Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Vpliv hipotiroze na razvoj otroka

Vpliv hipotiroze na razvoj otroka

Pozdravljeni,
danes smo bili pri endokrinologu z 21 mesečno hčerko. Rezultati krvnih testov: TSH 13,7 in T3(ali T4-zal si nisem zapomnila kateri) 0,77. Diagnoza hipotiroza, naredili so tudi ultrazvok in potrdili, da je ščitnica povečana. V ponedeljek damo kri še za kontrolo protiteles in tiroglobulina.
Trenutno bivamo v Turčiji, zato se z zdravniki težje posvetujem in se obračam na vas. Hčerko smo peljali na pregled, ker se mi ze dva meseca zdi, da je njena ščitnica malo povečana. Ker nisem bila prepričana, sem s pregledom odlašala do danes. Sama imam hashimoto, jem Euthyrox.
Na spletu prebiram, da ščitnični hormoni vplivajo tudi na razvoj možganov, zato me skrbi, da bi lahko hčera imela posledice v razvoju. Ali je vrednost 0,77 zelo nizka? To pomeni, da ze dolgo časa ščitnica deluje oslabljeno? Jaz sicer na njenem obnašanju nisem opazila sprememb, kot jih običajno navajajo pri hipotirozi (utrujenost, pridobivanje telesne teže,…). Ali so zaradi tega lahko njeni možgani manj razviti?
Takoj ko ugotovijo vzrok hipotiroze nam bojo predpisali tudi primerne tablete.
Ker sem zelo zaskrbljena mama vas v upanju na hiter odgovor lepo pozdravljam,
hvala,
Arja

Spoštovani!

Razvoj možganov je pri vaši hčerki že zaključen. Vsekakor pa bo potrebno zdravljenje hipotiroze.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni ponovno,

najlepša hvala za odgovor.

Po nadaljnih raziskavah so nam postavili diagnozo: Prirojen hipotiroidizem in pomankanje joda (jod v urinu 75 -mejne vrednosti 100-1200).
Imela je povišan tiroglobulin (900- zgornja meja 200) in TSH (13-zgornja meja 6) ter nizek T4 (0,76- spodnja meja 0,86), T3 v mejah normale. Na ultrazvočnem pregledu so ugotovili tudi, da je ščitnica povečana.
Trenutno je Euthyrox, ščitnični hormoni in TSH so v mejah normale.

Glede na to, da v porodnišnici preverijo ščitnične hormone, ali je mogoče, da se prirojeni hipotiroidizem spregleda? Je mogoče, da se T4 zmanjša pod mejo normale šele kasneje, kljub prirojenemu hipotiroidizmu?
Omenili ste, da so možgani hčerke že razviti, pa me vseeno skrbi, glede na diagnozo, da bi lahko imela kakšne posledice. Za prirojen hipotiroidizem namreč piše, da bi se moral zdraviti že v prvih tednih po rojstvu? V kateri starosti pa se zaključi razvoj možganov? V primeru razvojnih motenj možganov, bi bilo to vidno v obnašanju hčerke že sedaj, ali se to pokaže kasneje?

V naprej hvala za odgovor in lep pozdrav,
Arja

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

dodala bi še vprašanje glede joda. Ali je mogoče, da je hčera dobila prirojen hipotiroidizem, ker sem morda jaz med nosečnostjo in dojenjem imela premalo joda? Le-tega v nosečnosti nisem kontrolirala. Že več let pa pri kuhanju uporabljam le himalajsko sol, saj imam Hasimotho in prevelike količine joda niso priporočljive. Ker hrano rada močno solim, sem raje uporabljala nejodirano – himalajsko sol. Sedaj smo seveda le to že zamenjali z jodirano soljo. Vseeno pa me zanima, ali je možno, da je posledica takšne prehrane premalo joda in hčerina bolezen?

Hvala in lep pozdrav,
Arja

Spoštovani!

Vsekakor vse novorojence testirajo na kongenitano hipotirozo, kar so skoraj gotovo naredili tudi pri vaši hčerki. Na drugi strani lahko izrazirto pomanjkanje joda povzroči hipotirozo. Pri vaši hčerki priporočam poleg Euthyroxa tudi ustrezno preskrbo z jodom.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close