Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje latentna hipertiroza po obremenitvi z jodom

latentna hipertiroza po obremenitvi z jodom

Lepo pozdravljeni,
Dobila sem diagnozo latentna hipertiroza po preobremenitvi z jodom. na podlagi izvida TSH 0,11 in scintigrafije (žleza ne sprejema izotopa).

Žal sem lani res več mesecev jemala multivitamine z dodatkom joda. Vendar sem jih nehala jemati pred pol leta. Ali lahko pričakujem, da se bo stanje popravilo?
hvala in lp

Spoštovani!

Hipertiroza po obremenitvi z jodom navadno izzveni v nekaj mesecih.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani, najlepša hvala za odgovor. Ali je mogoče, da imam zaradi tega oziroma zaradi znižanega TSH motnje menstrualnega cikla? Menstruacijo imam od lani poleti (takrat sem nehala jemati dodatke z jodom) na 2 ali 3 mesece (stara 41).

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Blago prekomerno delovanje ščitnice lahko povzroči motnje menstrualnega ciklusa.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

marca sem dobila izvid z diagnozo latentna hipertiroza po preobremenitvi z jodom. na podlagi izvida TSH 0,11 in scintigrafije (žleza ne sprejema izotopa). Takrat sem imela neredne menstruacije, na tri mesece. V zadnjih treh mesecih se je ta interval skoraj približal štirim tednom. Stara sem 41.

Na kontroli junija so mi pregledali TSH, T3 in T4 – tokrat pa je rezultat drugačen – prenizka t3 in t4 (klinično evtirotična, ščitnica ni tipno povečana).
TSH 1,34 (0,55-4,78)
FT4 10,6 (11,5-22,7)
FT3 3,1 (3,5-6,5)

Ali to pomeni, da sem zdaj v latentni hipotirozi? Ali je mogoče, da je to stanje posledica porušenega hormonskega ravnovesja širše, ne v ščitnici? V zadnjih mesecih sem tudi nehala jemati antidepresive (bupropion in sertralin). Počutim se precej utrujeno, skoraj vsako noč se zbudim ob treh.

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani!

Glede na to, da je vrednost TSH popolnoma normalna ne gre za hipotirozo. Nekoliko znižane vrednosti pT4 in pT3 so verjetno neščitnično pogojene (stanje po obremenitvi z jodom, zdravila…). Priporočam ponovno določtev TSH in hormonov čez dva do tri mesece.
LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close