Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Aldoteron in renin

Aldoteron in renin

Spoštovani!

Rabim vašo pomoč pri interpretaciji izvidov. Februarja sem bil pri endokrinologinji, ker se imel spet acth test. Naročila je še druge preiskave. Še vedno nimam uradnega izvida, čeprav sta minila že dva meseca, zato sem šel po kopijo izvidov, ki so že dolgo tam.
Torej hemogram z diferencialko je ok. Biokemijske preiskave so vse normalne, prav tako maščobe in jetrni. Nadledvičnici mi še vedno ne delata, pred in po testu je pod 27,6 nmol/L – ni odziva. Izločili smo tudi tumor na hipofizi z MR. Medrol sem nehal pred dvema letoma. Hidrokortizon jemljem 10/5/5. Počutje je dobro.

Imam pa povišan tlak pri 30ih (160/100), ki smo ga pa uspešno znormalizirali z Nebiletom 5 mg. Zdaj je 120/80. Tudi utrip je padel za 15 udarcev na minuto. Jemljem še Nolpazo, Ecytaro, občasno tramal (zaradi križa).
Izvidi ščitnice so normalni. FSH in LH sta normalna.
Nato pa pridem do tega renina in aldosterona in ne razumem tega.
Torej ALDOSTERON je 0,78 nmol/L. AKTIVNOST RENINA je 4,54. In to me zelo skrbi, saj je oboje povišano!! Vem, da je pomembno razmerje med aldosteronom in aktivnostjo renina. Torej če to delim, dobim 0,17. S tem je primarni hiperaldosteronizem izključen. Imam prav?

Amapak kaj pa sekundarni hiperaldosteronizem?? Ker ta renin je res visok in to kljub beta blokerju, ki ga baje zniža kot sem prebral v literaturi. Torej bi bil brez beta blokerja še višji?
Kaj zdaj te povišane vrednosti pomenijo? Ali so, ko gre res za sekundarni aldosteronizem te vreednosti še veliko večje? Skratka ne razumem tega in tudi na internetu ne dobim teh odgovorov.
Mogoče še to dodam, pred enim mesecem sem UZ abdomna, ledvice so zgledale v redu, nadledvičnice so bile komaj vidne.

Vi imate verjetno veliko izkušenj s tem, zato prosim, da mi pojasnite, kaj to pomeni in, če me čakajo zdaj kake posebne preiskave.

Lep pozdrav!

Spoštovani!

Interpretacija laboratorijskih izvidov je vsekakor vedno v rokah zdravnika, ki jih naroči. Le on pozna celotno anamnezo, klinično stanje bolnika in rezultate vseh ostalih preiskav. Glede na navedeno menim, da ne gre za hiperaledosteronizem.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Se strinjam. Ampak a ni grdo,, da zdravnica po dveh mesecih se vedno bi poslala izvidaz. Tako neprofesionalno. Ceprav so izvidi ze od 21.2. Na njeni mizi.
S tem mi povzroca skodo! In zdi se mi nedopustno! In nesramno!

New Report

Close