Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Razlaga endokrinološkega izvida – ACTH test

Razlaga endokrinološkega izvida – ACTH test

Pozdravljeni,

lepo prosim za razlago izvida endokrinološke preiskave oz. ACTH testa. Prosim za razlago po domače, ker mi strokovni izrazi niso znani, po informacijah googla pa sem še v večji nevednosti, ker je preveč različnih informacij oz.dve različni diagnozi.

K endokrinologu sem bila napotena predvsem zaradi 2 mm velike ciste v področju adenohipofize (dorzalni del adenohipofize, tik prec nevrohipofizo).

V prvi polovici marca so bili laboratorijski izvidi:
Obremenitveni, stimulacijski in supresijski testi: ACTH mikrogramski test S-0-Kortizol 253 nmol/L S-30-Kortizol 415 nmol/L
Laboratorijske preiskave (prepišem samo poudarjene rezultate, če je potrebno ostale, jih prepišem naknadno):
Hemogram: K-Hb 108g/L, K-Ht 32%, K-Trombociti 415 10^9/L, K-MCV 79 fl, K-Lkci 10,3 10^9/L, K-RDW 14,1%, K-Mikrociti 4,2%.
Druga imunokemijska analiza: S-25-OH vitamin D 16nmol/L, S-Feritin 5ug/L

Prepišem še IGF1 bazalno: 183 mcg/L – v mejah normale.

Postavljena diagnoza je insuficienca nadledvičnice i.o. – parcialni hipopituitarizem.

Slab mesec kasneje ponovno testiranje, poleg ACTH testa še ACTH bazalno.
Izvid aprila: ACTH mikrogramski test S-0-Kortizol 354 nmol/L, S-30-Kortizol 551 nmol/L.
ACTH bazalno: 2,97
IGF1 bazalno: 183 – v mejah normale.

Diagnoza je enaka: insuficienca nadledvičnice – parcialni hipopituitarizem i.o. & cista adenohipofize – posthemoragična.

Prosim, če mi poveste kaj pomeni izvid oz. diagnozi. Kakšna cista je posthemoragična, predvsem me pa zanima to, glede nadledvičnice. Ko sem raziskovala po googlu, sem našla dve diagnozi: addisonova in cushingtov sindrom. Je kaj od tega, glede na moje rezultate, ali kaj drugega? Kaj to pomeni za mojo prihodnost? Je kakšno zdravljenje? – glede na to, da je baje izvid v mejah normalnega, se za zdravljenje s Hydrocortisonom zdravnica ni odločila. Prehrana? Ker naj bi bila nadledvičnica vzrok vseh mojih težav, ampak glede na napisano iz izvida, je edino kar vem – trpi dalje oz. ni nič, da se pozdravi oz.ustavi. ..

Hvala za razlago in lep dan,
Zabiica

Spoštovani!

Glede na navedeno je endokrinolog postavil sum, da gre za blago premajhno delovanje skorje nadledvične žleze, ki je posledica delno neustreznega delovanja hipofize. Gre tudi za manjšo cisto v področju hipofize, ki je morda posledica krvavitve (posthemoragična pomen po krvavitvi). Trenutno bo verjetno potrebno spremljanje in ponovno hormonsko testiranje.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
hvala za odgovor. Torej le ni Addison 🙂
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Glede na navedene izvide morda ne gre za Addisona.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Tudi jaz bi vas prosila z razlago endokrinološkega izvida. Zaradi ciste pri hipofizi sem šla na endokrinološko testiranje in na hitrem acth testu mi kortizol ni porastel ustrezno – S-Kortizol 0 min. 220; S-kortizol 30 min. 381. Nivoji prolaktina in gonadotropinov so normalni, normalno je tudi delovanje hipofizno ščitnične in somatotropne osi. Endokrinolog mi je po pošti predpisal hidrokortizon 0+5+5 mg. Slaba dva meseca sem jemala predpisano dozo, vendar me je preveč začel boleti želodec. Sedaj ga jemljem samo še 10 mg in ga imam namen počasi prenehati. Prosila bi vas, če mi lahko pojasnite izvid in ali bi bile lahko zelo slabe posledice, če ne uživam hidrokortizona? Pri pregledu pri nevrokirurgu sem izvedela, da cista pri hipofizi najverjetneje ne vpliva na neustrezno izločanje kortizona. Poleg tega se zdravim še za avtoimuno nevrološko boleznijo.

Hvala za odgovor!

Spoštovani,

kot že rečeno lahko opustitev jemanja hidrokortizona povzroči Addisonsko krizo.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close