Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Ščitnica

Ščitnica

Citološki izvid ščitnice mi je pokazal Bethesda 4. Priporočajo odstranitev ščitnice. Je možno drugo zdravljenje?
Kakšna je možnost, da bo po operaciji histološki izvid slabši?

Spoštovani!

Pri citološkem izvidu Bethesda 4 je potrebno kirurško zdravljenje, ker drugače ni možno postaviti dokančne diagnoze ali gre za folikularni adenom ali karcinom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala za ta odgovor. Jasno mi je, kaj je karcinom, ni pa mi jasno kaj je adenom. Prosim za razlago. Zanima me tudi kakšno je nadaljno zdravljenje. Do sedaj sem se zdravila zaradi avtoimunskega vnetja ščitnice, stara srm 40 let.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Adenom pomeni benigni žlezni tumor, karcinom pa malignega.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani! Moj problem traja že vsaj dve leti če ne že več. Začela sem nenadoma natekati po celem telesu tudi okončine in obraz v roku dveh, treh tednov sem se zredila za 13kg na račun vode. Bila sem kar precej močna in poleg tega sem še dobila 13kg gor. Visoka sem 160 cm. Pred natekanjem sem imela 105kg. Sedaj sem shujšala in jih imam 93. Bila sem pri zdravniku. Ta me je napotil k tirologu, endokrinologu, ultrazvok trebuha ter naredil obsežne krvne preiskave. Ugotovili so mi latentno hipotirozo. Jemljem eutirox 125mg dnevno. Problem z natekanjem še vedno ni rešen kljub zdravilom ki jih jemljem. Ščitnica je v normalnih vrednostih. Naj še omenim da je EKG bil v mejah normale. Opažam če spijem recimo 1,5 litra tekočine začnem natekati in s težavo odvajam vodo. Če spijem manjše količine vode na dan teh težav nimam oz. niso tako očitne. Zdravnik je rekel da so kontracepcijske tablete krive za natekanje. Tablet ne jemljem že več kot eno leto. A težava še ostaja. Problem opažam tudi pri leni prebavi zadnje čase. Prehranjujem se zdravo veliko sadja in zelenjave. Ocvrte in predelane hrane skoraj ne jem. Izogibam se tudi soli in slane hrane. Oz.sem zelo omejila sol v prehrani. Se gibam in telovadim. Težava se mi zdi da je v poletnih mesecih še bolj očitna kot drugače. Recimo če dam primer. Spijem recimo 1,5 litra tekočine in imam naslednji dan 1kg več na tehnici. Naslednje dni se izogibam pitju tekočin in čez čas mi običajno gre voda ven. Poleg tega čutim pritisk v gležnjih ko mi otečejo. Počutje na sploh je kar vredu nisem zadihana oz.se ne zadiham. Zaenkrat niti endokrinolog niti osebni zdravnik ne vesta v čem je problem natekanja. Počasi postajam obupana saj mi to otežuje tudi hujšanje ker izgubim recimo 5 kg a dobim 3kg vode. Poskušala sem tudi nasvet piti nekaj časa velike količine vode a se je izkazalo za neuspešno. Pripravljena sem tudi iti v samoplačniško ambulanto samo da se rešim te tegobe. Naj še omenim ledvice mi delajo dobro in tudi vse ostalo. Kaj mi predlagate da storim je sploh kakšna možnost zame? Najlepša hvala za odgovor. Lep pozdrav

Spoštovani! Pozabila sem vam omeniti v prejšnjem sporočilu da so mi diagnosticirali tudi putiko. Moj problem traja že vsaj dve leti če ne že več. Začela sem nenadoma natekati po celem telesu tudi okončine in obraz v roku dveh, treh tednov sem se zredila za 13kg na račun vode. Bila sem kar precej močna in pole tega sem še dobila 13kg gor. Visoka sem 160 cm in sem imela 118 kg. Sedaj sem shujšala in jih imam 93. Bila sem pri zdravniku. Ta me je napotil k tirologu in endokrinologu, ultrazvok trebuha ter naredil obsežne krvne preiskave. Ugotovili so mi latentno hipotirozo. Jemljem eutirox 125mg dnevno. Problem z natekanjem še vedno ni rešen kljub zdravilom ki jih jemljem. Ščitnica je v normalnih vrednostih. Naj še omenim da je EKG bil v mejah normale. Imela sem dva meseca dieto glede putike vendar mi ni pomagala zdravil nisem dobila. Opažam če spijem recimo 1,5 litra tekočine začnem natekati in s težavo odvajam vodo. Če spijem manjše količine vode na dan teh težav nimam oz.niso tako očitne. Zdravnik je rekel da so kontracepcijske tablete krive za natekanje. Tablet ne jemljem že več kot dve leti. A težava še ostaja. Problem opažam tudi pri leni prebavi zadnje čase. Prehranjujem se zdravo veliko sadja in zelenjave. Ocvrte in predelane hrane skoraj ne jem. Izogibam se tudi soli in slane hrane. Oz.sem zelo omejila sol v prehrani. Se gibam in telovadim. Težava se mi zdi da je v poletnih mesecih še bolj očitna kot drugače. Recimo če dam primer. Spijem recimo 1,5 litra tekočine in imam naslednji dan 1kg več na tehnici. Naslednje dni se izogibam pitju tekočin in čez čas mi običajno gre voda ven. Poleg tega čutim pritisk v gležnjih ko mi otečejo. Počutje na sploh je kar vredu nisem zadihana oz.se ne zadiham. Zaenkrat niti endokrinolog, tirolog niti osebni zdravnik ne vedo v čem je problem natekanja. Počasi postajam obupana saj mi to otežuje tudi hujšanje ker izgubim recimo 5 kg a dobim 3kg vode. Poskušala sem tudi nasvet piti nekaj časa velike količine vode a se je izkazalo za neuspešno. Pripravljena sem tudi iti v samoplačniško ambulanto samo da se rešim te tegobe. Naj še omenim ledvice mi delajo dobro in tudi vse ostalo. Kaj mi predlagate da storim je sploh kakšna možnost zame? Najlepša hvala za odgovor. Lep pozdrav

Spoštovani!

glede na to, da je nadomeščanje ščitničnih hormonov pri vas ustrezno in imate normalno delovanje ledvic žal ne vem kaj je vzrok za otekanje.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close