Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje PTH in D vitamin

PTH in D vitamin

Spoštovani!

Zaradi nespecifičnih težav (povečana utrujenost, bolečine v mišicah, kosteh, sklepih, zaspanost, pomanjkanje energije) sem opravila krvne teste, ki so pokazali vrednosti, kot sledi (v oklepaju so referenčne vrednosti pristojnega laboratorija):

S-Vitamin D 5,9 mikrogramov/l (nad 30)
P-iPTH 81,5 ng/l (15-68,3)
S-Kalcij 2,50 mmol/l (2,15-2,55)
S-Ioniziran kalcij 1,30 mmol/l (1,12-1,32)

Mejni: S-Fosfat 0,83mmol/l (0,81-1,45)
S-Holesterol 5,8 mmol/l (4,0-5,2)
S-železo 6,3 mikromol/l (6,6-26) ob normalnem transferinu in normalnem TIBC, feritin ni bil kontroliran, HB 138

Ker imam več let Hashimoto tiroiditis, brez zdravljenja (sedaj TSH 2,17; T4 prosti 13,71; T3 prosti 3,89), 1 x letno UZ kontroliram vratne strukture; v januarju 2016 v predelu obščitnic ni bilo opaziti nikakršnih nepravilnosti.

Letos januarja sem prvič doživela napad ledvičnega kamna, ki je bil diagnosticiran v sestavi Ca oksalat. Ledvičnih težav sedaj nimam, krvne vrednosti kreatinina in urata so normalne, sečnina pa je bila 2,6 (2,8-8,1) mmol/l. Na UZ ledvic posebnosti ni, enako ni vidnih kamnov. Urin glede Ca ni bil kontroliran.

Moja vprašanja:
– ali je visok PTH lahko posledica visokega pomanjkanja D vitamina ali obratno?
– se v takih primerih D vitamin dodaja pod zdravniškim nadzorom ali sploh ne in je razlog v obščitnicah?
– lahko adenom obščitnice nastane v slabem letu?
– ali PTH vpliva na znižan D vitamin ali znižan D vitamin vpliva na povišanje PTH?
– ali naj svoje težave pripišem pomanjkanju D vitamina ali pomanjkanju železa (ali obojemu?)

Ali morda, za razjasnitev stanja, predlagate še kakšno preiskavo (bodisi določitev krvnega parametra bodisi drugo preiskavo, poleg UZ?)?

Stara sem 45 let, z normalno telesno težo.

Vnaprej se vam lepo zahvaljujem za vaš cenjeni odgovor in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani!

Pomanjkanje vitamina D lahko povzroči porast iPTH. V tem primeru je potrebno dodajanje vitamina D v terapevtskem odmerku (2000 IE dnevno).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani
Obračam se na vas za vašo pomoč in nasvet. Pred kratkimi sem bila pri endokrinologu, ker se zdravim zaradi nadledvičnih žlez in jemljem Kortizol. Sedaj, ko sem bila na kontroli pri testiranju krvi mi je zdravnica dala testirati še ščitnico. Ugotovili so, da imam diagnozo Hipotiroza. Jemljem zdravila Eurthyrox 25 mikrogramov. 1x tab. na dan zjutraj. Sedaj imam ponovno testiranje pT4, da vidi zdravnica, če bo potrebno, da bi mi zvišala odmerek zdravila. Ali mi lahko razložite kaj pomeni ta diagnoza Hipotiroza? Ali se to lahko pozdravi? Ali lahko zaradi tega grem na operacijo ščitnice? Imam pa zelo težave, sem utrujena, nimam volje, do ničesar kot, da bi me luna nosila. Nato sem živčna, vse mi gre na živce, sem zelo utrujena, zaspana nimam energije itn. Sedaj že eden mesec jemljem ta zdravila in opažam, da ni nobene spremembe. Stara sem 50.let. Kaj vi menite na vse to? Resnično bom vam zelo hvaležna za odgovor in nasvet.
Hvala vam in vse dobro vam želim
Lepo vas pozdravljam

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Hipotiroza je sinonim za premajhno delovanje ščitnice. Stanje lahko povzročijo različne bolezni ščitnice ein hipofize. Vzrok hipotiroze je potrebno opredeliti.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

Spoštovani,

glede na navedeno gre za moteno delovanje obščitničnih žlez po operaciji ščitnice. Poleg Rocartrola priporočam tudi dodajanje kalcija (1 g dnevno) in kontrolo kalcija v serumu pri izbranem zdravniku čez 3 do 4 tedne.

 

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
Objava čaka odobritev

New Report

Close