Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje nadledvična žleza

nadledvična žleza

Pozdravljeni!

Stara sem 41. Pred 2 letoma mi je dr. Toljanova postavila diagnozo izgoretje nadledvične žleze. Pri pregledu hormonov je bilo ugotovljena zelo nizka raven progesterona v obdobju, ko bi ga moglo biti največ in zelo malo DHEA. Imela sem težave s spanjem, dolgo v noč nisem zaspala zaradi preveč kortizola, zjutraj bi spala, pa sem mogla v službo itd. sem se komaj prebijala skozi dneve. Po intenzivnejšem gibanju pozno popoldne nisem zaspala tudi do 2 ali 3 ure. Ko sem predelala jutranjo krizo sem bila kar funkcionalna do 14 ure, potem pa ja nastopila kriza in trajala celo popoldne. Zvečer ko je bil čas za spanje od 20 ure dalje pa sem oživela in bila polna energije. Tako je trajalo vsaj 10 let, če ne več. Pri njej sem izvedela, da to pomeni težave s kortizolom. Seveda me je vsa ta leta spremljal kronični stres oz. pretirano delavnost. Seveda imam visok krvni tlak, za katerega sem pred 2 letom dobila tablete, vendar sem že imela okvarjene žile prve stopnje. Po mazanju bioidentičnega progesterona in vnašanju DHEA hormona, sem se za silo spravila k sebi. Več sem spala in zvečer hitreje zaspala. Vendar še vedno ni v redu. Pretirano sem utrujena, v službi po 4 urah ne zmorem več, samo ležat bi šla. Če imam preveč obremenitve, kapituliram. Očino ne prenesem več dviga koritzola. Ker moja zdravnica ne ve nič o hormonih in se ni hotela ukvarjati s tem. Krvna preiskava je pokazala povišani K-eritrociti – 5,12 in K-Moniciti %- 12,8., K-Monciti št. konc -1,10, hematokrit pa 0,472, ostalo v mejah normale. Sedaj ko sem v situaciji, da težko funkcioniram s kar precej stresa oz. opravili, me zanima ali obstaja še kakšno zdravljenje, ki bi mi pomagalo. Hvala.

Spoštovani!
Glede na navedeno menim, da so vaše težave psihično pogojene, morda posledica stresa. Hormonsko zdravljenje težav verjetno ne bo omililo.

lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Ce zdravnik dovoli. Mislim da kar precej mesate pojme in si ta kortizol narobe predstavljate. Torej ce bi imeli tako visok kortizol, potem ne bi bili utrujeni popoldne, ampak bi imeli obilo energije, redili bi se v predelu trebuha, postali bi cushingoidni, dobili bi strije, imeli bi okrogel obraz.
In opisujete se naslednji ekstrem, da ste imeli cisto nizko raven kortizola. Potem ne bi mogli vstati iz postelje, okuzbe bi vas pokoncale, padli bi v adrenalno krizo, prav gotovo ne bi imeli povisanega tlaka. Skratka pustite ta kortizol pri miru. So vam izmerili kdaj kortizol, naredili acth test? Dokler tega nimate, nimate nobene diagnoze. In razni burn out sindromi, o katerih zadnje case veliko pusejo, nimajo nic s kortizolom.

New Report

Close