2012 imam Hasimotov tiroiditis, 25mg Euthyroxa, vrednost TSH je od takrat v mejah normale. Čez 1 mesec odhajam za 3 tedne na Japonsko, kjer se ne bom mogla izogniti hrani brez soje. Ali bi bilo morda smiselno dozo Euthyroxa samo za tisti čas kaj povečati?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

v prehrani na Japonskem je zelo veliko joda, ki lahko poslabša Hashimotov tiroiditis. Uporaba soje je manj problematična. Glede na to, da boste na Japonskem tri tedne, povečanje odmerka ni potrebno. Je pa potrebna kontrola TSH in hormonov par tednov po vrnitvi domov.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Velja. Najlepša hvala za odgovor. Upam, da bo vse ok 🙂

Pozdravljeni!

Imam Hashimotov tiroiditis 3 leta. V priloženih navodilih Euthyroxa sem opazila, da sojini izdelki vplivajo na zmanjšan učinek zdravila. V zadnjem letu jih precej uživam, saj ne jem veliko mesa.
To pomeni, da bi ob redni letni kontroli TSH morda morala celo povečati dozo, če bi tako pokazali izvidi? Je v tem primeru bolje, če se izogibam soji?

Hvala za odgovor.

Spoštovani,
menim, da zmerna uporaba sojinih pripravkov ne bo škodila.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

Hashimotov tiroiditis imam že 10 let (25mg Eutyrox). V vseh teh letih sem vedno imela TSH v mejah normale (okrog 2).

Sem v 8.tednu nosečnosti. Lani sem imela spontani splav v 6.tednu nosečnosti. Zaradi strahu pred ponovnim splavom tokrat na nekaj tednov spremljam vrednosti TSH.

Tole so vrednosti TSH (enote mIU/L,  metoda ECLIA- Roche):

28.6.2021:  2.42  [0.27 -4.20]

5.7.2021 :  1.86   [0.27 -4.20]

23.7.2012:  0.64  [0.27 -4.20]

Imate morda izkušnje, kako se TSH spreminja med nosečnostjo? Pričakovala sem prej dvig TSH in prilagoditev zdravil, ne pa padec. Je to normalno? Kaj naj naredim?

Naslednji teden namreč za 2 tedna odpotujem v tujino in me je precej strah, če se bo med tem časom TSH spremenil. Kako lahko to vpliva na plod?

Najlepša hvala za pomoč in odgovor,

Nataša

Spoštovani,

v nosečnosti se zaradi visokih vrednosti hormona posteljice (HCG) navadno nekoliko zniža raven TSH. Vsekakor ni razloga za preplah. Zaradi ščitnice ni pričakovati nikakršnega škodljivega učinka na plod. Priporočam nadaljevati z jemanjem Euthyroxa 25 ug in kontrolo TSH in hormonov v prvi polovici nosečnosti na 6 tednov, nato enkrat v tretjem tromesečju in 6 tednov po porodu.

 

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

Spoštovani,

različni laboratoriji uporabljajo različne metode za določitev TSH in ščitničnih hormonov, zato se razlikujejo referenčna območja normalnih vrednosti. TSH ima tudi pri povsem zdravih ljudeh svoj dnevni ritem izločanja. Najvišje vrednosti doseže TSH v zgodnjih jutranjih urah, najnižje pa v popoldanski urah. Najprimernejši čas odvzema krvi za določitev TSH je med 10 in 16 uro. Glede na izvid UKC Maribor trenutno zdravljenja ščitnice trenunto ne priporočam.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

New Report

Close